Ultimele discutii din forum
    omama
    Guest

Indemnizatie in conditiile renuntarii la scoala

Sunt 19 ani, copilul meu a nascut in Mai 2012, iar eu am lasat scoala in clasa XII-a, in 2010 Octombrie din cauza insarcinarii si nu am putut sa finalizez clasa XII-a si sunt fara bacalareat.
    Momentan nu sunt angajat (si nici nu am fost in viata mea angajat pentru ca am fost la scoala). Dupa ce am devenit insarcinata am lasat scoala pentru sanatatea bebelusului meu si pentru sanatatea mea, deci nu am mai dus la scoala. Acum vreau sa inscriu la liceul seral ca sa fac bacalareatul si dupa lecieul seral, ce termin, am planuri sa ma duc la universitate.
    Am fost la primarie si acolo au zis ca in cazul meu primesc numai 200 de lei indemnizatie pentru cresterea copilului.

Intrebarea mea este, daca eu am fost la scoala si nu am dus pentru ca am fost insarcinat cat primesc de la stat indemnizatie pentru cresterea copilului?Si daca ma duc la liceul seral, conteaza ceva? daca da, cat trebuie sa primesc indemnizatie pentru cresterea copilului?
    Multumesc raspunsurile.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Postarea asta zici ca e scrisa cu google translator :))))))))!

omama
    Guest
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Postarea asta zici ca e scrisa cu google translator :))))))))!

Va cer scuze ... Am ramas insarcinata in 2011 nu 2010.
    No vorbesc prea bine limba romana dar sper ca ati inteles intrebatea.

Multumesc raspunsurirule. ...

miki00
    Guest
    Si eu am avut impresia in prima instanta ca e o gluma, dar m-am uitat pe profilul ei si am aflat ca e din Covasna, deci probabil e de etnie maghiara. Asa se explica faptul ca nu scrie si vorbeste bine limba romana. Probabil ca si universitatea vrea sa o urmeze in limba maghiar dupa ce termina liceul si isi da bacalaureatul.Daca faceti un efort , reusiti sa aflati ce vrea sa stie :) A intrerupt scoala in octombrie 2010 (cred ca voia sa scrie 2011) fiindca asa a crezut ca e mai bine pentru sanatatea ei si a copilului, a nascut in mai 2012, nu si-a terminat liceul si nu are nici bacalaureat. Ar vrea sa se inscrie la seral, sa-si finalizeze studiile si pe urma sa mearga la universitate. A fost la primarie sa intrebe ce drepturi banesti i se cuvin, tinand cont ca nu a lucrat niciodata (fiind eleva inainte de a ramane insarcinata) si i s-a spus ca poate primi doar cei 200 ron (sau cati pisici albastri or fi ca eu nu stiu exact - banuiesc ca e vorba de alocatia copilului ) . Ea vrea sa stie daca mai poate primi si altceva cu exceptia acestei sume si daca ar putea conta faptul ca va fi eleva la seral. Eu asta am inteles .
    Modificata de miki00; 30.08.2012 la 20:28:04.

omama
    Guest
    Pentru Miki00. Multumesc foarte frumos ca ati corectat pe mine. Este exact cum ati scris. Si asta este intrebarea mea. Daca cineva poate se da un raspuns corect as multumi.

miki00
    Guest
    Eu nu pot sa-ti dau un raspuns corect fiindca nu mai locuiesc in tara de cativa buni si nu cunosc legea. Dar stiu ca este cineva aici care ofera consiliere juridica si sigur iti va raspunde cand iti va citi mesajul .

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    daca erai la scoala cand ai nascut stiu ca primesti si minimul de indemnizatie am o prietena in aceasta situatie + alocatie copil cel mai sigur mergi si intereseazate acolo i-ti vor spune sigur ce si cum plus ce acte i-ti sunt necesare

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Hai, mai ca iar sunteti rele.:))
    Si eu am avut impresia in prima instanta ca e o gluma, dar m-am uitat pe profilul ei si am aflat ca e din Covasna, deci probabil e de etnie maghiara. Asa se explica faptul ca nu scrie si vorbeste bine limba romana. Probabil ca si universitatea vrea sa o urmeze in limba maghiar dupa ce termina liceul si isi da bacalaureatul.Daca faceti un efort , reusiti sa aflati ce vrea sa stie :) A intrerupt scoala in octombrie 2010 (cred ca voia sa scrie 2011) fiindca asa a crezut ca e mai bine pentru sanatatea ei si a copilului, a nascut in mai 2012, nu si-a terminat liceul si nu are nici bacalaureat. Ar vrea sa se inscrie la seral, sa-si finalizeze studiile si pe urma sa mearga la universitate. A fost la primarie sa intrebe ce drepturi banesti i se cuvin, tinand cont ca nu a lucrat niciodata (fiind eleva inainte de a ramane insarcinata) si i s-a spus ca poate primi doar cei 200 ron (sau cati pisici albastri or fi ca eu nu stiu exact - banuiesc ca e vorba de alocatia copilului ) . Ea vrea sa stie daca mai poate primi si altceva cu exceptia acestei sume si daca ar putea conta faptul ca va fi eleva la seral. Eu asta am inteles .
    Multumim pentru tarducere acum am inteles :))

p.s. cum ai reusit sa slabesti 40 kg ? oricum felicitari

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Citat Postat de omama Vezi mesajul
    Pentru Miki00. Multumesc foarte frumos ca ati corectat pe mine. Este exact cum ati scris. Si asta este intrebarea mea. Daca cineva poate se da un raspuns corect as multumi.

O sa primesti cei 200 lei,care reprezinta alocatia pt copil...daca nu renuntai la scoala primeai si cei 600 lei,indemnizatie crestere copil...
    Te-ai casatorit ??copilul e doar pe numele tau?...care e situatia ta mai exact???
    in cazul in care esti necasatorita si iti cresti singura copilul,poti beneficia de o alocatie de sustinere pt fam monoparentala,in cuantum de 70 lei ...in acest caz,te prezinti la primaria din localitatea ta,iar acolo iti vor oferi mult mai multe detalii.
    E mica suma,dar mai bine cu ea,decat fara ea,nu??la urma urmei,e un bax de pampers:)..stiu ca suna jenant,dar asta e tara in care traim...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de Bia25 Vezi mesajul
    O sa primesti cei 200 lei,care reprezinta alocatia pt copil...daca nu renuntai la scoala primeai si cei 600 lei,indemnizatie crestere copil...
    Te-ai casatorit ??copilul e doar pe numele tau?...care e situatia ta mai exact???
    in cazul in care esti necasatorita si iti cresti singura copilul,poti beneficia de o alocatie de sustinere pt fam monoparentala,in cuantum de 70 lei ...in acest caz,te prezinti la primaria din localitatea ta,iar acolo iti vor oferi mult mai multe detalii.
    E mica suma,dar mai bine cu ea,decat fara ea,nu??la urma urmei,e un bax de pampers:)..stiu ca suna jenant,dar asta e tara in care traim...

Alocatia monoparentala sa redus la 50 de lei cel putin asa a fost in cazul meu doar 2 luni de zile am luat 70 de lei dupa aceea sa redus la 50 si din 3 in 3 luni trebuie refacut dosarul pentru alocatia monoparentala birocratia asta....

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Nu ti se acorda indemnizatia deoarece ai intrerupt anul scolar! Eu eram in cls a 12-a cand am ramas insarcinata dar m-am dus la sc in fiecare zi ca sa termin ca doar nu puteam ramane fara scoala! La dosar am avut nevoie si de o adeverinta din care sa reiasa ca nu am avut mai mult de 40 absente per semestru! Acum primesc indemnizatie 600lei+alocatie 20lei!
    In cazul in care te inscri la seral nu primesti indemnizatie pentru ca trebuie sa urmezi cursuri de zi!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari