Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rebelutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23

Infectia urinara in sarcina

Buna dimineata burtici!Am si eu o mare dilema va rog sa ma ajutati cu un sfat.Tin sa specific ca sunt noua pe forum.Sunt insarcinata in 17 saptamani si dupa vizita la ginecolog sa vedem dak totul este in regula ku bebe am facut infectie urinara cred,nu pot sa inteleg dc pana atunci nu am avut nimik.Simtomele sunt specifice infectiei.Astept rezultatul testului la urina astazi sau maine,dar va rog cine ma poate ajuta cu un sfat,dak cineva s-a mai confruntat cu asfel de situatie va rog sa imi raspundeti sunt suparata tare.Am citit pe net ca infectia urinara necesita spitalizare si tratament cu antibiotic,dar oara nu il va afecta pe bebe?Pe langa faptul ca aveam greturi pe toata durata zilei si vomitam tot in special dimineata s-a mai alaturat si infectia.Ast rasp.Va multumesc!
    Am fost sa iau rez de la analize mi-a iesit infectie urinara.....medicu mi-a prescris sa iau augumentin timp de 6 zile va rog sa ma ajutati o fi bn?Medicul a spus ca nu va fi probleme ca mai rau e dak ramae infectia in corp.Tin sa specific ca sunt in I
    talia :(
    Modificata de rebelutza; 23.05.2013 la 11:58:36.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Buna:)Ai trecut de primele 3 luni de sarcina, foarte importante pentru dezvoltarea bebelusului, deci nu e cazul sa te ingrijorezi. Pe perioada sarcinii se pot lua anumite antibiotice, prescrise DOAR de medic, fara riscuri pentru bebe.
    Daca infectia urinara ar necesita spitalizare, probabil s-ar mai deschide vreo 100 de spitale...:)
    Discuta cu medicul despre greturi si varsaturi, poate ti se recomanda forma injectabila a antibioticelor.

Sanatate multa iti doresc:)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu sunt clienta veche a infectiilor urinare, evident ca nu m-au scutit nici in sarcina. Antibioticul ti-l va prescrie medicul ginecolog si poti sta linistita, nu il afecteaza pe bebe.
    Exista si alte produse pe care le poti folosi, tip ceaiuri, tincturi, desinfectante, despre care te sfatuiesc sa discuti cu medicul tau.
    Eu am avut voie sa iau fara restrictii URICOL si tinctura RENOSTIM.
    Se poate ajunge la spitalizare doar daca infectia urca si in tractul superior si afecteaza rinichii, moment in care pot aparea complicatii: febra, varsaturi etc. si cum rinichii oricum sunt putin mai mult solicitati in perioada sarcinii, este de inteles.
    Hidratare la greu in perioada asta, cu apa, nu sucuri care contin zahar si ceaiuri din plante permise in sarcina (gasesti liste pe net, la discretie).

Sanatate maxima!

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    Multumesc mult ptr sfat!Am fost la medic mi-a prescris augumentin timp de 6 zile imi este frioca sa il iau stiu ca este puternic :( Mi-a spus ca nu vor fi probleme ptr bebe ca mai rau e dak ramane infectia in corp.Sper sa trec cu bn :D
    Multumesc orikum ptr incurajare.
    tilizarea in timpul sarcinii si alaptarii: Studiile de reproducere la animale (soareci si sobolani) carora li s-a administrat Augmentin nu au evidentiat efecte teratogene. Exista o experienta limitata in ceea ce priveste utilizarea de Augmentin in timpul sarcinii. Ca si in cazul tuturor medicamentelor, terapia cu Augmentin in timpul sarcinii trebuie evitata, in special in primul trimestru de sarcina, utilizandu-se numai atunci cand medicul considera administrarea absolut necesara. Augmentin poate fi administrat in perioada alaptarii. Cu exceptia riscului de sensibilizare, asociat cu o excretie in cantitate mica in laptele matern, nu au fost remarcate efecte negative asupra copilului alaptat.
    Modificata de rebelutza; 23.05.2013 la 12:35:21.

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    Multumesc!Mi-a prescris augumentin timp de 6 zile :(

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    sper ca nu am fost exagerata,dar imi fac griji este primul copil am 24 de ani si sunt in Italia nu am pe nimeni aproape decat pe sotul meu :(

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de rebelutza Vezi mesajul
    sper ca nu am fost exagerata,dar imi fac griji este primul copil am 24 de ani si sunt in Italia nu am pe nimeni aproape decat pe sotul meu :(
    Este normal sa fii ingrijorata, doar e vorba de sanatatea copilului tau!
    Poti consulta si un urolog, daca ai incertitudini....

Nu te sfatuiesc in vreun sens, fiecare stie ce organism are... dar eu, spre exemplu, m-am sfatuit cu dr. mea si i-am spus ca fiind asa veche "clienta", de ani buni am incetat sa iau antibiotice pt. aceasta boala, devenita deja cronica in cazul meu, pt. ca oricum la 2 saptamani dupa ce incetez tratamentul, imi apare din nou....asa ca mie mi-a prescris doza unica de Monural...(eu nu aveam nici un fel de simptome....iesise la analiza si a zis ea sa tinem cumva lucrurile sub control...)
    Daca erai in tara, aveai alte posibilitati....

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    Dap asa este dak eram in tara aveam alte posibilitati....orikum sper sa trec cu bn peste si sa fie bebe sanatos :D.Eu aveam si simptome specifice infectiei.Orikum astazi am fost si la ginecolog m-a linistit a spus ca am voie sa iau antibiotic dar dak nu va trce cu asta a spus sa ma duk la dansul sa imi i-a secretie si s ama trimita cu ea la analize s anu cumva s afie infectie vaginala :(Sper sa nu,asta e trecem peste toate cu ajutorul lui Dumnezeu.

Floricica Novice laura9's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    Acum nu stiu ce fel de infectie urinara ai. si eu am avut si in sarcina de doua ori mi-a descoperit-o si mi-a dat sa iau monural 2 pliculete la 3 zile, parca, sper sa nu gresesc. atunci era tot pentru infectie urinara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari