Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudidi's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2010
    Postari in forum
    1

Somaj dupa ccc ?

Buna ! Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere? iata care e situatia :am doi copii unul care incepe scoala clasa 1-a iar celalalt inplineste 2 ani pe 15 septembrie deci pe data de 16 ar trebui sa ma prezint la servici numai ca nu mai sunt primita inapoi [ neacordadu-mi plata pe prenatal si concediu a trebuit sa fac reclmatie la ITM] Ce pot face legal de a beneficia de ajutor de somaj? Multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de claudidi Vezi mesajul
    Buna ! Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere? iata care e situatia :am doi copii unul care incepe scoala clasa 1-a iar celalalt inplineste 2 ani pe 15 septembrie deci pe data de 16 ar trebui sa ma prezint la servici numai ca nu mai sunt primita inapoi [ neacordadu-mi plata pe prenatal si concediu a trebuit sa fac reclmatie la ITM] Ce pot face legal de a beneficia de ajutor de somaj? Multumesc!
    Cum adica nu mai esti primita la serviciu? te-au disponibilizat? ti-au desfacut contractul de munca? si daca da, cu ce articol?

mada_lyna
    Guest
    probabil i s-a ocupat locul de munca de catre altcineva. sunt sigura ca multe mamici au patit asta. de altfel,si eu voi pati la fel,numai ca firma la care lucram e aproape ca si falimentara. nici nu m-as intoarce acolo decat daca imi doresc un salariu de mizerie,caci de,e criza. asta e scuza tuturor .

Floricica Nou Venita mamiMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    23
    Citat Postat de claudidi Vezi mesajul
    Daca nu te mai primesc..nu-i nimic, oricum ai fi suportat greu "atmosfera sau tratamentele de la serviciu". Insa, daca nu te mai primesc ei..asta inseamna: cerere de reintegrare din partea ta si decizie de desfacere a contractului de munca din partea lor (pentru motive ce NU TIN DE PERSOANA SALARIATULUI ..cu tine in CIC nu at fi putut folosi decat Art. 65 alin 1 din legea 53/2003 -Codul Muncii). Dar. si asa te vei intoarce la munca pe o durata de cel putin 20 zile lucratoare. Adica din momentul comunicarii (ca te vor concedia), pana in momentul in care inceteaza Contractul de Munca...trec 20 zile (concedierea nu se poate dispune fara acest preaviz de 20 zile lucratoare- in tot acest timp, poti lucra doar 4 ore/zi, restul fiindu-ti necesare pt a-ti gasi un loc de munca). Art 60 din aceeasi lege zice la alin 1 litera e) ca nu poti fi concediata. Te vor reitegra, apoi (probabil a doua zi) pot dispune concediarea. Pe zilele acestea, vei primi salariul intreg!!! Mai mult, cf Art 67 din aceiasi lege, ai dreptul la cel putin UN SALARIU COMPENSATORIU pa langa salariul la zi! Acestea fiind zise, dupa ce se termina circul, mergi la somaj, depui acte si vei primi indemnizatie de somaj. Daca lucrurile nu vor decurge asa, (daca refuza sa te primeasca ..si te obliga cumva sa semnezi demisie : SFATUL MEU: NU SEMNA NIMIC, SI MERGI DIN NOU LA ITM !!!!!! ). Ceea ce fac ei, este o incalcare grava a Codului Muncii !!!! DECI, CURAJ SI MULTA MULTA BAFTA!!!! Scrie-ne si noua ce ai facut!!

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    claudidi sa stii ca tot conform codului muncii au obligatia prin lege sa te primeasca pe acelasi post pe o perioada de cel putin 6 luni cu acelasi salariu pe care il aveai in momentul in care ai intrat in concediu de maternitate. Ar putea totusi sa invoce desfiintarea postului dar presupun ca exista cineva care lucreaza in locul tau deci tot ei ar fi neacoperiti.

In plus tot conform legii ei nu pot angaja pe cineva pe postul tau decat pe perioada determinata atata timp cat tu esti in concediu de maternitate.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Pentru a beneficia de somaj, desfacerea contractului individual de munca trebuie sa se faca pe motive de restructurare sau pentru restrangerea activitatii, dar nu prin demisie unilaterala.
    Se poate beneficia de somaj ca urmare a desfiintarii postului sau ca urmare a incetarii raporturile de munca pentru motive neimputabile salariatului - in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari