Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Curatenia de Pasti..

Buna, fetelor. Uite ca vin si eu cu un subiect poate hilar, dar asta e.. Voi cam ce va rezervati din curatenia de Pasti, in materie de activitati si ce lasati soacrelor, sotiorilor, mamelor, unchilor, matusilor, fratilor, surorilor, bunicilor, etc, etc, etc?? Sunt curioasa, pentru ca vreau ca bebe sa supravietuiasca cu bine .. curateniei.. Eu spre exemplu am sa ma rezum la stergerea faiantei si gresiei, a prafului, 'degresarea' ii revine sotiorului, mutatul mobilelor, batutul si aspirarera covoarelor si stersul geamurilor deasemeni.
    Modificata de dalicris; 17.04.2011 la 15:46:16.

oanachampion
    Guest
    Cand eram insarcinata in 4 luni (si aveam deja burta, fiind sarcina gemelara), ne-am mutat din Michigan in Illinois, asa ca am impachetat si am facut curatenie generala in apartamentul de unde am plecat si, logic, am despachetat si m-am apucat din nou de curatenie in noul apartament (si am facut totul singura, inclusiv spalat geamuri, frecat podele etc). N-am patit nimic, nici eu, nici copiii...

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu totusi cred ca nu am sa risc, am cateva amice care au ajuns la spital cu decolare de placenta si deschidere col din cauza efortului de genul asta. E si Pastele in apropiere, Domane fereste sa se intample tocmai acum ceva!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Din nefericire toata curatenia de pasti ramane pe umerii mei si mai trebuie sa stau si cu fetita help me god to survive this week :)))

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si la prima sarcina tot tu te-ai ocupat integral de curatenie? Noroc ca nu avem chiar asa de mult, apartamentul este curat in genere, dar un sters de faianta, gresie, praf, curatat covoare, mobila, piesele din bucatarie si baie tot trebuie. Deh.. Daca tot avem si cununia civila la sf lui mai, oricum trebuiau facute toate astea.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Pe mine m-au ajutat de fiecare data parintii, socrii, cumnatii. Iar anul asta e randul nostru sa ajutam mai mult, una din cumnatele mele este insarcinata din nou, dupa destul de multe incercari si probleme si chiar nu are voie sa faca nimic asa ca ne ocupam noi de absolut tot ce are nevoie sa faca prin casa. Asa facem intotdeauna, nu doar cand e nevoie de curatenie.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Eu nu prea inteleg asta: Vine Pastele sau Craciunul si trebuie sa fac curat . Ce ?Pana atunci nu fac?. Chiar si cand eram insarcinata faceam . Eu am un principiu: curatenia se pastreaza nu se face. Eee daca e vorba sa varuiesti peretii sau sa bati covoare aici e treaba sotului.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Este vorba de lucruri pe care nu le faci in fiecare saptamana din simplul motiv ca ai multe altele de facut care sunt prioritare, treburile zilnice de care tine bunul mers al casei. Nu spal geamurile in fiecare saptamana, nici macar o data pe luna, ci mai rar; in camara nu fac curatenie si ordine zilnic, si nici lunar, fac toamna, cand pun muraturile si de Pasti cand mai sortez ce nu s-a pastrat, le mai sterg de praf, mai adun din borcanele goale samd. In debarale la fel, mai ales ca perioada coincide cu schimbatul hainelor la cele de vara.

Iar la partea cu intretinutul curateniei, te-as intreba daca ai copii si de cate ori pe zi trebuie sa dai cu mopul in bucatarie ca s-a varsat ba suc, ba a cazut vreo prajitura cremoasa si zemoasa, si daca ai curatat vreodata plastilina intrata in covoare sau lipita de parchet, sau cum e sa aspiri cand sunt o suta de jucarii imprastiate pe covor. Eu toata ziua asta fac si tot nu se intretine curatenia. Intotdeauna e o baltuta pe undeva care mi-a scapat si pe care o descopar cand calc in ea sau mi se lipeste papucul de podea. Ca sa intretin curatenia, eu trebuie mai intai sa fac ordine, ca altfel nu am cum.
    Modificata de miriam82; 18.04.2011 la 15:58:35.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu nu fac curatenie de Paste:).Fac curat in fiecare saptamana, si o data in luna facem impreuna cu sotul o curatenie generala. Faianta in bucatarie o spal de cateva ori pe saptamana... Asa ca nu ma asteapta munca grea. Singura activitate extra este spalatul geamurilor. Bebe o sa fie la soacramea atunci cateva ore. Si bebe din burtica sigur nu are nimic de la asa mic efort, in comparatie cu efortul depus de mine la 1 ora de antrenament( yoga, mers alert, bicicleta, inot sau alte activitati obisnuite)

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de miriam82 Vezi mesajul
    Este vorba de lucruri pe care nu le faci in fiecare saptamana din simplul motiv ca ai multe altele de facut care sunt prioritare, treburile zilnice de care tine bunul mers al casei. Nu spal geamurile in fiecare saptamana, nici macar o data pe luna, ci mai rar; in camara nu fac curatenie si ordine zilnic, si nici lunar, fac toamna, cand pun muraturile si de Pasti cand mai sortez ce nu s-a pastrat, le mai sterg de praf, mai adun din borcanele goale samd. In debarale la fel, mai ales ca perioada coincide cu schimbatul hainelor la cele de vara.

Iar la partea cu intretinutul curateniei, te-as intreba daca ai copii si de cate ori pe zi trebuie sa dai cu mopul in bucatarie ca s-a varsat ba suc, ba a cazut vreo prajitura cremoasa si zemoasa, si daca ai curatat vreodata plastilina intrata in covoare sau lipita de parchet, sau cum e sa aspiri cand sunt o suta de jucarii imprastiate pe covor. Eu toata ziua asta fac si tot nu se intretine curatenia. Intotdeauna e o baltuta pe undeva care mi-a scapat si pe care o descopar cand calc in ea sau mi se lipeste papucul de podea. Ca sa intretin curatenia, eu trebuie mai intai sa fac ordine, ca altfel nu am cum.
    Asa-i... Eu incerc sa intretin curatenia, insa nu vreti sa stiti cum arata mocheta mea bej, in ziua din luna in care o spal... E in toate culorile curcubeului: plastilina, gem, ciocolata, suc etc etc etc... Da, sterg atunci cand se intampla (vorba ta, Miriam, atunci cand le prind, ca imi mai scapa si mie), insa pata tot ramane... Cat despre jucarii... la mine e curatenie, insa nu e niciodata 100% ordine pt mai mult de 10 minute...
    Si mai e o chestie... La mine, curatenie GENERALA inseamna sa dai mobila la o parte si sa aspiri, sa scoti tot din dulapuri si sa stergi praful/dulapul etc, sa speli usi, pereti (acolo unde se poate, logic), sa revopsesti un perete daca s-a patat etc... Voi faceti toate astea in fiecare saptamana/luna? Nu cred... Una e sa speli gresia/faianta (chestii care se fac in fiecare saptamana) sau geamurile/jaluzelele/perdelele/covoarele (chestii care se fac in fiecare luna), alta e sa faci curatenie generala...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Eu totusi cred ca nu am sa risc, am cateva amice care au ajuns la spital cu decolare de placenta si deschidere col din cauza efortului de genul asta. E si Pastele in apropiere, Domane fereste sa se intample tocmai acum ceva!
    eu zic sa o lasi naibii de curatenie ca nu e asa o tragedie daca nu ai geamurile super curate si covoarele batute si...si toate cele. o tragedie ar fi daca Doamne fereste ai pati ceva si asta nu cred ca ti-ai ierta-o niciodata. iti spun asta pt ca si eu am avut probleme cu sarcina, cu decolare cu hematom retroplacentar si nu am ridicat un pai de teama sa nu-i fac ceva rau strumpului si uite ca mi-a ajutat Dzeu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari