Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramo3377's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    1

Bucuria sarcinii, umbrita de necazuri

in primul rand va multumesc ca existati, iar intrebarea mea va veni dup ce voi face un rezumat al situatiei in care ma aflu...de 3 zile am aflat ca sunt insarcinata, in urma unui test de sarcina pe care l-am facut, aceasta veste mi-a adus o mare disperare care ma impiedica sa ma concentrez asupra evenimentului, anul trecut, chiar de ziua mea de nastere a murit tatal meu..., asa am ajuns stalpul familiei care a ramas sa aibe grija de sora mea cu 10 ani mai mica, de mama care sufera de o boala foarte rara...vasculita necrozata - boala care provoaca hemoragie interna daca nu este tinuta strict sub control, sau cel putin asa ne-au spus medicii care o trateaza si doi bunici unul de 89 de ani si una de 83. Nu stiu daca va puteti imagina ce inseamna sa ti totul sub control...sa ai grija de sanatatea lor, de ceea ce mananca, de intretinere atat a lor cat si a locuintei, de servici, de absolut tot. Eu si sotul meu tinem piept la tot, din veniturile pe care le avem. Iar in situatia in care ma aflu nu pot sa nu imi pun intrebarea daca o sa pot ingriji acest copil cum se cuvine, si daca o sa ii pot oferii ceea ce merita, daca o sa pot sa-l cresc incat mai tarziu sa nu existe reprosuri

iubytzik22
    Guest

buna

Ramo intr-adevar ai o situatie destul de grea...dar nu crezi ca e timpu sa te gandesti la tine si sotul tau?U ai un loc de munca?Inca ceva alte rude nu ai care te pot ajuta cu mama, bunicii tai si sora mai mica adik sa poti sa ai grija si de familia ta....sa stii ca cel mai mult conteaza educatia pe care i-o vei dai si daca il vei invata sa aprecieze ce are si sa lupte pentru ce doreste si ca munca trebuie valorificata .....cu siguranta nu iti va reprosa nimic....ci iti va multumi mai tarziu...eu ma uit la nepotu meu de 6 ani care e fff rasfatat si caruia i s-a pus totu pe tava si nu i s-a impus o limita....ex. daca vrea bakugani ii cumpara si 10 daca se poate si nu i-a zis nu niciodata pe cand un copil trebuie sa mai stie ca uneori nu poti sa ii cumperi tot, el trebuie sa invete ca in viata nu o sa ti se ofere tot ......asa ca sunt sigura ca vei fi o mama exceptionala daca vei pastra copilul...eu ti-as putea spune sa pastrezi copilul, alta mamica poate zice ca nu insa la urma urmei decizia e numai a ta si a sotului tau....voi 2 trebuie sa decideti eu ti-am dat un simplu sfat
    Modificata de iubytzik22; 02.06.2010 la 11:21:02.

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    ramo in primul rand felicitari. Stiu ai o situatie grea dar un lucru trebuie sa stii... un zambet pe care ti-l daruieste copilul tau te vindeca de toate bolile si iti alina supararile. Eu am avut vreo 2 decese in familie si am aflat ca bunica mea sufera de cancer la san dar bebelina mea imi alina fiecare lacrima. Stiu sunt parintii, bunicii tai dar esti si tu si trebuie sa va ganditi foarte bine. DUmnezeu stie ce sa faca si poate acest bebelus este ceea ce va lipsea . Tocmai de asta a aparut in viata voastra tocmai acum. Nimic nu este intamplator

te pup si asteptam vesti

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ramo felicitari pentru testul pozitiv si pentru minunea ce va intra in viata voastra. Ai o situatie extrem de grea si pe de o parte te inteleg pentru ca si eu mi-am pierdut mama in adolescenta aveam 19 ani. Eu cred ca bebe a venit pt ca trebuia sa vina, pentru ca este ceea ce iti va completa viata si iti va aduce bucurie printre toate necazurile tale. Ai o varsta la care cu siguranta trebuie sa te gandesti la tine si la familia ta, la viata pe care o sa o ai. Sora ta cred ca este destul de mare ca sa te poata ajuta de acum si sa preia o parte din responsabilitati si sa iti ofere sprijin cu trebuile case. Ai multa dragoste de oferit iar copilul tau se va bucura din plin de asta. Stiu ca toate sunt scumpe in ziua de azi insa cele necesare pentru bebe daca sti unde sa cauti vei gasi si mai ieftin, de la carut, patut, la biberoane etc. Mamicile care sunt din orasul tau iti pot da cate un pont.
    Iti doresc multa santatate, si puterea de a lua decizia cea mai buna pentru tine.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Ramo, si eu zic sa iti vezi de viata ta, si sa iti transferi atentia asupra familiei tale: tu, sotul tau si bebele vostru care e pe drum. Sora ta are 22 de ani, nu mi se pare ca trebuie sa aiba cineva grija de ea, ba chiar ar fi cazul sa te ajute cu ingrijirea mamei voastre si a bunicilor si sa contribuie si ea cu ceva. Nu poti sa le cari tu pe toate in spate la infinit, pentru ca atunci cand te vei trezi si vei dori sa iti traiesti viata, vei constata ca e prea tarziu, ca nu mai ai putere.

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    buna,si felicitari pt[babyroll],bebe

ai o situatie foarte grea,ce-i drept,dar parerea mea(dupa cum vad si a celorlalte fete)e sa-ti vezi un pic si de propria ta viata,sa-ti intemeiezi propria ta familie alaturi de sotul tau

vad ca tu ai 32,asadar sora ta are 22,eu la 22 eram
    nu mai e un copil care sa-i porti grija,dar totusi mai raman mama ta si bunici....
    nici nu-mi pot inchipui cum te descurci,sincer

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Draga Ramo tu sti cel mai bine ce este de facut, si tu cu sotul tau trebuie saluatid ecizia, insa eu incerc sa ascult si sa citesc cat mai multe despre copii si cum se educa....si am citit unele chesti interesante, precum ca atunci cand pleaca cineva din familie, altcineva reintra in viata familiei, si ca fiecare copil isi aege familia.
    S-ar putea ca acest copil sa ii aduca multa bucurie mamie tale si bunicilor, ma uit la cei din familia mea, si nu vreau sa incep sa povestesc despre ei si problemele lor, dar un copil este o minune, iar el intinereste pe toti cei din jurul lui, prin preyenta si nasbatiile lui.
    Te imbratisam, si ai multa grija de tine in primul rand si incearca sa ai si viata ta...iti spun asta din experienta, fiindca altfel vor interbvenii frustrarile, si indiferent cat de multa daruire ai avea tot vor aparea.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    felicitari.. cum spun si celelate fete.. faptul ca un bebe e pe cale sa vina e cel mai frumos lucru din viatza ta de pana acum.. si va fi si de acum incolo.... normal ca trebuie sa avem grijsa de parintii nostri dar trebuie sa ai grija si de viatza ta si a familiei tale asta mai noua.. sotul si copilul tau... felicitari pentru ca te straduiesti atat de mult pentru familia ta!

Floricica Nou Venita alinaro2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2008
    Postari in forum
    10
    Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!Asa cum au zis toate mamicile mai trebuie sa te gandesti si la TINE.Nu zice nimeni sa nu iti ajuti parintii si bunicii si sora,cu toate ca la varsta pe care o are nu cred ca ar mai avea nevoie de ajutor,dar trebuie sa te mai gandesti si la voi.Nu e pacat sa te sacrifici tu pentru toti iar ei sa fie egoisti si sa se gandeasca numai la ei si la tine deloc?Eu cred ca sfaturile pe care ti l-am dat toate ar fi trebuit sa vina in primul rand de la familia ta si sa nu te lase sa renunti la minunea pe care o porti in pantece si care e data de Dumnezeu!Sper ca nu te-am suparat stiu ca ti-e greu si vreau sa iti mai ridic un pic moralul!Nici nu iti dai seama ce bucurie iti aduce in suflet un copil si cat de mult iti schimba viata!Fii tare si te rog frumos nu renunta!

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Nu renunta la copil, vei regreta toata viata, Dumnezeu ti-a trimis acest copil cu un scop, poate te pune la incercare...sunt sigura ca vei reusi sa-l cresti asa cum se cuvine...el are nevoie in primul rand de dragostea voastra. Sanatate si sa ai o sarcina usoara.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu face ceva ce mai tarziu vei regreta.Credeam ca sora e mult mai mica, dar la 22 de ani....se poate intretine si singura.Ba chiar te poate ajuta.Multa sanatate si sarcina usoara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari