Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Silvia.Lupu264's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    16

O noua sarcina in timpul alaptatului?

eu am o curiozitate cu toate ca sunt la prima sarcina ma gandeam zilele astea ....ce se intampla daca ramai insarcinata in timp ce alaptezi....vei putea continua sa ii dai laptic bebelusului care il ai deja???

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Silvia din cate stiu eu sunt sanse destul de micute sa ramai insarcinata in timp ce alaptezi,dar nu este exclus,sunt femei care au ramas.
    In legatura cu alaptatul eu citisem candva intr-o carte ca nu iti mai poti alapta bebelusul daca esti din nou insarcinata.

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Din contra, daca sarcina nu e una cu risc, nu e nici o problema sa alaptezi primul bebelus. Doar daca sarcina e cu probleme, atunci se poate recomanda sa nu mai alaptezi pt ca in timpul alaptatului se produc mici contractii - dar asta de la caz la caz, medicul ginecolog e in masura sa decida. In plus trebuie sa fii f atenta la alimentatie, pt ca din tine isi trage tot ce e mai bun si bebe 2 din burtica, dar si bebe 1 prin alaptat.

mamidefundite
    Guest
    De ce sa nu ramai cand alaptezi? Alapatatul NU e o metoda de contraceptie, poti ramane oricand chiar si alaptand, si acest caz sunt eu. Am ramas insarcinata la 9 luni de la nastere si am alapatat pana la 15 luni ale fetei. Initial planuisem si citisem despre alaptatul in tandem, eram f incantata de asta si imi doaream cu ardoare sa-l incerc si sa-mi alaptez copiii in tandem doar ca s-a produs o schimbare si fiica-mea s-a intarcat singura. Ideea e ca pe timpul sarcinii consistenta laptelui si gustul se mai schimba. Nu stiu daca asa e in toate cazurile dar la mine asa a fost si nu l-a mai acceptat nici de la san nici din cana cu cioc. Si asa cum spune adi_eva, alimentatia e baza. Trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si corecta pt ca de hrana ta depind doi copii. In orice caz, mai mult depinde cel din burtica pt ca fiica-mea era diversificata, desi pana la 1 an si ceva baza tot laptele a fost, indiferent daca manca solide. Deci da, se poate, insa depinde de la experienta la experienta, pt mine alaptatul in sarcina a fost super ok. In afara de sanii care ma mancau in primul trimestru si ma cam usturau (ca la inceputul alaptarii, cam aceeasi durere, nu atat de puternica si nici nu s-a facut cojita) iar apoi totul a fost foarte bine, pana s-a intarcat.

Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Nu numai ca se poate ramane gravida alaptand, se poate chiar si fara sa fi venit inca menstruatia dupa nastere. Doar ca sansele sunt f mici.

mamidefundite
    Guest
    Citat Postat de adi_eva Vezi mesajul
    Nu numai ca se poate ramane gravida alaptand, se poate chiar si fara sa fi venit inca menstruatia dupa nastere. Doar ca sansele sunt f mici.
    Mie mi-a venit la 5 luni alaptand.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Exact asa mi s-a intamplat mie. Avea Denisa 4 luni, o alaptam (nu manca exclusiv de la san) si nu imi venise menstruatia cand am ramas insarcinata. Deci se poate foarte bine si sa ramai insarcinata alaptand, si sa ramai insarcinata fara sa iti fi venit menstruatia dupa prima nastere.
    Si bineinteles ca poti continua sa alaptezi, nu vad de ce nu s-ar putea, doar daca nu e o sarcina cu risc si iti interzice medicul.

Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Citat Postat de mamidefundite Vezi mesajul
    Mie mi-a venit la 5 luni alaptand.
    La mine au trecut 9 luni de la nastere si nici urma de ciclu :)

Floricica Nou Venita Silvia.Lupu264's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    16
    msic de raspunsuri....tinerica fiind mai am multe de invatat....si sigur o sa vedeti destul curiozitati din partea mea ca asa sunt eu de felul meu...

mamidefundite
    Guest
    La mine au trecut 9 luni de la nastere si nici urma de ciclu :)
    Pai si asta e de la caz la caz. Doar bucura-te, e mai bine fara :))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari