Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce fac daca am probleme cu dintii in sarcina?

In timpul sarcinii trebuie acordata o atentie speciala gingiilor si danturii in general pentru ca din cauza modificarilor hormonale, acestea pot deveni sensibile la bacterii si deci favoriza aparitia cariilor.

O afectiune comuna in sarcina este gingivita de sarcina si afecteaza jumatate dintre viitoarele mamici. Din cauza acestei afectiuni gingiile devin rosii si se inflameaza iar la periaj pot chiar sa apara sangerari.

In cazul unor urgente acestea trebuie sa fie vazute de catre un stomatolog care fie va decide sa amane interventia dupa nastere fie daca este vorba de dureri atunci va decida sa intervina insa folosid doar metode care sa nu puna in pericol sarcina.

Albirea dintilor, radigrafiile sau in general orice tratament care necesita petrecerea unui timp indelungat pe scaunul stomatologic (pentru ca pozitia creaza presiune pe vena cava) sunt recomandate sa fie evitate pe parcursul sarcinii.

Voi ati avut probeleme dentare in sarcina? Ce ati facut pentru a le rezolva? Ati putut sa le amanati?

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Nu am avut mari probleme, doar ca prin luna a 5-a mi s-a rupt o bucatica dintr-o masea plombata, am mers la medic si mi-a pus efectiv o plomba in locul respectiv asta ca sa o protejeze sa nu-mi intre mancare , dar mi-a cazut plomba dupa o saptamana si nu m-am mai dus decat la 4 luni dupa ce am nascut si mi-am facut maseaua. Am avut sangereri ale gingiilor, chiar f abundente dar le-am rezolvat cu pasta de dinti Paradontax pe care si acum o mai folosesc din cand in cand este f buna din toate punctele de vedere.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari