Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Dragi mamici, cele care ati trecut printr-o nastere normala , haideti sa ne impartasim aici , in acest topic experientele noastre avute la nastere...cu siguranta acestea le vor ajuta pe viitoarele mamici care inca nu au trecut pe acolo sau chiar pe noi, cele care nastem a doua, a treia, etc...oara

sa scriem aici ce ne trece prin minte:sfaturi, sugestii, ce am simtit inainte de nastere, cum a fost dupa, ce remedii am folosit, cat am cheltuit....ORICE LEGAT DE NASTEREA NATURALA.

Sa nu credeti ca vreo idee, sugestie ar fi puerila ,de nescris...orice sfat poate nu se va potrivi fiecareia dintre noi, dar cu siguranta o va ajuta pe una dintre mamici..

Va astept cu mult drag sa ne impartasim experientele!!

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Eu sunt o mamica ce a trecut printr-o sarcina normala...as fi facut, ce-i drept cezariana, nu pentru ca as fi avut probleme, ci doar pt ca imi era tare frica de durerile nasterii...
    Am nascut pe 1 martie 2007, la ora 9.20 o minunatie de baietel de 3.150 kg si 50,5 cm.
    Cu o zi inainte, fiind tare activa si plimbareata am facut o plimbare cu masina pana la Bucuresti, apoi prin orasul meu pe jos...oricum o zi plina. Spre seara, am observa o scurgere rozalie...nu avusesem asa ceva toata sarcina...si mi-am dat seama ca se se desprinsese "dopul" care astupa colul (ca sa zic asa, mai popular):)))))) Nu va pot spune ce emotii am avut....parca nu as fi vrut sa nasc atunci...sa mai treaca macar o saptamana....eram la termen si totusi parca ma simteam asa de nepregatita.
    Peste vreo o ora....s-au rupt membranele si a inceput sa curga "apa" (lichidul amniotic)....si cuuuurgea nu gluma!!! Gata!!!! N-avem ce face.....repede la spital....nici nu mai puteam vorbi de emotie...de sot, ce sa va mai zic!!! De-abia se mai tinea pe picioare....era terminat!
    M-am dus la sectia de maternitate a Spitalului Judetean Giurgiu (de unde sunt eu). Bine ca era in seara aceea de tura o prietena de-a mea foarte buna, ce era asistenta la maternitate si era de garda chiar si medicul meu ginecolog.
    Am asteptat jos la urgente vreun sfert de ora (timp in care am inmanat cuiva ,,,nu mai tin minte...caietul meu de gravida si m-am schimbat). Dupa aceea, am fost dusa la sala de nasteri.Acolo, prima oara mi s-a facut o clisma...si am dat absolut tot afara!!!!
    Mi s-a luat tensiunea, au ascultat inima bebelusului....si pt ca nu aveam contractii absolut deloc...mi s-a facut prima oara o injectie cu calciu. Am simit o senzatie imediata de mare caldura, fierbinteala...si gata....asteptam contractiile, dar degeaba! Pasul urmator a fost injectia cu oxitocina ( o injectie care se face in burta ) pt a produce contractii....si acestea au inceput sa apara, dar fff usoare.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    A inceput sa-mi fie greata...dar nu puteam sa vomit...asistenta imi tot spunea sa dorm...dar nu puteam deloc sa inchid ochii...Moasa venea din cand in cand sa imi verifice dilatatia...care era fff mica . Pe la 3 dimineata, mi s-a facut o alta injectie cu oxitocina...si iar contractii, dar nu foarte dureroase. Intre timp, bebica cred ca dormea pt ca nu il mai simteam ca de obicei:)) dar bataile inimioarei erau in regula.
    Pe la ora 6 dimineata, a venit si medicul meu...s-a uitat sa vada cum sunt, ce dilatatie am (era doar 5). Si mi-a zis..."mai ai pana nasti"...De pe la 7 au inceput contractiile adevarate...mi s-a pus o masca de oxigen, mi s-a tot spus sa nu tip pt ca imi pierd forta si nu ma ajuta la nimic...am incercat sa ma tin tare!!! Intr-adevar durerile sunt de neuitat ....ii spuneam pritenei mele asistente:"gata, renunt..vreau sa fac cezariana!':))) Ea:"hai ca mai ai putin....si o sa-l vezi pe baietel",etc, etc...si alte incurajari ca sa uit de dureri...Pe la 8, sfarsita de durerile acelea insuportabile, a venit dr si mi-a spus...oooo, hai ca mai ai putin...si pe la ora 9...:"gata, sus pe masa de nastere-ai dilatatie completa!!"
    Ce sa va mai zic?? Ca iar am inceput sa nu mai am nici o contractie!!!"Pai asa nu poate naste- oxitocina", a spus doctorul....si iar injectia in burtica...pe aceea nici nu o mai simteam deja.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Copilasul era cu capul in jos, dar nu coborase indeajuns....asa ca una dintre moase a inceput sa ma impinga cu cotul intre coaste, deasupra abdomenului ca sa ma ajute sa imping. Sincera sa fiu, aceasta a fost partea cea mai grea a nasterii pentru mine:impinsul copilului...tot spuneam ca nu pot, ei imi ziceau ca pot, sa mai incerc ca se vede capusorul....dar eu eram sfarsita....Si atunci o moasa mi-a spus:"hai, mai cu forta, ce vrei sa-ti moara copilul sufocat? nu vezi ca-l chinui?"" si asta m-a pus pe treaba....si nu stiu cum s-a intamplat dar a iesti afara....si atunci o maaaaaaaaaaaare senzatie de usurare...nu stiu cum sa o explic...disparuse orice durere.
    Bebica a fost preluat de dr neonatolog ...era mititelul, intr-adevar cam cianotic si nu plangea (probabil din aceasta cauza a primit scorul Apgar 8)...dar si-a revenit imediat dupa o ora de stat la oxigen.
    Intre timp, mami eroina era tot pe masa de operatie ca fusesem taiata (nu am simtit absolut deloc cand m-a taiat)...si am stat sa fiu cusuta.
    Apoi, am fost dusa in salonul alaturat unde mi s-a spus sa nu adorm si sa-mi masez uterul (se simtea ca o portocala prin abdomen)..ca sa-si revina...mi s-a spus ca aceasta "operatiune "este ff importanta...asa ca m-am chinuit sa fiu ascultatoare, desi tare as fi dormit...

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Dupa vreo doua ore, am fost dusa in salonul mamicilor (avem sistemul "rooming in" cu mamica poate sta cu bebelusul in camera). Eram tare ametita si sfarsita si nu aveam alte dureri, decat usturimile de la taietura...
    A venit si tati, care intre timp isi vazuse baiatul...si a spus ca nu a mai vazut niciodata un bebelus asa frumos :))))))Nu dormise o noapte intreaga, pt ca a stat pe holul spitalului.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Am sa revin, cat de curand....cu povestirea mea:))

leut
    Guest
    ursulet ai povestit foarte frumos, eu stiam ca-ti da ceva rece (gheata) sa tii dupa nastere...dar poate nu am eu informatii bune.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    da....asta era in partea a doua :)))) mi s-au facut spalaturi cu apa oxigenata...si tinctura de iod...eu spuneam ca nu pot sa ma misc, dar moasa mi-a spus,,,,"hai ca nu e chiar asa...ca o sa-ti faca bine!!"imi era groaza ca o sa ma spele cu lichidele acela reci....
    Dar, la noi, dupa aceea nu ti se da absolut nimic ....eu mi-am pus niste supozitoare cu diclac (am avut voie , bineinteles) pt ca am avut niste dureri, usturimi ff mari de la taietura...

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    poate in alta tara iti dau...dar la noi, nu:(((( dar data viitoare il pun pe sot sa-mi aduca de acasa....si cand am venit acasa, dupa nastere, imi puneam prospele imbibate cu apa rece pe taietura...eu am avut niste dureri ff mari ( si medicul s-a mirat...nu-si putea explica durerile, pt ca taietura se inchssese fff bine...mi-a spus, ca probabil, am o intoleranta la fire...si se prea poate...ca trecusera 10 zile si eu nu ma puteam tine pe picioare de usturime_)

Floricica Avansata vioi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    1.919
    parca m-au trecut fiori citind

leut
    Guest
    da, a povestit asa frumos si cu amanunte ca am simtit ca eram acolo cu ea in sala.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari