Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata mamideveve's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450

Tuse psihogena???

Buna ziua.Am o fetita in varsta de 4 ani si 5 luni.
    De aproape 2 luni de zile are o tuse seaca.
    Am fost la medic, nu are nimic la gat, plamani, este perfect sanatoasa.Atunci medicul a spus ca ar fi UN TIC.
    Este posibil asa ceva?
    Mentionez ca noaptea nu tuseste de nici un fel. In timpul zilei cand avem anumite activitati observ ca uita si nu mai face.
    Incerc sa nu dau atentie...dar imi este teama sa nu-si irite gatul si ma exaspereaza sa o aud la fiecare 5 secunde.
    Ce pot face?Cum o pot ajuta sau unde gresesc eu?
    Multumesc!

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Poate are vreo alergie,ati facut testele?

Sau vrea atentie

.Noi am avut o problema de genul asta,dar cu burtica.Toata ziua o durea si imi cerea sa stea in brate ca sa ii treaca.I-am facut analize si nimic,facea asta doar ca sa o iau in brate,dar mi-a trebuit ceva timp si analize ca sa imi dau seama.
    Se mai intampla sa o pedepsesc sa stea intr-o camera si atunci o apuca o tuse fantastica,eu ma ingrijoram,la fel,sa nu-si irite gatul(oricum aveam probleme cu racelile)si ma vedeam nevoita sa o iau de acolo.Cand mi-am dat seama ca era teatru si nu am mai bagat-o in seama,i-a trecut si tusea.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de mamideveve Vezi mesajul
    Buna ziua.Am o fetita in varsta de 4 ani si 5 luni.
    De aproape 2 luni de zile are o tuse seaca.
    Am fost la medic, nu are nimic la gat, plamani, este perfect sanatoasa.Atunci medicul a spus ca ar fi UN TIC.
    Este posibil asa ceva?
    Mentionez ca noaptea nu tuseste de nici un fel. In timpul zilei cand avem anumite activitati observ ca uita si nu mai face.
    Incerc sa nu dau atentie...dar imi este teama sa nu-si irite gatul si ma exaspereaza sa o aud la fiecare 5 secunde.
    Ce pot face?Cum o pot ajuta sau unde gresesc eu?
    Multumesc!
    Buna seara,

Da, se descrie o tuse de origine psihica, care este de fapt o somatizare, adica exprimarea unui disconfort psihic printr-o afectiune somatica, ale carei orgini organice nu apar la investigatii medicale.
    Este important daca se preface ca tuseste sau daca tuseste.
    De asemenea, daca va puteti da seama cand a inceput s ati putea lega de un eveniment, ar fi mai usor sa ne dam seama ce ar "vrea" sa spuna aceasta tuse.
    Astept sa-mi scrieti in continuare.
    Pe curand
    Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Totul a inceput dupa o raceala din luna august.A fost racita in perioada 10-15 ale lunii respective.Cam la o saptamana dupa vindecarea completa a aparut aceasta situatie.Pe 1 septembrie am inceput gradinita (primul an de gradi) si cu o saptamana inainte am inceput sa o pregatesc ca sa zic asa...ca va merge la gradi, se va juca cu copii etc etc..eu voi trece si o voi lua dupa ce termin serviciul meu.Cam aceasta este perioada in care eu imi amintesc ca a inceput cu aceasta "tuse" care la auz pare ca o tuse cand intri intr-o camera cu fum...sper sa intelegeti
    Primele 2-3 zile a fost foarte incantata ca mai apoi sa inceapa sa planga in fiece diminineata si tot cerea sa mearga si tati cu noi...adica sa o insoteasca si el la gradinita.I-am explicat ca nu se poate, tatti pleaca devreme dar va veni sa o ia, lucru pe care il face si in prezent.Mai avem o mica problema adusa la cunostinta de personal...nu adorme singura la gradi.Chiar daca am asezat-o intre 2 copii asa cum a vrut ea la culcare una din ingrijitoare trebuie sa stea cu ea.Mentionez ca si acasa la fel este.Foarte greu adoarme singura. Si daca suntem cu toti in casa dar ea e in camera ei singura cere sa fie unul din noi cu ea.
    Cam asta ar fi...multumesc!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna ziua,

Este posibil sa fie legata de pregatrea pentru gradinita si de ce a simtit ea fata de acesta separare de mediul familial. Poate reusiti sa vorbiti cu ea despre gradinita, sa va spuna cum se simte acolo (si bune si rele), ce i place, ce nu-i place, ce face, cu cine este prietena etc.
    O adaptare reusita si o integrare in gurpul de copii vor duce la disparitia acestui simptom. El pare sa fie exprimarea unei temeri, a unei nesigurante.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Socializeaza foarte bine cu copii, imi spune ca se joaca cu o fetita Diana, dna de engleza astazi mi-a laudat-o ca este perspicace.Imi spune mereu ca nu poate dormi acolo decat dc sta cineva cu ea si vesnica intrebare dimineata "promiti ca vii repede sa ma iei?" insa dupa repet se integreaza foarte bine.Gradinita are sistem video deci o pot vedea de oriunde si o vad ca este in elementul ei....deci nu stiu ce sa mai cred...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Asta inseamna ca se simte bine dar nu exclude o senzatie de nesiguranta, o teama sau anxietate pe care a simtit-o inainte de a merge la gradinita. Daca lucrurile merg bine, fetita va capata incredere, teama ca va ramane acolo se va risipi si simptomul va disparea. De asemenea, desi este in elementul ei, se joaca si raspunde, se imprieteneste, nu se simte in siguranta din moment ce nu poate adormi decat acompaniata.Am scris o carticica pentru parinti despre integrarea in grup a copilului si adaptarea la gradinita.
    Daca veti fi interesata imi scrieti intr-un mail datele dvs. si v-o trimit prin posta.

Pe curand
    Anca

Floricica Nou Venita oanymakee's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2015
    Postari in forum
    1
    Buna ziua avem si noi o fetita de 6 ani cu acelasi simtome ca ale fiicei dumneavoastra.Am mers la medici si au spus ca totul este ok dar pe noi ne scoate din sarite.Cum ati rezolvat aceasta problema.Va multumesc

Floricica Nou Venita Emma33's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2017
    Postari in forum
    2
    Buna seara.Cum ati rezolvat problema cu tusea?
    Si eu am aceaiasi problema cu baietelul meau de 3,7 luni.
    Tuse seaca din gat, deasa uneori din 2 in 2 secunde , nu tuseste noaptea deloc.Analize ok .
    Multumesc!

Floricica Nou Venita Emma33's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2017
    Postari in forum
    2
    Buna seara.Cum s.a rezolvat problema cu tusea?
    Avem aceleasi simptome.
    Multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari