Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Vizele de flotant pentru inscrierea la scoala

Buna seara,
    Ma aflu in situatia parintilor care au facut viza de flotant pentru a fi siguri ca pot inscrie copilul la alta scoala decat cea de circumscriptie. Desi teoretic stiu ca se pot face inscrierile as dori sa stiu cateva lucruri:
    1. Are Inspectoratul Scolar (sau scoala) dreptul sau autorizarea sa verifice daca intr-adevar locuim la adresa din viza de flotant?
    2. Cine ar avea dreptul sa faca aceasta verificare si cand: daca e vorba de evidenta populatiei: inainte de a elibera viza, sau si dupa ce aceasta a fost pusa pe buletin? Viza deja o am pe buletin... Pentru ca daca ar fi vorba de inspectoratul scolar nu ar avea timp sa faca aceste verificari pana luni, cand se afiseaza elevii acceptati la clasa I....
    3. Exista un numar maxim de persoane care pot figura la aceeasi adresa cu viza de flotant? In cazul meu este vorba de un apartament de 3 camere in care figureaza persoanele care locuiesc de drept acolo (familie cu 2 copii) si in plus cu viza de flotant eu si inca o mamica, fiecare cu cate un copil. Exista un numar limita de persoane pe suprafata apartamentului, in cazul vizei de flotant? Mentionez ca daca ma inscriu si eu maine, vor figura 3 copii inscrisi la scoala de la aceeasi adresa...
    4. Trebuie sa ma trec la intretinere la acea adresa? In cazul in care se face o verificare, ce demersuri ar trebui sa iau in prealabil sa iasa totul ok? Nu vreau sa cauzez probleme persoanei care m-a ajutat cu viza.
    5. In aceasta situatie - viza de flotant, cand trebuie facuta trecerea la intretinere, am inteles ca exista un numar minim de zile petrecut in acel loc - evident, acest lucru nu se intampla... dar just in case...
    ...si ar mai fi
    6. Am inteles ca s-a dat o circulara - nu am inteles daca in scoli sau la evidenta populatiei, prin care se face acea verificare de care spuneam, daca cei cu viza de flotant locuiesc la acea adresa.... e mit sau e realitate?
    Multumesc si astept cu interes un raspuns.
    Modificata de roxie; 14.03.2012 la 17:40:39.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari