Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Metode haioase de anuntarea sarcinii

Citeam zilele trecute pe un al topic de aici din site ca o proaspata graviduta a imbracat un tricou pe care a scris pe fata: "Felicitari!" si pe spate:"Vei fi tatic!!!" si mi s-a parut o idee draguta prin care iti poti anunta sotul ca esti insarcinata. Eu nu m-am putut bucura de momentul asta pentru ca al meu sot se tinea scai de mine si in dimineata in care am facut testul care a iesit pozitiv a intrat buluc peste mine in baie sa vada cele doua liniute. Oricum ne-am bucurat mult de tot amandoi si am si plans un pic pentru ca ne doream mult si si incercam de vreun an. La sarcina a doua m-a anuntat el pe mine , adica, eram tot timpul somnoroasa si ma simteam aiurea si ii spuneam ca nu stiu ce am. Iar el a zis: Ce sa ai? Esti gravida! Si asa era:))

Voi cum i-ati anuntat pe sotii/iubitii vostri ca vor fi tatici? Dar pe bunici?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La mine, cand am vazut ca nu imi mai vine ciclul, nici macar in ultima zi incare trebuia normal sa imi vina (eu am in continuare, ciclu de ceasornic), i-am zis direct ca vreau un test de sarcina, pentru ca am impresia ca ... He, he, el abia astepta sa fie poziitiv. MI-a spus mai apoi ca el stia deja ca va fi tatic. Maica-mii, i-am spus sa o intrebe pe o ruda, asistenta, ce inseamna HCG (eu stiam, dar vroiam sa o uimesc pe ea nitel). A ramas masca, eu eram complet impotriva ideii de a avea bobush. Acum e disperata dupa Andrei.

Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Citeam zilele trecute pe un al topic de aici din site ca o proaspata graviduta a imbracat un tricou pe care a scris pe fata: "Felicitari!" si pe spate:"Vei fi tatic!!!" si mi s-a parut o idee draguta prin care iti poti anunta sotul ca esti insarcinata. Eu nu m-am putut bucura de momentul asta pentru ca al meu sot se tinea scai de mine si in dimineata in care am facut testul care a iesit pozitiv a intrat buluc peste mine in baie sa vada cele doua liniute. Oricum ne-am bucurat mult de tot amandoi si am si plans un pic pentru ca ne doream mult si si incercam de vreun an. La sarcina a doua m-a anuntat el pe mine , adica, eram tot timpul somnoroasa si ma simteam aiurea si ii spuneam ca nu stiu ce am. Iar el a zis: Ce sa ai? Esti gravida! Si asa era:))

Voi cum i-ati anuntat pe sotii/iubitii vostri ca vor fi tatici? Dar pe bunici?

haha :) pai la mine a fost cam asa... si noi asteptam sa vina de un an si ceva anul asta la sfarsitul lui aprilie am mers din nou la doctor care incepea sa imi spuna ca daca pana in octombrie nu se intampla nimic..sa ne gandim la FIV.. am plecat de acolo.. toata plansa :( iar pe 8 mai... ca de obicei... ''mi-a venit'' dar ceva ciudat s-a intamplat.. nu a durat decat o zi si mi-a curs foarte putin... stiind ca am menstruatia regulata si nu mai patisem asa ceva pana atunci .. am cam ramas cu semnul intrebarii... am asteptat pana pe 13 mai.. si am indraznit sa imi fac un test..( cu toate ca aveam frica ca va iesii iar negativ ca si in alte luni..) am mers la real am luat un test.. eram singura.. sotul era sch 2 nu am mai avut rabdare sa ajung acasa,am intrat in baia supermarketului.. si l-am facut :) am iesit plangand de bucurie in sfarsit 2 liniute !!tremuram toata.. am ajuns acasa si .. nu am mai avut rabdare am pus mana pe telefon l-am sunat si i-am spus ca va fi tatic! la care el.... a ramas fara cuvinte '' esti insarcinata?? ''...pai daca am spus ca vei fi tatiiiicccc!!! a fost si el putin aerian, am zis ca mai facem un test impreuna..si din nou 2 liniute:) nu am putut sa ma abtin sa nu ii spun sau sa stau sa ma gandesc cum sa ii spun ptr ca bucuria a fost imensa si nu m-am putut abtine ... poate la urmatorul va fi ceva mai sofisticat :D cat despre mama... mereu cand vorbeam la telefon ma tachina cu intrebari..ca haaai cand imi dati vreo veste.. si cand i-am zis ca sunt a zis ca o mint:)) toata lumea se bucura pentru noi .. adica cel putin asa pare :))
    Modificata de catalina_buga; 11.07.2013 la 16:00:20.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    La noi a fost mai mult formal :) . Ca in fiecare an am fost la controlul de rutina ginecologic si cand am iesit de acolo am iesit "muta" de bucurie,dar totusi atat am mai putut zice sotului: "Felicitari,vei fi tatic!" ne-am asezat imediata pe urmatoarea banca si ne-au dat efectiv lacrimile de bucurie.Ceea ce am simtit atunci a fost magic,ceea ce simtim acum este divin.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Noi incercam de 2 ani...si deja pusesem armele in cui, ne impacasem cu ideea ca nu ne e dat de la Dumnezeu si asta e...
    Era inceput de mai 2011...aveam trei saptamani de intarziere, dar mi se mai intamplase cu un an inainte cam in aceeasi perioada sa ma sara menstruatia o luna...fara sa fiu insarcinata...M pusesem la cura de slabire, ieseam la alergat in parc, urcam scarile...n-aveam nici un simptom suspect, decat ca la un moment dat, cand urcam scarile, incepuse sa mi se cam ia suflul.
    Iesim intr-o sambata dimineata cu cateii in parc, le dau drumul din lese si ma iau la discutii cu niste prieteni, tot cu catei....si nu bag de seama ca unul dintre ai mei, baietelul, gasise un rahat si se tavalea in el de mama focului, in timp ce fetita, dadea tarcoale si ea si se lingea pe bot...Eu nu am nici o apasare, sa fiu scarboasa....dar cand ma aplec sa pun lesa golanului proaspat poleit in ditamai rahatul, fratilor, ma reteaza un miros de hazna...in 2 secunde stomacul era in gat, m-am tarat aproape in 4 labe langa un copac unde ma "rastesc la bocanci" si "dau de mancare la rate" de zile mari. Sotul meu se uita la mine cu coada ochiului, mascand asa, un zambet golanesc in coltul gurii...si nu zice nimic...Pe drum spre casa ma intreaba asa, ca din intamplare...daca mi-e rau si daca mi s-a mai intamplat asa ceva...evident ca NU. Si atunci imi zice "sa stii ca eu cred ca e ceva cu tine"...si eu i-am reamintit ca si anul trecut am mai patit cu lipsa si n-a fost nimic...M-am lasat convinsa cu greu...sa fac un test de sarcina...si l-am luat pe cel mai ieftin pt. ca eram convinsa ca nu sunt insarcinata...
    Trebuiam filmati cand am iesit cu testul din baie si i l-am intins ...el se uita la mine ca la masini straine si imi zice ca ce i l-am dat lui, ca nu se pricepe...sunt sau nu sunt? Si cand i-am spus ca sunt, ne-am pus amandoi pe bocit...el tipa la Dumnezeu si ii multumea...eu boceam ca nu stiu cat eram de bucuroasa, dar mi se facuse o frica....ca nu mai stiam de ce plang...mama era in spital, avusesem cu ea interminabile discutii despre copii si ea nu era de acord sa am copii, pe motiv ca si asa ma chinui cu ei doi, batrani si bolnavi, plus ca sotul nu are job...era cum nu se poate mai greu...si ma gandeam si cum sa-i spun, ca daca o omor cu vestea asta....
    Nu m-am putut linisti si bucura ca sunt insarcinata pana nu i-am spus mamei... era tot in spital...si dr. m-a chemat la ea sa-mi spuna ca daca nu se intampla o schimbare dramatica in comportamentul ei, am ajuns la capatul drumului...Si cand i-am spus, cu adevarat mama si-a schimbat atitudinea si a devenit alt om...de aceea nu de putine ori spune ca "Osmicu' i-a prelungit viata"....

Floricica Nou Venita ana05's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45

Primele emotii...

Povesteam cu sora mea, cum a fost cand am aflat ca suntem insarcinate, reactiile si emotiile, si ma gandeam sa vi le spun si voua, si sa mi le spuneti si voi mie
    Eu am facut testul de sarcina cu 3 zile inainte sa implinim un an de casatorie. Am asteptat sa plece sotul meu la servici, si la 5.30 dimineata am facut testul, eu eram sigura ca nu sunt, pt ca imi intarziase doar 2 luni, si eu aveam dereglari, odata mi-a intarziat si 3 luni. Am pus testul jos cat sa imi trag pantaloni, dar nici n-am mai apucat ca ambele liniute s-au colorat imediat si foarte pronuntate, cateva secunde am stat cu pantaloni in vine,si ramasesem fixata cu ochii la test. am luat testu m-am dus in camera, si am sunat-o pe sora mea, a venit imediat la mine la ora aia, si ne-am bucurat impreuna, stateam numai cu mana pe burta.
    in aceeasi dimineta am fost la ginecolog, eram in fata cabinetului la ora 9"00 desi dr avea program de la 10, dupa ce m-a consultat si ea mia zis ca sunt in 8 sapt am venit acasa, am rupt hartiute, pe care am scris litere formand, propozitia "felicitari vei fi tatic", le-am imprastiat pe covor, astfel cand intra sa vada mare mesajul. Cand am aflat am fost surprinza, fericita, si m-a trecut un fior de bucurie... La voi cum a fost? aaa testul de sarcina l-am pastrat in jurnal, l-am lipit in caiet si am scris pe el vestitorul.
    Modificata de ana05; 13.07.2013 la 16:10:36.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari