Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabi.l's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    3
    Fetelor eu stiu ca ceaiurile fac mereu minuni insa din auzite am inteles ca in sarcina, nu toate ceaiurile sunt indicate, ba chiar sunt unele care pot face rau. Ce stiti de asta? Ce ceaiuri pot fi consumate pe perioada de sarcina?

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Gabi eu zic ca cel mai bine e sa intrebi dr ginecolog sa vezi ce zice,eu am baut doar ceai de macese cand eram racita.

mother
    Guest
    gabi da-i cu google si o sa gasesti liste...

ceaiurile sunt medicinale... exceptand alea de fructe... si cum nu e indicat sa luam medicamente asa nu e indicat sa bem ceaiuri...

Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46
    Eu cred ca ceaiurile cu efect de relaxare sunt bune in timpul sarcinii. De exemplu ceai de musetel, de tei. Si nu ar fi bune ceaiurile cu coloranti de exemplu ceaiurile de fructe de padure. Ar mai fi si altele care nu sunt indicate: ceai verde, ceaiurile chinezesti ce de obicei pot sa inlocuiasca cafeaua, dar zice ca sunt mai tari decat aceasta.

Floricica Nou Venita didilika's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2009
    Postari in forum
    6
    Mie doctorita de familie din contra mi-a spus ca ceaiurile relaxante nu sunt chiar indicate mai ales cel de tei! !

stefaniajohansson
    Guest
    ceaiul negru si cel verde sunt ceaiuri ce contin cofeina, deci trebuie sa fim atente la cantitatea de ceai bauta. pe lista mea de alimente in sarcina scrie ca avem voie pana la 5 cesti de ceai negru/verde pe zi.

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Numarul plantelor care ar trebui evitate in sarcina este unul destul de mare (Exista un numar de aproximativ 560 de plante care pot provoca avort sau complicatii in timpul sarcinii.), de aceea, atunci cand gatesti si esti insarcinata, incearca sa diminuezi cantitatile de ierburi. Unele pot irita placenta, altele pot provoca malformatii ale fatului in crestere, iar altele stimuleaza contractiile musculare ale uterului.

Printre cele mai comune ceaiuri care ar trebui evitate se numara:

• Ceaiul negru – se recomanda limitarea la maxim 2 cesti pe zi, excesul putand cauza palpitatii sau cresterea pulsului.
    • Musetelul
    • Coada soricelului – poate declansa menstruatia
    • Pelin – stimuleaza contractiile uterine, poate declansa menstruatia, , cel mai bine este sa se foloseasca in ultimele saptamani de sarcina si in timpul travaliului
    • Rostopasca – poate declansa menstruatia
    • Anason dulce, Fenicul – stimuleaza contractiile uterine, destul de sigur daca este folosit doar ca si condiment in mancare, a se evita folosirea uleiului de anason
    • Salvie – stimulant uterin datorita substantelor estrogene, dar destul de sigur ca si condiment alimentar
    • Menta – stimulent uterin, a se evita folosirea uleiurilor de menta, frunzele uscate in cantitati moderate pot fi folosite
    • Funzele de zmeura – stimulent uterin in doze mari, se recomanda folosirea in ultimele 6-8 saptamani in timpul travaliului

Pentru o lista completa citeste si articolul Ceaiuri interzise in sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari