Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita P.Antuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2011
    Postari in forum
    2

Indemnizatie al doilea copil

Buna ziua!Sunt in CCC pana pe 18 Iunie 2012 si de curând am aflat ca voi mai avea încă un copil care se pare ca se va naște in August 2012. Cum se va va calcula indemnizatia pt cel de-al doilea copil dacă nu mă voi întoarce la serviciu între Iunie si August 2012 si dacă pot ca in aceasta perioada sa aplic concediul prenatal?Si încă o întrebare :in aceste condiții angajatorul mai este obligat sa mă primească înapoi?multumesc si astept sfatul Dvs!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de P.Antuza Vezi mesajul
    Buna ziua!Sunt in CCC pana pe 18 Iunie 2012 si de curând am aflat ca voi mai avea încă un copil care se pare ca se va naște in August 2012. Cum se va va calcula indemnizatia pt cel de-al doilea copil dacă nu mă voi întoarce la serviciu între Iunie si August 2012 si dacă pot ca in aceasta perioada sa aplic concediul prenatal?Si încă o întrebare :in aceste condiții angajatorul mai este obligat sa mă primească înapoi?multumesc si astept sfatul Dvs!
    Perioada in care te-ai aflat in CCC1 se considera stagiu de cotizare pentru CCC pentru cel de al doilea copil. La finele CCC1 poti intra in concediu prenatal pana nasti.Cuantumul indemnizatiei se calculeaza in functie de indemnizatia pe care ai primit-o in ultimele 12 luni, anterioare nasterii: 75% din suma respectiva. Angajatorul nu are de ales :) , 6 luni dupa revenirea din CCC nu poate aplica concedierea ( exista situatii limitativ prevazute de lege )

Floricica Nou Venita P.Antuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2011
    Postari in forum
    2
    Multumesc!Si mai am totuși o întrebare .Am citit de curând ca din 2012 indemnizatia pt copil se va face de 85%.Este adevărat?

Floricica Nou Venita mirelamiry's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2012
    Postari in forum
    3
    am si eu o intrebare legata de acest subiect. eu lucrezde 3,5ani cu contract de colaborare pe perioada determinata..contractul expira in decembrie 2012 iar eu o sa nasc in iulie. am dreptul la indemnizatie? pt. ca nu voi primi concediu medical pt acele 40 de zile de dupa nastere...mentionez ca in toata perioada in care am lucrat pana acum nu am avut decat concediu de odihna. multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mirelamiry Vezi mesajul
    am si eu o intrebare legata de acest subiect. eu lucrezde 3,5ani cu contract de colaborare pe perioada determinata..contractul expira in decembrie 2012 iar eu o sa nasc in iulie. am dreptul la indemnizatie? pt. ca nu voi primi concediu medical pt acele 40 de zile de dupa nastere...mentionez ca in toata perioada in care am lucrat pana acum nu am avut decat concediu de odihna. multumesc!
    Daca esti angajata si primesti salariu lunar, evident ca ai dreptul la indemnizatie. Este important ca tu sa fii realizat venituri impozabile minimum 12 luni anterioare nasterii. Nu inteleg de ce nu vei primi concediu postnatal, cand cele 42 de zile sunt obligatorii?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari