Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Rh negativ in sarcina !

Buna ziua, am o noua intrebare, am Rh negativ, iar sotul pozitiv, stiu ca la 28 de saptamani se face vaccinul pentru imunizare, dar stie cineva, se face doar in cazul in care anticorpii au iesit pozitivi , sau se face indiferent de cum au iesit anticorpii, pentru prevenire ? Multumesc !

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    multumesc .. deci inteleg ca daca nu am dezvoltat anticorpi Rh pana acum .. la 28 de saptamani voi primi injectia, nu ? Are cineva idee cat costa si daca gasesc in farmacii ? ms !

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu am rh negativ, sotul pozitiv, sarcina a decurs fara probleme si mi s-a facut injectie la nastere pentru a nu avea probleme la sarcinile ulterioare.Fetita are tot rh negativ.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ioana,indifereent daca au iesit sau nu anticorpii este musai sa ti faci vaccinul la max 24 ore dupa ce ai nascut..astfel urmatoarele sarcini vor decurge fara probleme de anticorpi..deci cumpara vaccinul (este f scump) dar te asigur ca merita...nastere usoara si un bebe sanatos si voios.

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu nu am fost nevoita sa cumpar vaccinul...probabil difera de la o maternitate la alta...informeaza-te inainte de a da banii pe el

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Ioana,indifereent daca au iesit sau nu anticorpii este musai sa ti faci vaccinul la max 24 ore dupa ce ai nascut..astfel urmatoarele sarcini vor decurge fara probleme de anticorpi..deci cumpara vaccinul (este f scump) dar te asigur ca merita...nastere usoara si un bebe sanatos si voios.
    Nu este adevarat asa ceva. Ce rost ar avea sa faca vaccinul dupa nastere daca copilul are tot rh negativ, la fel ca ea? E ca si cum nu ar fi fost niciodata insarcinata.

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    dupa nastere stiu ca se face... imediat la nu stiu cate ore.. dar am citit ca se face si la 28 de saptamani, primul , apoi dupa nastere cel de-al doilea, si eu intrebam de asta de acum de la 28 de saptamani... daca se face indiferent cum ies anticorpii,ca eu am 26 de saptamani, si ar insemna ca ar cam trebui sa il fac in curand ! eu de facut il fac sigur daca imi va zice asa doctorita, dar ma gandeam ca poate stie cineva sigur, ca sa ma pregatesc sa zic asa ... ca am auzit ca ar fi undeva la 600-700 ron !E adevarat ? si multumesc din nou de raspunsuri tuturor ! :)

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Nu este adevarat asa ceva. Ce rost ar avea sa faca vaccinul dupa nastere daca copilul are tot rh negativ, la fel ca ea? E ca si cum nu ar fi fost niciodata insarcinata.
    Se face dupa nastere pentru a nu fi probleme la sarcinile ulterioare.Eu l-am facut.Copilul nu a fost nevoit sa faca, avand tot rh negativ.

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    dupa nastere stiu ca se face... imediat la nu stiu cate ore.. dar am citit ca se face si la 28 de saptamani, primul , apoi dupa nastere cel de-al doilea, si eu intrebam de asta de acum de la 28 de saptamani... daca se face indiferent cum ies anticorpii,ca eu am 26 de saptamani, si ar insemna ca ar cam trebui sa il fac in curand ! eu de facut il fac sigur daca imi va zice asa doctorita, dar ma gandeam ca poate stie cineva sigur, ca sa ma pregatesc sa zic asa ... ca am auzit ca ar fi undeva la 600-700 ron !E adevarat ? si multumesc din nou de raspunsuri tuturor ! :)
    E vorba de doua lucruri diferite.Cel de la 28 de saptamani se face doar pt a preveni anemia in timpul sarcinii, lucru pe care-l poti face si printr-o alimentatie sanatoasa, bogata in fier.Vaccinul ce are legatura cu anticorpii se face in urmatoarele 72 de ore de la sarcina.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    Se face dupa nastere pentru a nu fi probleme la sarcinile ulterioare.Eu l-am facut.Copilul nu a fost nevoit sa faca, avand tot rh negativ.
    Nu ai ce probleme sa ai la sarcinile ulterioare daca copilul are tot rh negativ, pentru ca e ca si cum nici nu ar fi fost insarcinata, deoarece corpul nu avea ce intrus sa depisteze ca sa produca anticorpi, neexistand rh pozitiv la fat. Eu am rh negativ, si am doi copii cu rh tot negativ si medicul mi-a spus clar ca e o prostie si total inutil sa ma apuc sa fac vaccin in aceasta situatie, din moment ce eu si copiii am fost compatibili.
    Daca fatul are rh pozitiv, atunci este posibil ca la sangele lui in contact cu sangele mamei, sangele mamei sa produca anticorpi, care la prima sarcina nu sunt periculosi decat poate daca sunt in cantitati excesive, dar acesti anticorpi ramanand in sangele mamei pot ataca urmatoarea sarcina.
    Despre vaccinul din timpul sarcinii nu stiu nimic si nu l-am facut, dar cel de dupa nastere nu isi are rostul daca bebele are rh tot negativ. Am impresia ca cine face vaccinul in timpul sarcinii este obligat sa il faca si pe cel de dupa nastere si o sa o tot tina in vaccinuri cate sarcini si nasteri va avea.
    Modificata de roxie; 19.10.2012 la 19:11:17.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari