Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

In cat timp trebuie sa vina rezultatele la sange?

Am facut analizele la diamed si rezultatele mi-au venit a doua zi dupa recoltare. Ce-i drept, au avut doar 3 recoltari in ziua respectiva si doar luni zi de recoltat, marti avand rezultatele. Ar fi vreo problema? Sper ca nu au pus 'din burta' rezultate. Stiau ca sunt pentru sarcina.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Depinde de tipul de analize. Sunt unele teste care au rezultatele gata in cateva ore, altele- in cateva zile. Eu i-am facut puiului analize la sange ( probele inflamatorii) si au venit a doua zi ( fibrinogen, leucocite, VSH, proteina C etc).

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pai asta am avut si eu. Hemoleucograma completa, calcemie + glicemie si in plus, si markeri infectiosi HIV, VDRL + examen urina. O parte din ce se da obligatoriu in sarcina. Urmeaza luna viitoare repriza a doua CMV, Lysteria, toxo, HCG si restul. Am impresia ca in fiecare luna va urma cate o 'serie'. Ehee...

stefaniajohansson
    Guest
    depinde de ce analize e vorba..am avut analize care au fost mereu gata in cateva minute (gen Hb, glicemie samd)..
    Modificata de stefaniajohansson; 04.04.2011 la 00:24:34.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Analizele de baza in sarcina - hemoleucograma, glicemie, calcemie, hiv, vdrl, sumar urina, rh, grupa sanguina.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Depinde de tipul de analize. Sunt unele teste care au rezultatele gata in cateva ore, altele- in cateva zile. Eu i-am facut puiului analize la sange ( probele inflamatorii) si au venit a doua zi ( fibrinogen, leucocite, VSH, proteina C etc).
    toate astea ar fi trebuit sa le primesti intr-o ora !

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Pai asta am avut si eu. Hemoleucograma completa, calcemie + glicemie si in plus, si markeri infectiosi HIV, VDRL + examen urina. O parte din ce se da obligatoriu in sarcina. Urmeaza luna viitoare repriza a doua CMV, Lysteria, toxo, HCG si restul. Am impresia ca in fiecare luna va urma cate o 'serie'. Ehee...
    hemograma in 5 min, glicemia si Ca intr-o ora maxim, HIV si VDRL la fel, examen urina daca e sumar simplu atunci in 10 min, daca e si cu urocultura atunci a doua zi iti spune daca e pozitiva sau nu, si daca este atunci cu tot cu antibiograma in 3 zile

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    depinde de ce analize e vorba..am avut analize care au fost mereu gata in cateva minute (gen Hb, glicemie samd)..
    glicemia este exclus sa o ai in cateva minute, dureaza in medie juma' de ora, asta daca se lucreaza cu rapiditate , dar e nevoie si de centrifugare si de serare si....

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Mersi de raspunsuri. Inseamna ca e totul bine. La urina am avut inclusiv urocultura. Fara antibiograma. Luna urmatoare urmeaza toxo, cmv, lysteria, am sa-i cer si beta hcg si sa mai vedem ce va fi. Bine ca deocamdata totul este bine. Apropo, voua cam cat v-a iesit glicemia? Eu o am 90.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    glicemia este exclus sa o ai in cateva minute, dureaza in medie juma' de ora, asta daca se lucreaza cu rapiditate , dar e nevoie si de centrifugare si de serare si....
    nu, chiar asa e! sa ma ajute, va rog, cineva care a trecut printr-o sarcina in Suedia..poate chiar si Norvegia, cred ca e la fel..
    eu aveam programari de 30 de minute, in care, mai intai ma canterea, apoi vorbeam, apoi imi masura burta, imi lua tensiunea, mai spre sfarsitul sarcinii ascultam si inima lui bebe, si apoi, iniante sa plec, treceam in laborator, ma impungea in deget si lua probe. intre timp ma imbracam si pe urma imediat primeam rezultatul.

stefaniajohansson
    Guest
    acesta este un aparat de masurat glicemia acasa, asa ceva are soacra mea..
    YouTube - Mäta Blodsocker Freestyle Lite Blodsockermätare Abbott Diabetes
    din cate se observa, dureaza cateva secunde de la luarea probei la afisarea rezultatului

moasa folosea ceva mai mare..nu asa o jucarie ca cel din film..insa dura extrem de putin

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari