Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita valeriu85's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2008
    Postari in forum
    32

Tata vitreg

Buna ziua.
    Sunt o mamica recasatorita si am un baietel de 5 ani, David. Hotarator in luarea deciziei de a-mi reface viata alaturi de un om minunat a fost ca s-a apropiat foarte mult de David si s-a implicat foarte mult in cresterea lui (vizite la medicul pediatru, inscriere la gradinita etc.). Fostul sot are drept de vizitare dar in ultimii ani nu prea si-a exercitat acest drept.
    In schimb de cand noi ne-am creat o alta familie in viziteaza in mod constant bineinteles intorcandu-l impotriva actualului meu sot pe David. Din pacate nu stiu cum sa mai procedez pentru ca am incercat toate metodele zic eu, dar tot mai are momente in care Dvaid se poarta urat cu actualul sot.
    Va mutlumesc foarte mult si astept orice parere sau sfat ce ar putea ajuta. Pe mine sau pe alte mamici aflate in situatia mea.

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    e normal sa mai aibe momente cand n-o sa-l accepte pe "noul tata", mai ales ca tatal lui este inca implicat in viata lui. e dreptul lui sa nu-l placa mereu si sa nu-l considere ca pe un tata.
    ce nu e ok daca tatal biologic baga zazanie..pana la urma ati decis de comun acord sa va despartiti. asa cum tu ti-ai refacut viata asa si el poate sa si-o refaca si nu cred ca i-ar placea ca propriul lui copil sa n-o accepte pe iubita etc.
    asa ca eu zic, daca ai cu cine discuta, sa stai de vorba cu el si sa-i pui problema asa : el va fi mereu tatal copilului indiferent ca tu iti refaci sau nu viata si nimeni nu-i va lua locul, insa ai dreptul sa-ti refaci viata, iar daca baiatul il accepta pe actualul sot el nu are de ce sa inrevina. poate face lucrurile astea din teama sa nu fie inlocuit sau inca n-a trecut peste divort si e greu sa accepte ca tu ti-ai refacut viata si atunci copilul este singura "arma" cu care te poate lovi.
    ti-as recomanda si un psiholog, pt tine si pt copil...pt ca el a trecut prin schimbari majore : divortul vostru, aparitia unui "tata"...poate si el e debusolat...

sadia
    Guest
    De acord cu Denisaeu.....incearca sa vb cu fostul sot,explicai ca zapaceste copilul asa ........Daca tatal vitreg il iubeste,nu e bine ca fiul lui este iubit si are noroc si de o familie mare....?!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Si eu sunt de acord cu Denisaeu. In plus aici trebuie sa intervii tu pentru ca tu esti numitorul comun in ambele relatii. Cred ca tu trebuie sa-l inveti sa-i iubeasca pe amandoi si sa inteleaga de ce tati nu vorbeste frumos depre actualul sot. Asa cum spunea si denisaeu, si el, tatal, isi va reface viata si atunci copilul va trebui sa mai accepte pe cineva in viata lui.

Floricica Nou Venita Conf.dr.Georgeta.Panisoara's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2013
    Postari in forum
    7
    Reacția tatălui „natural” este neplăcută, dar firească: are senzația că poate să fie înlocuit în inima copilului de tatăl vitreg și încearcă să submineze consolidarea poziției acestuia. Este o reacție care se poate stinge de la sine (de multe ori se întâmplă asta, în momentul obișnuirii cu situația), dar poate dura ani de acum încolo. O discuție cu fostul soț este necesară și firească, dar să nu vă așteptați la un răspuns prea bun sau prea rapid. Este o reacție mai puțin îndreptată spre dumneavoastră (deși poate să fie și o astfel de explicație), este mai mult tendința de a păstra dragostea copilului (pe care îi este greu să o mai împartă cu cineva). Oricum, în discuția respectivă să îi explicați că nu trebuie să se simtă amenințat (și să nu aveți nici dumneavoastră astfel de reacții - spre exemplu, tendința firească de a reacționa în oglindă și de a îl „întoarce” și dumneavoastră pe copil împotriva fostului soț). O recomandare mai potrivită privește discuția cu actualul soț: trebuie să-i explicați situația, să vă înarmați cu răbdare (ca și cuplu) și să încercați să îl poziționați față de copil pe o poziție pe care și-o poate câștiga mai repede: aceea de prieten (și nu de nou tată, pe ntru că în acest caz intră în competiție cu tatăl „natural”). Nu vă supărați atunci când David se poartă urât cu actualul soț, nu-l pedepsiți pe copil, acționați constant cu dragoste și răbdare. Efectul de simplă expunere arată faptul că timpul o să consolideze relația dintre copil și noul tată (mai ales dacă cei doi vor trece prin anumite experiențe împreună: să meargă pe munte împreună, să facă un sport împreună etc. - dar aveți grijă să fie ceva care îi face plăcere în primul rând copilului). Multă răbdare și mult succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari