Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Amniocenteza

Amniocenteza este recomandata doar in cazurile in care rezultatele de la dublu sau triplu test au indicat procentaje crescute de risc pentru defecte de tub neural cum ar fi spina bifida sau boli genetice precum sindromul Down si se face in primul rand la recomandarea medicului ginecolog sau genetician insa reprezinta si decizia mamicii de a face sau nu acest test.

Amnocenteza este o metoda de testare invaziva care se realizeaza prin ghidaj ecografic pentru ca medicul sa poata vedea exact pozitia bebelusului si sa stabileasca locul in care va face punctia. Se foloseste un ac lung si subtire care se introduce pana in buritca mamei de unde se vor extrage cativa mililitrii de lichid amniotic. Procedura necesita foarte multa atentie din partea medicului care o efectueza pentru ca o lezare a bebelusului sau a placentei poate duce la avort spontan.

Pentru ca rezultatele de la triplu test la mine nu au iesit cu risc crescut nu am efectuat amniocenteza insa as vrea sa aflu parerile voastre legate de aceasta procedura, iar daca sunt gravidute sau mamici care chiar au facut amniocenteaza le astept sa ne povesteasca din experineta lor legata de aceasta procedura.

Orice informatie este extrem de utila pentru viitoarele mamici

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Am o prietena care la varsta de 26 de ani nu a facut DT si TT pt ca medicul i-a spus ca nu este necesar fiind tanara... cateva luni mai tarziu a nascut un copil cu SD.
    Recomandarea mea si a ei este de a face Amniocenteza de catre mamicile care daca copilul ar fi bolnav, ar renunta sa la sarcina.
    DT si TT nu sunt teste de loc sigure. Poate exista un risc de 1/10000 si sa se nasca copil cu SD sau un risc de 1/50 si sa se nasca un copil sanatos. Fiecare copil poate fi acel copil "1" sau unul din diferenta. In general o ecografie facuta corect poate depista anumite anomalii, insa aceasta depinde foarte mult de medicul care face ecografia si interpretarea ecografica.

Sindromul Down Puteti aici impartasii tot ce e legat de sindromul Down sau alte probleme. De asemenea informatii legat de dublu test, triplu test si amniocenteza.

Eu am facut si DT si TT la recomandarea ginecologei, riscul a fost destul de redus aproximativ 1/1000, insa la urmatoarea sarcina nu le voi face.
    Studiind problema mult dupa ce am aflat de colega mea (eram in saptamana 22 de sarcina) am ajuns la concluzia ca daca ar fi sa fac ceva teste as face Amniocenteza fara a face in prealabil DT si TT. Din cate am aflat amniocenteza se poate face si la cerere, nu numai daca este risc marit. Acum nu stiu in ce conditii, adica daca e gratuit sau nu, sau cat se plateste, dar se poate face.
    Cel mai important este ca medicul sa fie ales cu experienta, pt a evita unele infectii sau efecte negative ale testarii.
    Modificata de paulici; 16.08.2010 la 13:37:35.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Atentie la mamicile cu Rhesus negativ caci amniocenteza este o procedura invaziva atit pentru mama cit si pentru fat. ==> Nu faceti amniocenteza fara sa va consultati cu medicul ce va urmareste sarcina; spuneti-i daca vreti sa faceti aceasta procedura si sa va sfatuiasca cum sa procedati. Pe sfatulmedicului.ro scrie "Factorii care cresc riscul amestecarii sangelui cu Rh diferit si al sensibilizarii consecutive in timpul sarcinii, sunt: ...-proceduri obstetrice cum sunt amniocenteza, prelevarea de sange fetal sau biopsie din vilozitatile coriale (elemente constituente ale placentei care permit alimentarea fatului si schimburile gazoase intre mama si fat)". Pe pravaliata.ro (serizitate = ?) scrie : "O alta manevra de aceasta data invaziva, este amniocenteza, care se practica obligatoriu la un titru de anticorpi de 1/64 daca acestia au aparut in sarcina respectiva, sau la un titru de 1/32 la o izoimunizare preexistenta. Amniocenteza da informatii despre cantitatea de bilirubina din lichidul amniotic, in functie de aceasta se stabilesc asa numitele zone Liley. In functie de ele si de varsta de gestatie, ginecologul va stabili continuarea sau intreruperea sarcinii." Nu mai stiu unde (si nu mai am rabdare sa caut!) scria ca poti faca amniocenteza dar apoi trebuie bagate niste dozaje de anticorpi... Concluzie : medic bun ca altfel e nashpa!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    amniocenteza se face de obicei la indicatia medicului ginecolog si dupa ce ai facut DT si TT.
    dar se poate face si la cerere , oricum se plateste. eu am fcut-o la indicatia mediculi, fara sa mai fac DT si TT , la 20 sapt, la Timisoara si m-a costat 7milioane lei vechi, la lab de stat, caci la privat este peste 10 mil.
    eu zic ca e ste bine de facut, mai ales daca medicul suspecteaza ceva si nu mai are rost dat bani pe dt si tt.
    amniocenteza este 99% mai sigura.
    acum astept sa nasc un baietel care dupa rezultatul amniocentezei este perfect sanatos.
    vom vedea!

Floricica Nou Venita madalina1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    1
    buna la toate viitoarele mamici. eu am facut amniocenteza din cauza ca mi-a iesit risc mare de SD la dublu test. inainte sa povestesc de amniocenteza, as vrea sa va spun ca am constatat ca majoritatea testelor de genul - dublu test sau triplu test - care ies pozitive, dar care nu prezinta la ecografie semne ca bebelusul are avea semne de SD sau alt sindrom, sunt gresite datorita calcularii gresite a varstei sarcinii. deci sa nu disperati atunci cand aceste teste ies pozitive iar ecografiile arata ca bebelusul este normal. calvarul meu a durat opt saptamani pana cand am aflat ca bebelina mea este sanatoasa si normala. Si asta dupa ce am asteptat sa fac amniocenteza iar apoi rezultatele. despre amniocenteza sa nu va fie frica. procedura nu este deloc dureroasa si nici periculoasa daca este facuta de un medic care face astfel de interventii. eu am facut-o gratis la filantropia Ón a 17-a saptamana de sarcina .am avut nevoie doar de o trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat. am avut norocul sa o fac cu doctorul varlas. a durat trei saptamani pana am aflat rezultatele, care slava domnului au fost ca fetita mea are cariotip normal si ca este sanatoasa. desi de la dublu test pana la rezultatele de la amniocenteza, singura procedura care da diagnostic, au fost opt saptamani de cosmar in care nu puteam sa ma bucur de sarcina de teama ca as fi nevoita sa renunt la ea, vreau sa le spun tuturor viitoarelor mamici sa faca aceasta procedura si sa nu se consume din cauza acelor teste care sunt doar statistici. mult succes, copii sanatosi si sarcina usoara viitoarelor mamici

Floricica Nou Venita dellya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2011
    Postari in forum
    2
    asa este,mult stres si bani multi.dar totul merita cand rezultatul este bun

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    buna! si eu am facut amniocenteza tot la filantropia. intr-adevar e gratuita. si eu am trecut prin cosmarul asteptarii dar mai exista o posibilitate de a afla mai repede daca copilasul e suspect de SD. Geneticiana mi-a zis ca daca vreau sa ma duc la o clinica privata cu o mostra din lichid si sa-mi zica de acolo in 24 de ore rezultatul. acolo nu se verifica toti cromozomii doar cativa printre care si cel responsabil de SD. cu toate ca rezultatul testului rapid mi-a iesit negativ eu tot stateam cu stres pentru ca testul rapid e mai nou pe piata romaneasca si nu stiam de veridicitatea lui.
    am scris pe acest forum pentru ca cine cauta informatii despre amniocenteza poate fi in situatia de a face aceasta procedura si sa vada ca rezultatele de cele mai multe ori ies bune. toate bune!

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    am cerut sa fac si eu amniocenteza (nu am in familie bolnavi cu SD sau alte boli genetice)dar imi este frica..........nu sunt hotarata daca sa ma duc sa o fac sau nu. la primul copil nu am facut nici un test decat eco normal...........m-ai am o saptamana de gandire.sotul nu vrea sa o facem.........

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    parerea mea este ca amniocenteza este necesara daca ai ceva dubii... nu trebuie sa va fie frica, daca medicul este experimentat simti doar o intepatura si gata! merita sa stii ca ai un copil sanatos!

Floricica Nou Venita alexandru2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2011
    Postari in forum
    1
    Exemplul nostru: medicii au gasit in sarcina risc crescut de SD si au recomandat amnio. Am mers la Viena, clinica FETOMED(Fetomed - Ultraschall | Genetik | Beratung), unde numarul de amniocenteze efectuate lunar e mai mare decat in alte spitale in Romania/Timisoara, apoi am asteptat rezultatele 48 ore, raspuns ok. Ne-am ales un medic in Romania care sa aibe timp de nastere, sa nu se grabeasca, apoi a iesit bebele care speram ca va fi ok in continuare...Bafta si voua!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari