Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dansul in timpul sarcinii

Daca esti graviduta si iti place foarte mult sa dansezi dar iti faci griji ca poate vor intervenii restrictii privind dansul in timpul sarcinii, vestile sunt bune . Principiul de baza care se aplica pe toata perioada de sarcina, "orice dar cu moderatie" este valabil si pentru dans.

In plus, dansul este chiar unul din extercitiile fizice care se pot practica in timpul sarcinii, pe le naga asta dansul este si o modalitate excelenta de realxare, de a face miscare si de a alunga stresul de peste zi.

Tot ce trebuie sa ai invedere este ca trebuie sa fii foarte precauta, sa nu te supra soliciti si sa te bucuri din plin de dans, care spre sfasitul sarcinii poate constitui un exerciu bun si placut pentru pelvis.

Sunt totusi cateva restricii, minore in ceea ce priveste dansul in sine, astfel ca este bine sa fie evitata muzica foarte ritmata, nu trebuie sa faci miscari burste, sacadate, rasuciri, sarituri, schimbari rapide de directie, dar nici sa iti rdici brusc si rapid picioarele (deci melodiile gen can-can ies din discutie ).

Din cate am inteles, in Statele Unite, se practica „Pregnancy Belly Dance“ un dans cu origini orientale, bazat pe miscari ale soldului, care se pare ca ajuta gravidta sa treaca usor prin perioada de sarcina dar si prin travaliu si nastere.

stefaniajohansson
    Guest
    eu am facut dansuri latine cand am fost gravida cu J. insa de prin luna a 8-a am renuntat, nu mai puteam sa ma invart, sa fac miscarile rapide specifice..exact cum a scris si Gabi..insa acasa ma mai faceam eu ca dansez:P

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Da stii ca si mie mi-ar fi placut sa fac dansuri dar cat a fost mica am facut gimnastica de performanta apoi a trecut timpul m-am facut mare si nu m-am mai apucat insa imi place sa dansez (mai ales ca am facut si balet) si dansam si eu cand eram insarcinata tot asa prin casa si imi dadea o stare de bine

Floricica Nou Venita dindi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    16
    mie mi-a plàcut toatà viata sà dansez dar nu am fàcut dansuri càt am fost gravidà am dansat la petreceri si m-am simtit bine si copilul cred cà a dansat si el

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    cred ca este placut sa faci miscare in timpul sarcinii,pe ritmul muzicii!
    imi amintesc ca la 18 saptamani am fost la un botez si de felul meu dansez,nici atunci nu am putut sta jos,dar recunosc ca am obosit destul de repede

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Of. Zilele astea sotul a cumparat un DVD "sa invatam sa dansam vals". A ales valsul pentru ca e mai usor si am incercat sa invatam pasii, insa din pacate nu pot pentru ca ma dor de ceva saptamani oasele de la laba piciorului stang. Credeam ca mi-a mai trecut, insa valsul are miscarile alea specifice de ridicat pe varfuri... si se pare ca durerea se accetnueaza. Eh, amanam un pic dansul. :)

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu am dansat pana in luna a 7-a , mai tarziu aveam o ton si nu ma mai puteam misca. hahaha
    gimnastica am facut pana in ultimele zile de sarcina.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    si eu ador dansul....dansez in general la orice nunta,onomastica,botez....nu prea ma vezi stand pe scaun:))
    cum am facut 9 ani de balet,am incercat pana in luna a 5 sa baletez ...mai usor ce-i drept si nu mult efort ,pt ca oricum am probleme cu spatele....dr mi-a zis ca nastere mea a fost mai usoara datorita baletului,muschii altfel reactioneaza in conditii extreme......sunt mult mai pregatiti ,sa zic asa!!!
    cu siguranta i-a placut si fetitei mele,mai ales muzica clasica.....iar acum la 5 anisori,aproape 6 e pasionata de balet ,am inscris-o din toamna si e foarte fericita...cand vine de la cursuri mai baletam impreuna:))

Sabina_Sabi
    Guest
    Dintotdeauna mi-a placut sa dansez, inca foarte mult. Imi plac dansurile tip vals, tango deobicei cele in pereche. Si la mine la fel, nu exista show la care sa nu dansez si eu, macar un pic, dansul a fost si va ramane pasiunea mea. Pacat ca nu il mai pot practica, deja sunt un dinozaur cu kg pe care le am. Poate voi reusi sa le dau jos repede si sa ma dansez si eu putin(nu ca n-as putea acum, dar mi-e frica). Gluma-i gluma, acum serios. Poate in viitor o sa-mi inscriu fetita la dansuri, inca e prea mica. Dar peste cativa anisori 2-3 merge si fi-mea la dansuri si sper sa ii placa la fel cum mi-a placut si inca imi place si mie. Pe timpul sarcinii am dansat, Abellei ii placea, de fiecare data cand dansam sau punea muzica dadea din maini si din picioare.
    Modificata de Sabina_Sabi; 22.11.2010 la 20:04:26.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Am dansat la o nunta cu 5 zile inainte de a naste....de credeau aia ca ma duc direct la spital.Aveam 38 de saptamani si vreo 2 zile.
    Culmea e ca daca stateam pe scaun fata ma inghiontea de zor, iar cand dansam (hore) era f. linistita.

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    Am dansat si am facut si gimnastica pentru gravide, care mi-a prins bine. :D

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari