Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    De cateva saptamani sunt destul de speriata. Aveam tensiunea 12/8 iar in ultimul timp cand mi-a fost masurata de abia depasea 10/5 . Problema e ca ma simt foarte ametita, obosita si uneori am senzatia de sufocare. Hipotensiunea afecteaza bebelul in vreun fel, sau ma afecteaza doar pe mine?

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Buna! Eu de fel am tensiunea f mica...maxim 11 cu 5 (dupa o cana mare de cafea)...In timpul sarcinii aveam chiar si 9 cu 4, ma simteam ametita, aveam vertijuri si cumplite dureri de cap, nemaipunand la socoteala greturile matinale...pana in luna a4a! M-am sfatuit cu ginecologul si am primit acceptul de a bea o cana mica de cafea pe zi...o faceam dimineata si o beam pe tot parcursul zilei, asa incat sa-mi mentin tensiunea la 10-11. Nu afecteaza nici pe bebe, nici pe tine, insa te simti rau. Sarcina usoara!

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    si eu sunt cu tensiunea mica , mai mult de 11 nu am avut niciodata. in timpul sarciniiimi scadea si mie cam la 9 si mi-a zis med ca am voie de 2 canite de cafea pe zi. am baut , nu in fiecare zi cate 2, si nu a fost nici o problema.

Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032
    Nu cred ca afecteaza,pur si simplu te simti tu naspa....si eu am tensiunea mica de cand sunt insarcinata...la ultima masurare era 9,5 cu 4....

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Multumesc fetelor. Sper sa imi treaca cta mai repede starile astea ca nu sunt buna de nimic..

Floricica Avansata biskita's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1.743
    eu am avuto foarte mare la 14\9 se face internare(dupa cate stiu..)am avut-o mai tot timpul 14\9 dar si depasea de 15\9 cateodata ..mie mi-a spus doctorul ca afecteaza fatul tensiunea arteriala!!mie mi-a spus repaus in efort fizic ..

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    eu stau cu tensiunea intre valorile 8-10.....8/5 sau 10/6..cam asa

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    la prima sarcina am nascut prematur la 35 saptamani pentru ca am dezvoltat tensiune in sarcina si anume preeclampsie. de la tensiune 9 cu 7 inainte de sarcina ,ajunsesem la valori de 15 ,16
    aveam mainile si picioarele umflate rau.in ultimile zile mi se umflase chiar si pleoapa stanga si fata foarte tare. acum sunt la a 2 sarcina am 30 saptamani si deocamdata ma simt bine . sper sa nu mai fac aceasta complicatie. a patit cineva la fel ?as vrea sa stiu daca numai la prima sarcina e valabila preeclampsia

Floricica Nou Venita biancasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    235
    Citat Postat de biskita Vezi mesajul
    eu am avuto foarte mare la 14\9 se face internare(dupa cate stiu..)am avut-o mai tot timpul 14\9 dar si depasea de 15\9 cateodata ..mie mi-a spus doctorul ca afecteaza fatul tensiunea arteriala!!mie mi-a spus repaus in efort fizic ..
    draga mea, eu am avut tensiune 180 cu 112. Sunt ingrozita. Nu mai stiu ce sa fac? Doctotul cardiolog este plecat din tara si in alti medici nu prea am incredere. Mai grav e ca eu am tensiuea asta de cand ma stiu, dar in sarcina...e cam mare....
    ce ma sfatuiti sa fac? a mai fost cineva cu asa tensiune mare?

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    pentru reglarea tensiunii beti multe lichide. pe mine ma ajuta.si eu am tensiunea mica: 9 cu 5, 9 cu 4.

Floricica Nou Venita greentea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2011
    Postari in forum
    199
    Eu inainte se sarcina aveam tensiunea si 14/8 dimineata, sau 13/8.... Acum nu mai stiu cum o am ca am avut o durere de cap care m-a tinut 2 zile si 2 nopti si am luat in sfarsit cafea si mi-a trecut in 30 min.
    Ultima oara cand m-a durut capul asa pe o perioada mai lunga i-am spus doctorului si mi-a spus ca mai intai sa imi masor tensiunea cand ma doare capul, daca o am prea mica sa iau o cana de cafea si daca o am prea mare sa il sun. Atunci am fost si mi-am luat tensiunea si o aveam 13.7/8. Nu l-am sunat pentru ca am considerat ca nu o aveam prea mare daca eu o aveam inainte 14/8, dar mi-a trecut de la sine durerea.
    A si mi-a spus ca daca ma masor si tensiunea e normala sa iau Eferalgan cand ma doare capul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari