Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cmariacristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    1

Exclamatie Indemnizatie pentru cresterea copilului, da sau nu?

buna, am si eu o nelamurire. anul acesta am terminat facultatea, sunt casatorita de un an, sotul meu este in Spania si acuma sunt si eu in Spania. in tara platesc toate taxele la o firma, vrem sa facem copil, daca voi naste in Spania voi primi indemnizatie pentru cresterea copilului din Romania?Mentionez ca nu lucrez in Spania. Va multumesc

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Daca ai carte de munca in romania si vi sa faci actele probabil ca da....

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cu siguranta da. daca platesti toate taxele printr-o firma din tara e ca si cum ai fi angajata aici. deci ti se va plati indemnizatia.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cmariacristina Vezi mesajul
    buna, am si eu o nelamurire. anul acesta am terminat facultatea, sunt casatorita de un an, sotul meu este in Spania si acuma sunt si eu in Spania. in tara platesc toate taxele la o firma, vrem sa facem copil, daca voi naste in Spania voi primi indemnizatie pentru cresterea copilului din Romania?Mentionez ca nu lucrez in Spania. Va multumesc
    Ce fel de " taxe" platesti? Ca sa primesti indemnizatie trebuie sa fii inregistrata ca platitoare de impozit pe venit: adica sa ai venituri impozabile. Plata CAS si alte " taxe" nu iti asigura eligibilitatea la indemnizatie, ci doar dreptul la concedii medicale platite, vechime in munca etc .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari