Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ultimele saptamani de sarcina

Ultimele saptamani de sarcina vin cu o avanalansa de sentimenete care mai de care mai diverse si mai "colorate".
    Se apropie momentul si emotiile cresc, grjile cresc si gandurile devin din ce in ce mai intense. Multa mamici se intreba atunci daca sunt pregatite, daca va fi totul bine, daca atunci cand vin contractiile vor ajunge la timp la spital, daca medicul va fi disponibil, daca vor face fata.

Din punct de vedere fizic mi-a fost foarte greu in ultimele 4 saptamani de sarcina pentru ca burtica mea crescuse si era grea si lasata, nu mai puteam sa dorm nici cum, si avea niste greturi si stari de voma infioratoare cum nici la inceputul sarcinii n-am avut. Psihic eram si mai si ma apucase o panica teribila, d-abia asteptat sa imi tin puiul in brate si sa il strang la piept insa in alceasi timp imi era firca de faptul ca nu am sa fac fata, ca poate nu o sa fiu o mama buna, eram terorizata de gandul cezarianei si mai ales cred ca ma speria necunoascutul, faptul ca stiam in mare ce urmeaza insa nu stiam exact la ce sa ma astept.
    In final totul a fost bine, am facut fata si cred eu ca sunt o mamica buna

Cum au fost pentru voi ultimele saptamani de sarcina?

oanachampion
    Guest
    In ultimele saptamani, fizic, mi-a fost infernal de greu... Am 1,60 m, iar burta, prin sapt. 35, avea 1,35 m... Cand ma ridicam de pe scaun simteam ca ma ia cu ameteli, vedeam negru in fata ochilor, imi batea inima f tare si simteam ca nu mai pot respira... Psihic vorbind, singurul stres a fost cel al nasterii premature. Insa, toate emotiile/gandurile negre si-au facut aparitia in ultima seara (inainte de a ma interna ca sa-mi fie indusa nasterea)... Am bocit de sarea camasa de pe mine si i-am scris sotului meu o scrisoare in care i-am spus cat de mult ii iubesc (pe el si pe copii) si ca, daca mi se intampla ceva, vreau sa le gaseasca o noua mama care sa-i iubeasca (ce altruista sunt ) si sa-i lase in vacanta in Romania... Chestie care e ciudata rau, venind din partea mea (sunt cel mai optimist om de pe fata planetei).

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    ultimile saptamani sunt cele mai grele si fizic si psihic...fizic: arsuri de stomac,greutate in miscare, insomnii etc;... psihic: inca ma terorizez singura, desi am trecut de termen inca nu am nascut....si astept cu sufletul la gura momentul care intarzie sa apara...analizez fiecare senzatie fiecare miscare a bebelusului...dar nik deocamdata...doctorul spune ca daca nu nasc pana saptamana viitoare imi induce nasterea, dar eu sper totusi sa nasc pana atunci...
    In mare nu mie frica nici de nastere, nici de dureri, nici nu am ganduri k nu voi fi o mama buna(stiu sigur ca sunt ce e mai bun pt copilul meu), dar totusi stau stresata ....cand incepe si la mine ?... cand vine momentull?...mai tare ma enerveaza asteptatul asta decat orice....sper sa decurga totul bine si sa nu am probleme...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Da, pe langa arsuri, insomnii, adaug eu carcei si dureri de spate. Legat de momentul nasterii doar am emotii ca o sa ii vad fetisoara in sfarsit, dar nu mi-e frica, deja stiu cum se deruleaza totul, sper sa nu nasc acasa - unu, si doi sa prinda epidurala. In rest nu am temeri legate de alaptat, sau alte chestii de ingrijire. Laptele da semne inca de prin saptamana 35, si am facut baite, masaje si altele la doi copii deja, asa ca am antrenament.
    Modificata de yuxi; 05.10.2010 la 16:41:50.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    ultimele saptamni au fost ok,fara schimbari prea mari.eu am avut o burta mica,cine nu ma stia inainte,nici nu-si dadea seama ca aveam 9 luni .ma durea jos,doar atat si faceam o gramada de exercitii pana reuseam sa ma dau jos din pat.nasterea a fost ok,am avut si ore in care am simtit contractiile,inainte de epidurala dar dupa aceea a fost ok

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de iri_nuk Vezi mesajul
    ultimile saptamani sunt cele mai grele si fizic si psihic...fizic: arsuri de stomac,greutate in miscare, insomnii etc;... psihic: inca ma terorizez singura, desi am trecut de termen inca nu am nascut....si astept cu sufletul la gura momentul care intarzie sa apara...analizez fiecare senzatie fiecare miscare a bebelusului...dar nik deocamdata...doctorul spune ca daca nu nasc pana saptamana viitoare imi induce nasterea, dar eu sper totusi sa nasc pana atunci...
    In mare nu mie frica nici de nastere, nici de dureri, nici nu am ganduri k nu voi fi o mama buna(stiu sigur ca sunt ce e mai bun pt copilul meu), dar totusi stau stresata ....cand incepe si la mine ?... cand vine momentull?...mai tare ma enerveaza asteptatul asta decat orice....sper sa decurga totul bine si sa nu am probleme...
    si mie mi-a zis ca daca nu nasc in urmatoarea saptamana imi induce nasterea.. de speriata de inducere ma plimbam in fiecare zi ca bezmetica.. asa am auzit eu ca face bine... cu o zi inainte de nastere am fost plecata mai toata ziua cu sotul pe la magazine la cumparaturi si mai pe seara am iesit cu maicamea in oras la plimbare pe jos sa admiram orasul.. era impodobit frumos .. ca doar era luna decembrie:)

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Da, pe langa arsuri, insomnii, adaug eu carcei si dureri de spate. Legat de momentul nasterii doar am emotii ca o sa ii vad fetisoara in sfarsit, dar nu mi-e frica, deja stiu cum se deruleaza totul, sper sa nu nasc acasa - unu, si doi sa prinda epidurala. In rest nu am temeri legate de alaptat, sau alte chestii de ingrijire. Laptele da semne inca de prin saptamana 35, si am facut baite, masaje si altele la doi copii deja, asa ca am antrenament.
    asa asa.. bine ai facut.. un pic de incalzire nu strica:)

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    ultimele saptamni au fost grele din punct de vedere fizic doeoarece m-am ingrasta mult , mi se umflau mainile si picioarele si imi era foarte cald.
    nu mai suportam sa fiu ca un glob si deabia asteptam sa nasc.
    medici imi zeau ca voi naste pe data de 5 si am nascut pe 17, au fost cele mai lungi zile din viata mea, mai ales ca-mi era frica de nasterea propiuzisa. ma gandeam cum este posibil ca un copil asa de mare sa iasa pe un orificu asa de mic :)))
    am trecut si peste asta si uitandu-ma in urma vad ca a meritat efortul.

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    Eu sunt in saptamana 37 si maine ma duc la doctor sa planificam cezariana. Din punct de vedere fizic, greutatea imi face probleme, dar din punct de vedere psihic - pot sa spun ca sunt la pamant: ma supar imediat, ma impacientez repede, plang repede etc. Sper ca dupa nastere sa-mi revin pentru ca n-as vrea sa trec prin acea depresie post-natala de care am auzit. :(

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    voi naste in aprilie al doile copil..un baietel.mai am o fetita care face acum pe 11 martie 2 anisori. la inceputul acestei sarcini vedeam doar partea frumoasa ca vor fi 2 copii ca se vor juca si vor creste impreuna...dar acum cand mai am putin si se concretizeaza vad doar partea grea a lucrurilor .recunosc ca sunt in depresie numai cat ma gandesc toata ziua ce ma fac cu 2 mici cum ma impart cand mai dorm si cand ma mai relaxez si eu...nu stiu cum sa fac sa ma incurajez. sper doar ca dumnezeu imi va da curaj atunci cand va veni bebe mic pe lume

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    eu ce sa mai spun..numai cand am vazut msg am inceput sa plang!si yo sunt la fel de emotiva,plang din orice..ma enervez,imi fac ganduri in fiecare zi,noaptea stau cu ochii p pereti si ma gandesc si tot asa!si sunt abia in saptamana34,am si cerclaj...off..si mai am atata
    Modificata de nalexandra; 10.03.2011 la 18:06:54.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari