Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxanabucur's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    4

Cum se calculeaza varsta sarcinii?

buna. am o nelamurire. ultima menstruatie am avuto pe 8 septembrie( mentionez menstruatie neregulata doar ca in ultimele trei luni mi-a venit regulat).am fost la primul ecograf la privat cand dupa calculele mele aveam 4 luni si jumatate si acolo mi-a zis ca am 3 luni si jumatate si ca ultima menstruatie a fost pe 7 octombrie.apoi am mai fost la un alt ecograf in urma cu o luna si aici mi-au spus ca nu sepoate asa ceva ce mi-a zis acel medic, adica se calculeaza dupa data de 8 septembrie nu dupa data de 7 octombrie.-au bagat in ceata de tot sunt atat de nelamurita incat nu mai stiu ce sa cred.daca cineva m-ar putea ajuta asi fi recunoscatoare. multumesc

Floricica Nou Venita Ella_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    47
    Varsta sarcinii se calculeaza dupa data ultimei menstruatii. Poate ca la prima ecografie bebelusul parea mai mic decat varsta sa gestationala - se intampla uneori dar recupereaza in timp.
    Apropo, ai facut prima ecografie abia la 4 luni? Cate luni ai acum? Bebelusul este bine?

Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    4
    eu sunt in spania si din cauza problemelor c actele nu am reusit sa fac nici o eco pana atunci.bebe e bine.asta e problema ca nu mai inteleg deloc cate luni am pentru ca medicul spune ca se pune dupa data de 7 octombrie nu dupa 8 septembrie cand mi-a venit ultima data asta din cauza ca nu imi venea regulat.multumesc pt raspuns:*:*:*

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    varsta sarcinii se calculeaza asa cum a spus si Ella_.....nu inteleg de ce ti-a zis de 7 octombrie.....e adevarat ca tu teoretic ai ramas insarcinata dupa mijlocul lunii septembrie atunci cand ai fost la ovulatie, insa nu asa se calculeaza sarcina....dar daca tu zici ca nu aveai cm regulat.....se poate sa stie si acel meidc ceva....lasa totul sa decurga normal si nu te mai stresa....daca bebe e bine, va veni atunci cand considera el nu cand zic medicii:)))

Floricica Nou Venita Iriska94's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2013
    Postari in forum
    24
    salut,am o intrebare,si imi doresc un raspuns,am avut relatii cu iubitul meu (viitorul sot),desi imi doresc un bebe,dar mie frica putin de acest pas,si nu prea ma starui si nici nu ma las ca sa se primeasca.u;tima menstruatie am avut pe 30martie sa terminat 4 aprilie,dupa calendar am calculat perioada fertila si in acea zi am avut relatii si a ejaculat in vagin,avem relatii regulat ,dar acum au trecut 2 zile si parca apare o scurgeere mica maronie,si nu mie clar dela ce,,,multumesc de atentie si astept un sfat,raspuns.

Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    47
    Roxana, daca sarcina decurge bine si bebe este sanatos, nu-ti mai face probleme. Asa cum spunea si anamaria, bebelusul va veni pe lume cand va fi pregatit si totul va fi bine. Este posibil sa fi ovulat mai tarziu. Multa sanatate si sarcina usoara in continuare.

Iriska, cred ca ar fi bine sa incerci un test de sarcina. Scurgerea maronie, discreta, ar putea fi un semn de implantare a ovulului. Este posibil sa fii insarcinata. Daca este asa, nu te speria. Asculta-ne pe noi cele care ne straduim de ani buni sa aducem pe lume un copilas si am face orice ca sa se intample minunea asta - un copil este cel mai minunat lucru care ti se poate intampla. Eu daca as putea da timpul inapoi as face copii de la 19 ani.
    Multa sanatate si intelepciune iti doresc!
    Sa ne spui cum merg lucrurile in continuare.

Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    4
    multmesc mult fetelor pt ajutor.:*:*:*:*

Membru inregistrat la
    19.03.2013
    Postari in forum
    24
    Citat Postat de Ella_ Vezi mesajul
    Roxana, daca sarcina decurge bine si bebe este sanatos, nu-ti mai face probleme. Asa cum spunea si anamaria, bebelusul va veni pe lume cand va fi pregatit si totul va fi bine. Este posibil sa fi ovulat mai tarziu. Multa sanatate si sarcina usoara in continuare.

Iriska, cred ca ar fi bine sa incerci un test de sarcina. Scurgerea maronie, discreta, ar putea fi un semn de implantare a ovulului. Este posibil sa fii insarcinata. Daca este asa, nu te speria. Asculta-ne pe noi cele care ne straduim de ani buni sa aducem pe lume un copilas si am face orice ca sa se intample minunea asta - un copil este cel mai minunat lucru care ti se poate intampla. Eu daca as putea da timpul inapoi as face copii de la 19 ani.
    Multa sanatate si intelepciune iti doresc!
    Sa ne spui cum merg lucrurile in continuare.

Multumesc de sfat,incurajare,dar pentru test e prea devreme eu cred,au trecut 3 zile,si de ieri mia inceput aceasta scurgere usoara maronie si az inca este,nustiu ce smn e sper ca e unul bun.nu simt nimik desi au trecut abia 3 zile,dar totusi ceva este,ca prima data se intimpla asa,,,

Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    47
    Iriska, imi cer scuze! Acum am recitit mesajul tau si mi-am dat seama ca prima data nu am inteles bine. Am crezut ca au trecut 3 zile de cand trebuia sa-ti vina menstruatia, dar de fapt spui ca au trecut 3 zile de cand ati avut raporturi...In cazul asta nu poate fi vorba de implantare, poate doar de o dereglare hormonala.
    Cum esti acum?

Membru inregistrat la
    19.03.2013
    Postari in forum
    24
    Citat Postat de Ella_ Vezi mesajul
    Iriska, imi cer scuze! Acum am recitit mesajul tau si mi-am dat seama ca prima data nu am inteles bine. Am crezut ca au trecut 3 zile de cand trebuia sa-ti vina menstruatia, dar de fapt spui ca au trecut 3 zile de cand ati avut raporturi...In cazul asta nu poate fi vorba de implantare, poate doar de o dereglare hormonala.
    Cum esti acum?

salutt,dar nu am avut asa niciodata,chiar daca ciclu e neregulat dar oricum,menstruatia trebue sa vina degraba intre 19 si 30 apare in intervallul acestor zile,o data fixa nu este caci nu e regulat,dar am calculat perioada fertila si sa nimerit ca a ejaculat in vagin atunci cind e risc maxim de a ramine insarcinata dupa calendar,si apoi peste 2zile a aparut scurgeri maronii au tinut 3zile...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari