Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Toxoplasmoza

Toxoplasmoza in sarcina devine periculoasa in momentul in care parazitul se gaseste in sange si poate fi transmis bebelusului prin intermediul placentei. Viitoarea mamica infectata cu toxoplasmoza va trebui sa urmeze la indicatiile medicului un tratament cu antibiotice specificii bolii.

Din pacate in majoritatea cazurilor in care parazitul a trecut prin placenta rezultatul este un avort spontan in special in primele 2 luni de sarcina.

Daca bebelusul a fost infectat printre simptomele care apar la toxomplasmoza congenitala se numera tulburarile de dezvoltare neuropsihice, retardul mintal, deficiente neurologice, epilepsie, marirea in volum a splinei si ficatului, pneumonie sau inflamarea musculatoruu inimii.

Deoarece toxoplasmoza poate fi cauzata de un parazit care se gaseste in excrementele de pisici sau caini, re recomanda ca graviduta sa aiba un contact limitat cu animalele de companie si sa nu schimbe niciodata tavitele acestora.

Voi ati facut testul pentru toxoplasmoza? Cand l-ati facut? Din cate stiu eu testul pentru toxoplasmoza se face in primul trimestru de sarcina.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Toxoplasmoza se mai gaseste si in carnea care este prajita in sange si in branzeturi.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc pentru completari kmyyc

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, eu am facut testul de toxoplasmoza, la ambele sarcini, care este inclus intr-o analiza complexa numita complexul Torch.

Aceasta analiza este recomandata si inainte de sarcina in cazul femeilor care au avut o sarcina oprita din evolutie sau au pierdut o sarcina prin avort spontan, pentru a determina cauza ce a dus la pierderea sarcinii.

Infectia cu toxoplasmoza depistata la timp poate fi tratata.

mada_lyna
    Guest
    eu am avut toxoplasmoza. stiam dinainte sa raman gravida. mi-am facut complexul Torch si mi-a iesit un rez pozitiv de 0.7(parca). dr-ul mi-a zis ca e ok, ca a avut paciente cu rezultate pozitive muuult mai mari si nu au avut nimic. important este, din cate stiu eu, sa nu contractezi parazitul in timpul sarcinii, caci nu ai imunitate la el. daca il ai dinainte, cum a fost cazul meu-resp. de 3 ani, nu este nicio problema.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Eu am o sarcina oprita in evolutie si nu mi.a recomanda nimeni sa fac testul,dar eu l.am facut in timpul sarcinii si este negativ .

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    Citat Postat de ruxidadi Vezi mesajul
    Da, eu am facut testul de toxoplasmoza, la ambele sarcini, care este inclus intr-o analiza complexa numita complexul Torch.

Aceasta analiza este recomandata si inainte de sarcina in cazul femeilor care au avut o sarcina oprita din evolutie sau au pierdut o sarcina prin avort spontan, pentru a determina cauza ce a dus la pierderea sarcinii.

Infectia cu toxoplasmoza depistata la timp poate fi tratata.
    perfect adevarat,dupa o sarcina pierduta mi s-a recomandat sa fac sistemul torch ,sa vad care anume a fost cauza opririi din evolutie a sarcinii!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    Citat Postat de kmyyc Vezi mesajul
    Eu am o sarcina oprita in evolutie si nu mi.a recomanda nimeni sa fac testul,dar eu l.am facut in timpul sarcinii si este negativ .
    sunt putini dr kre recomanda aceste analize in plus fata de cele obligatorii in sarcina mai ales ca sunt mai scumpe!
    iti zic ce mi-a zis ginecologul kre mi-a urmarit prima sarcina,cand i-am zis sa imi recomande analize amanuntite,mi-a zis ca nu este cazul sa imi fac griji acum dupa 1 sarcina pierduta si sa ma sperii abia dupa 3 sarcini!intr-un final dupa ce am insistat sa imi dea trimitere la bucuresti sa imi fac analizele a facut-o!la a doua sarcina nici nu m-am mai dus la el

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    eu am avut toxoplasmoza. stiam dinainte sa raman gravida. mi-am facut complexul Torch si mi-a iesit un rez pozitiv de 0.7(parca). dr-ul mi-a zis ca e ok, ca a avut paciente cu rezultate pozitive muuult mai mari si nu au avut nimic. important este, din cate stiu eu, sa nu contractezi parazitul in timpul sarcinii, caci nu ai imunitate la el. daca il ai dinainte, cum a fost cazul meu-resp. de 3 ani, nu este nicio problema.
    La fiecare tip de analiza, sunt doi indicatori sau rezultate - nu stiu exact cum e corect sa ma exprim, ca nu sunt de specialitate - IGG, care daca iese pozitiv indica ca exista imunitate fata de parazit, imunitate dobandita mai demult si care nu este periculoasa ci din contra, si IGM, care daca iese pozitiv si are o anumita valoare, indica un contact recent cu parazitul si atunci fatul este in pericol.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari