Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita noly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2010
    Postari in forum
    1

Schimbarea prenumelui copilului

Buna! Am un copil de 3 ani, poarta prenumele tatalui. Dorim sa schimbam ...... Cineva poate sa ma ajute cum trebuie sa procedam? Exista cineva care a trecut prin asa ceva?
    Multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    pOATE TE AJUTA CU CEVA ARTICOLOL ASTA [COLOR=#414140][FONT=arial]Schimbarea numelui și/sau a prenumelui copilului minor cu vîrsta de pînă la 16 ani

OSC poate schimba numele de familie și/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani în baza acordului comun al părinților (sau a unuia dintre ei), în cazul în care părinții poartă numele de familie diferit.

Schimbarea numelui al ambilor părinți atrage după sine rectificarea numelui și al copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

În cazul schimbării numelui al unuia dintre părinți, la solicitarea acestora, numele de familie al copilului poate fi schimbat de către OSC.

În caz de litigiu între părinți, problema privind schimbarea numelui și/sau prenumelui copilului este soluționată de către OSC, cu concursul autorității tutelare în a cărei rază teritorială își are domiciliul minorul, ținîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

Schimbarea numelui și/sau prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se efectuează, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

Schimbarea numelui al copilului care a atins virsta de 16 ani în legătură cu schimbarea numelui al ambilor părinți are loc în modul stabilit pentru [URL="http://www.stare-civila.gov.md/pages/schimbarea-numelui-prenumelui"]schimbarea numelui și/sau a prenumelui
    SI ASTA Schimbarea numelui (prenumelui) copilului minor
    În anumite cazuri, părinții ar dori să schimbe numele (sau prenumele) copilului minor. Ce acte sunt necesare pentru aceasta?
    Modificata de Krisstina; 24.08.2011 la 07:41:40.

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    Scuze ultimul articol sa copiat gresit

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Citat Postat de noly Vezi mesajul
    Buna! Am un copil de 3 ani, poarta prenumele tatalui. Dorim sa schimbam ...... Cineva poate sa ma ajute cum trebuie sa procedam? Exista cineva care a trecut prin asa ceva?
    Multumesc anticipat!
    In primul rand trebuie sa ai un motiv serios pt a-i schimba prenumele copilului. Nu te joci cu asta. Se naste ,ii alegi un prenume iar peste 3 ani te razgandesti si vrei sa-l schimbi.Poate avea mare impact emotioanal asupra copilului.El de 3 ani stie ca se numeste "x" si dintr-o data il cheama "y".Mie mi-e greu sa reactionez si atunci cand sunt strigata pe al 2-lea prenume si totusi stiu ca si ala este prenumele meu.
    Si ca sa-ti mai dau un exemplu iti spun ca eu anul trecut am adoptat o fetita de 1.5 ani. Legea imi permitea sa-i schimb o data cu numele si prenumele insa nu am modificat decat numele si la prenume am mai adaugat unul.Insa de strigat tot Angi o strig asa cum a fost obisnuita de cand s-a nascut.Consider ca as fi derutat-o prea mult sa-i aleg alt prenume si sa o strig in alt fel.
    Iar modificarea aceasta de schimbare a numelui si adaugarea unui prenume s-a facut la tribunal,in cazul nostru, cand am avut ultimul termen al adoptiei.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de noly Vezi mesajul
    Multumesc anticipat!
    Actele necesare pt schimbarea numelui/prenumelui copilului minor
    Cerere de schimbare de nume motivată corespunzător - formular tip (pentru minor, cererea se face, după caz, de părinte sau cu încuviințarea autorității tutelare, de tutore)
    - Copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei pentru care se solicită schimbarea numelui, prenumelui
    - Un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care
    a fost publicat, pe cheltuiala solicitantului, extrasul din cererea de
    schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut
    mai mult de un an
    - Consimțământul, dat în formă autentică, al celuilalt părinte în cazul în care numai unul dintre părinți a depus cererea
    - Copie de pe decizia de aprobare a autorității tutelare
    - Chitanța de achitare a taxei de schimbare de nume ( prenume) de la casieria instituției - SPCLEP
    - În cazul în care se impune, declarația autentificată a trei persoane din
    care să rezulte că minorul este cunoscut cu un anumit nume sau
    prenume
    - Orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru
    motivarea cererii sale
    Persoana care solicită schimbarea numelui (prenumelui) pe cale
    administrativă va depune o cerere la Serviciul Public Comunitar de
    Evidență a Persoanelor în a cărui rază teritorială își are domiciliul.
    Potrivit Ordonanței Guvernului nr.41/2003 art.4, sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui/ prenumelui în următoarele cazuri:
    a) când numele este format din expresii indecente, ridicole ori
    transformat prin traducere sau în alt mod;
    b) când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din
    mai multe cuvinte și se dorește schimbarea acestuia;
    c) când persoana în cauză poartă un nume de familie de proveniență
    străină și solicită să poarte un nume românesc;
    d) când părinții și-au schimbat numele pe cale administrativă și solicită ca și copiii să poarte acest nume de familie

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari