Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita arinatm's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2007
    Postari in forum
    14

Monitorizare ritm cardiac

Buna,

A facut cineva monitorizare ritm cardiac( testul non stress) dupa 28 de saptamani?
    In ce conditii a recomandat medicul acest test? Care a fost rezultatul? Cand se poate spune ca testul nu este ok? Cat de des l-ati repetat daca nu a fost ok?... Orice alta informatie este binevenita.

Multumesc

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu nu am auzit de asa ceva si medicul meu mi-a recomandat tot ce este pe piata. ce ar putea fi de rau e o malformatie la inima ceea ce e putin probabil.
    in ultima saptamana de sarcina doctorul mi-a dat un aparatel cu care monitorizam bataile inimii bebelinei ca aproape de nastere copilul poate sa sufere. in rest eu zic ca n-are rost!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de arinatm Vezi mesajul
    Buna,

A facut cineva monitorizare ritm cardiac( testul non stress) dupa 28 de saptamani?
    In ce conditii a recomandat medicul acest test? Care a fost rezultatul? Cand se poate spune ca testul nu este ok? Cat de des l-ati repetat daca nu a fost ok?... Orice alta informatie este binevenita.

Multumesc
    Buna! Prima data am auzit de asa ceva cand eram internata in spital ( credeam eu ca pierd lichid amniotic dar nu era asa :D) . Aveam o colega de salon care era insarcinata in 36 saptamani si venise sa i se faca cezariana pentru ca de 2 saptamani copilul nu mai lua in greutate si avea activitate cardiaca haotica! Mama suferise un soc ( se despartise de tatal copilului) si se parea ca fatul fusese afectat . Dr i-au tot facut teste de nonstress , toate ieseau la fel si de aceea au hotarat sa il scoata mai repede!In timpul testului se evidentiaza si miscarile copilului intr-un anumit interval de timp...Sper ca ti-am fost de folos cat de cat....mai multe nu stiu! Oricum, cel mai bine ai intreba dr ca el poate sa te lamureasca cel mai bine! Sanatate!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Mie mi-a recomandat dr. teste antistres (sau TNS li se mai zice) la fiecare sarcina.

La prima sarcina cred ca am facut primul TNS dupa 30 de saptamani si l-am repetatat cam la 3 saptamani, iar din saptamana 38 l-am repetat cam de 2 ori pe saptamana. Acest test monitorizeaza ritmul cardiac al fatului si contractiile. Se poate face si zilnic daca este necesar, el neafectand copilul in niciun fel.

Pe la 39 de saptamani in timpul unuia din testele facute, cand aveam o contractie mai dureroasa, ritmul cardiac al copilului a scazut foarte tare. Dr. s-a sesizat si m-a chemat sa-l repet si apoi, la 40 de saptamani, m-a chemat la maternitate si mi-a provocat contractii pentru a vedea daca bebe poate face fata travaliului. Inca de la primele contractii dureroase, ritmul cardiac al copilului a scazut din nou foarte tare, asa ca dr. mi-a oprit urgent contractiile si m-a programat imediat la cezariana.
    Diagnosticul a fost de suferinta fetala cronica.

La a doua sarcina am avut o criza de vertij si m-am internat la maternitate. Desi vertijul nu afecta teoretic sarcina, mi se facea TNS zilnic cat am stat internata.

Apoi am facut TNS din nou la sfarsitul sarcinii, de vreo doua ori.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    eu nu am auzit de asa ceva si medicul meu mi-a recomandat tot ce este pe piata. ce ar putea fi de rau e o malformatie la inima ceea ce e putin probabil.
    in ultima saptamana de sarcina doctorul mi-a dat un aparatel cu care monitorizam bataile inimii bebelinei ca aproape de nastere copilul poate sa sufere. in rest eu zic ca n-are rost!
    Aparatul pe care ti l-a dat dr. este varianta mica si portabila a aparatului din spital.
    In asta consta testul antistres, in monitorizarea activitatii cardiace a copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari