Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Analize in sarcina. In ce luni ati facut analizele?

1. Analize in sarcina. In ce luni ati facut analizele?

Ma gandeam sa facem impreuna un ghid practic pentru gravidute, care sa cuprinda analizele din sarcina, tipul de analize, cand trebuie facute, unde se pot face, care sunt costurile, ce analize sunt obligatorii si ce analize sunt optionale.

Analizele pentru primul trimestru de sarcina incep cu testul de sarcina si apoi cu prima vizita la medicul ginecolog si prima ecografie pentru confirmarea sarcinii in saptamana 6-8 de sarcina (pentru ca abia in acest interval se poate vedea ecografic sacul embrionar).
    Medicul ginecolog va recomanda apoi o serie de analize generale de sange aferente primului trimestru de sarcina, (emoleucograma, glicemie, creatinina, uree, transaminaze hepatice) dar si un sumar de urina si urocultura. Este indicat tot in primul trimestru de sarcina sa se faca sau sa se refaca grupa de sange si RH-ul si este foare important ca acestea sa fie facute de catre ambii parinti.

In cazul in care exista o incompatibilitate de grup sanguin sau de RH, atunci se vor face dozarile de anticorpi. In Bucuresti aceste dozari stiu ca se pot face la Institutul Cantacuzino.

Se pot face de asemenea, o serie de teste optionale care curpind teste imunologice pentru varicela (varicela este foarte periculoasa pentru viitoarea mamica si pentru bebe deoarece poate cauza afectiun grave precum encefalita, malformatii congenitale sau pneumonie), teste pentru hepatita virala de tip B, screeningul pentru sifilis (sifilisul este de asemenea foarte periculos pentru ca poate determina aparitia de retard mental sever la nou-nascut) si testarea pentru HIV.

Eu testele generale se sange le-am facut cu trimitere de la medicul de familie la laboratorul Romar de care apartine si medicul meu de familie. O buna parte din aceste analize sunt decontate de Casa de Asigurari.

Analizele pentru trimestrul II de sarcina

In trimestrul II de sarcina se vor face un nou set de analize de sange care va cuprinde hemoleucograma, glicemie, transaminaze, creatinina, uree, colesterol, trigliceride si calcemie pentru ca vedea posibile modificari aparute, si in plus, intre saptamana 24 si 28 de sarcina se va masura nivelul de zahar din sange pentru a depista la timp posibila aparitie a diabetului gestational.

In sapatamanile 15-18 de sarcina se poate efecuta optinal triplu test care in baza rezultatelor unor analize de sange si a unei ecografii va calcula procentul de risc pentru defecte de tub neural cum ar fi spina bifida sau boli genetice precum sindromul Down. In functie de rezultatul de la triplu test, de procentul de risc, se poate recomanda o analiza mai amanuntita si se va efectua amniocenteza.

Intre 18 si 22 de saptamani se va face ecografia 4D, morfologia fetala in care sunt monitorizate dezvoltarea bebelusului, sunt analizate placenta, cordonul ombilical si sunt masurate si observate organele interne pentru a depista eventuale malformatii sau intarzieri de dezvoltare. Tot cu ajutorul aceste ecografii se poate stabili o data probabila a nasterii in functie de masuratorile facute si de valorile obtinute. Acest DPN obtinut in urma ecografiei poate fi diferit de DPN-ul calculat in functie de ultima mentruatie. Pe langa aceste masuratori in scop medical ecografia 4D din trimestrul II de sarcina reprezinta un moment mult asteptat de mamici si tatici deoarece pot afla (daca doresc) ce se ascunde in burtica, baietel sau fetita .

Analizele pentru ultimul trimestru de sarcina

In trimestrul III de sarcina se vor repeta din nou analizele de sange (hemoleucograma, glicemie, transaminaze, creatinina, uree, colesterol, trigliceride si calcemie), sumarul de urina si urocultura dar si examenul de secretie si in general acestea sunt recomandate sa fie facute cate mai aproape de data posibila a nasterii. De asemenea in ultimul trimestru de sarcina se vizitele la medicul ginecolog vor fi mai dese, in prima parte vor fi cam la 2 saptamani iar apoi vor avea o frecventa saptamanala. Se va monitoriza atent tensiunea viitoarei mamici deaorece in cazul in care apare o hipertensiune aceasta poate fi semnul unei complicatii in sarcina numite preeclampsie care netratata poate deveni o complicatie grava in sarcina.

Tot in ultimul trimestru de sarcina se va efectua o noua ecografie 4D pentru o noua evaluare a bebelusului, pemtru stabilirea greutatii aproximative, a lichidului amniotic, a placentei (localizarea plancentei este imporatanta) dat si a pozitie in care se afla bebe in burtica si a unor eventuale malformatii genitale.

Eu toate analizele de sange le-am facut la medicul de familie, ecografiile 4D le-am facut la spitalul Victor Babes (unde preturile la ecografii mi s-au parut bune, comparativ cu alte centre medicale iar doctorita a foat de nota 20) iar triplul test l-am facut la Insititul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului.

Astepte completari de la voi si informatii suplimentare, ponturi de clinici sau spitale unde se pot face aceste analize.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Si la ce ajuta toate aceste analize cand ele ies bune si de fapt complicatii sunt?La ce?Iti zic eu ...la cheltuirea banilor si imbogatirea dr. .Am o prietena care i s.a tot zis ca copilul are malformatie la inima si cand colo la nascut perfect sanatos.Ei de asta ce mai zici?Dr. meu de familie mi.a zis clar analize.le necesare au fost facute restul daca vrei si nu ai ce face cu bani alegerea iti apartine,dar nimik nu.i sigur si atunci de ce sa ne tot stresam singure?
    Modificata de kmyyc; 16.08.2010 la 14:18:49.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    analizele obligatorii in sarcina le-am facut la medicul de familie gratuit si probele de sange au fost analizate la clinica sante!
    analize optionale sistemul torch si ZOONOZE ,plus cmv,hepatita b si c,sindromul anticorpilor antifosfolipidici si altele legate de aceasta analize le-am facut inainte de sarcina si in primul trimestru de sarcina la institutul cantacuzino

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de kmyyc Vezi mesajul
    Si la ce ajuta toate aceste analize cand ele ies bune si de fapt complicatii sunt?La ce?Iti zic eu ...la cheltuirea banilor si imbogatirea dr. .Am o prietena care i s.a tot zis ca copilul are malformatie la inima si cand colo la nascut perfect sanatos.Ei de asta ce mai zici?Dr. meu de familie mi.a zis clar analize.le necesare au fost facute restul daca vrei si nu ai ce face cu bani alegerea iti apartine,dar nimik nu.i sigur si atunci de ce sa ne tot stresam singure?
    Nu stiu de ce crezi tu ca nu sunt necesare aceste analize. Cele de sange pot arata o anemie sau un nivel scazut al calciului si atunci medicul poate sa iti prescrie niste suplimente de fe sau ca, astfel incat organismul tau sau dezvoltarea copilului sa nu fie afectate.

Iata la ce este bun complexul TORCH: "Bolile infectioase induse de agentii complexului Torch in timpul sarcinii sunt T capabile de a leza produsul de conceptie ducand la intreruperea prematura a sarcinii, moartea fetala sau malformatii fetale congenitale. Complexul Torch include multe microorganisme : paraziti (Toxoplasma gondii, Tripanosoma cruzi, Plasmodium), virusuri (citomegalovirusul, vv. herpes simplex tip1 si 2 , v. rubeolic, v. varicelo-zosterian, v. choriomeningitei limfocitare, v. encefalitei ecvine de vest, v. encefalitei ecvine de Venezuela, parvovirusul uman B19, enterovirusurile, v. Ebola, v. urlian, v. imunodeficientei umane tip 1) si bacterii (treponema pallidum, borellia burgdorferi).Diagnosticul prenatal al infectiilor Torch, urmat de terapia prenatala reduce severitatea si frecventa malformatiilor congenitale. De aceea complexul Torch la femeia gravida ar trebui sa fie test de screening alaturi de celelalte investigatii uzuale."

In cazul in care se depisteaza diabet gestational, atat mama cat si fatul trebuie monitorizati cu atentie, putand sa apara tot felul de complicatii...

Sunt multe de spus legat de analizele premergatoare si cele din timpul sarcinii.
    Mi se pare absurd si mai mult decat superficial ca un medic ginecolog sa faca afirmatii gen: "BAni aruncati in vant". MAi ales in cazul in care mama a pierdut o sarcina in trecut- asa cum din pacate vad ca este si cazul tau - multe din aceste analize ar trebui facute inainte de o noua sarcina pentru a incerca sa se determine cauza opririi din evolutie la sarcina anterioara sau a avortului spontan.

Stiu de multe cazuri in care depistarea si tratarea unei infectari cu toxoplasmoza sau cu chlamydia, au rezolvat cauza infertilitatii sau a neputintei de a pastra o sarcina.

In conluzie, eu cred ca aceste analize sunt absolut necesare in sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari