Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Alocatia de stat retroactiv?!

Dragelor, am nevoie urgent de o informatie,pot afla de la sursa dar nu prea vreau sa cer o favoare acolo.
    am o cunostinta care are un copilu de aprape 2 ani nascut in alta tara....si m-a rugat sa aflu daca vine sa depuna dosarul ii mai da alocatia retroactiv sau nu? copilul ar face la sf lui ianuarie 2013 -2 ani.Va multumesc...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cryssa, si noi am fost in aceeasi situatie. Pe Irini am nascut-o in Grecia (unde si locuim) dar in Romania am declarat-o pe cand avea vreo 9 luni. Am primit retroactiv alocatia si ajutorul acela care era vreo 2 milioane pe luna. Asta era acum 2 ani (Irini are acum 3ani) iar acum nu stiu daca s-a schimbat legea. Tin minte doar ca atunci cand am demarat noi toata procedura asta, ar fi trebuit sa beneficiem de 6 milioane pe luna, dar nu ne-am incadrat in timp; parca atunci termenul limita era 1 iunie 2010, iar noi nu apucasem sa transcriem toate actele, asa ca ne-au doar doar 2 milioane. Buni si aia :)))))

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    buna
    noi am depus in martie 2011, copilul nascut in iulie 2010.
    am primit retroactiv, dar perioada prevazuta de lege era (si cred ca inca este) sa depui inainte de implinirea unui an.
    daca trece mai mult de 1 an de la nasterea copilului se primeste alocatia din momentul depunerii fara plata retroactiva

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Dragelor, am nevoie urgent de o informatie,pot afla de la sursa dar nu prea vreau sa cer o favoare acolo.
    am o cunostinta care are un copilu de aprape 2 ani nascut in alta tara....si m-a rugat sa aflu daca vine sa depuna dosarul ii mai da alocatia retroactiv sau nu? copilul ar face la sf lui ianuarie 2013 -2 ani.Va multumesc...
    L nr.61/1993 :
    Art. 6; (5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni. In cazul in care cererea initiala exista ( pt obtinerea alocatiei de stat), recuperarea se face pe ultimii 3 ani, dupa aceasta data dreptul de creanta se prescrie.
    Modificata de Krisstina; 13.09.2012 la 15:02:02.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    deci in concluzie este prea tarziu...copilul face 2 ani in ianuarie...............

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    cryssa, inca un amanunt
    mie mi-au cerut formularul european care atesta ca nu am primit alocatie in statul in care am nascut. poate ar fi bine sa aiba si foaia asta cand vine sa depuna cererea....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari