Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mihaadry's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    370

Scaderea in greutate la copil de aproape 3 ani

Am o mare nedumerire si sunt ingrijorata.fetita mea de 2 ani si 10 luni a slabit treptat de la 19kg(a avut cel mai mult) la 17kg.Este adevarat ca s-a inaltat mult 102cm si cand era racita nu prea manca si slabea.Inclusiv doctorita de familie s-a mirat de ea ca a slabit.De mica a fost mai grasuta si mancacioasa.ar trebui sa-i fac analize,ultimele analize le-am facut prin septembrie(parca) si au iesit bune.Este normal ca un copil in crestere sa slabeasca?Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a slabit cand am dato la gradi vreun kg intro luna,si apoi cand a avut varicela tot un kg.si a mea e mancacioasa de mika,dar sa mai intamplat si fara sa fie bolnava sa dea putin inapoi.are 103cm si 15kg jumate si face 3 ani marti acum,iar la doi ani avea tot 15kg,iar la 1 an avea 10.nu stiu ce sa zic mie mi se pare absolut normal ca un copil care nu se plange de nimik,de dureri,care doarme normal sa slabeasca.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu cred ca a slabit din cauza racelilor si a lipsei poftei de mancare.
    Am patit si eu asa cu baiatul meu, care asta vara refuza sa manance si, drept urmare, a slabit un kilogram (de la 15 la 14 kg). Din fericire in toamna i-a revenit pofta de mancare si a pus la loc acel kg si inca un pic peste. Si el a crescut in inaltime in vara.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Eu stiu ca un copil cand scade in greutate creste in inaltime. Chiar se remarca o lipsa a poftei de mancare si in cateva zile daca masori copilul constati ca are putin mai mult la inaltime. Asta daca nu exista o alta cauza de alta natura...o stare de boala, etc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea are 4 ani jumatate si are 17 kg nu e nici slabuta rau si nici grasuta. Doctora mereu imi spune ca este bine la varsta ei , e sanatoasa , creste , se inalta pe zi ce trece ... Cand a fost bolnavioara a slabit si ea , dar am recuperat dupa. E posibil ca fetita ta sa fi slabit din cauza racelii ... Oricum nu trebuie sa iti faci griji ca nu e slabuta daca are aproape 3 anisori si 17 kg. Fetita mea la 3 ani avea vreo 12 - 13 kg si nu imi faceam griji. Este un copil sanatos , energic , vioi si asta e cel mai important. Nu kg conteaza.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de mihaadry Vezi mesajul
    Am o mare nedumerire si sunt ingrijorata.fetita mea de 2 ani si 10 luni a slabit treptat de la 19kg(a avut cel mai mult) la 17kg.Este adevarat ca s-a inaltat mult 102cm si cand era racita nu prea manca si slabea.Inclusiv doctorita de familie s-a mirat de ea ca a slabit.De mica a fost mai grasuta si mancacioasa.ar trebui sa-i fac analize,ultimele analize le-am facut prin septembrie(parca) si au iesit bune.Este normal ca un copil in crestere sa slabeasca?Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
    Nu trebuie sa te ingrijorezi ca a slabit, poate ca s-a mai inaltat si normal ca pare mai slabut, sau din cauza racelilor care si-au pus oarecum amprenta.Eu zic ca arata bine la 17 kg si 102 cm.Fii miu are 3 ani si 1 luna si are 17 kg la 105 cm si pare slabut dar este numai bine la varsta pe care o are.

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    atat are si vladut ,15kg si 103cm,dar mi se pare slab,desi mananca,bine ca nu are stare deloc,doar cand doarme

Floricica Nou Venita mihalicniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2013
    Postari in forum
    10
    fetita mea are 6500 kg la 10 luni,am nascut-o cu 1450kg. ia in greutate f greu . mamici ce parere aveti despre siropul well kids? va multumesc si astept niste pareri despre mamici care au aut probleme cu copilasii lor cu greutatea.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    In legatura cu scaderea in greutate, e normala in perioada in care copiii sunt bolnavi. Daca analizele I-au iesit bune, eu zic sa nu te ingrijorezi. Fetita mea are aproape doi ani jumatate si are 13 kg. Ca sa te poti orienta.

niculina, nu am incercat siropul. nu stiu ce sa zic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari