Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ne propunem sa abordam acest subiect la propunerea uneia dintre cititoare. Fie ca este vorba despre inceputul cresei sau gradinitei, fie despre divortul parintilor, schimbatul locuintei sau alte modificari majore care apar in viata sau familia copilului, ele au o influenta asupra lui.

In functie de tipul schimbarii, de varsta copilului, dar si de gradul lui de implicare, de multi alti factori pe care ii vom discuta impreuna, schimbarea se poate constitui intr-un eveniment traumatic sau poate fi acceptata bine de copil.

Va astept, luni la ora 20 cu intrebarile si opiniile voastre pentru o noua discutie in direct.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bun gasit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 cu opiniile, experientele si intrebarile voastre despre influenta pe care o au schimbarile in viata copiiilor nostri.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna seara!
    Anca, dintre toate schimbarile enumerate de tine ca si posibile exemple, cred ca cea care ar fi cel mai greu acceptata si cel mai dificil de depasit de catre un copil este divortul parintilor.

Asteptam parerile si experientele mamicilor si sfaturile si sugestiile tale in ceea ce priveste aceste schimbari.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit. Eu cred ca fie acre schimbare daca depaseste capacitatea copilului de a se adapta, este traumatica. Tu ai ales divortul pe care il consideri cel mai greu de suportat si cred ca ai dreptate in sensul ca parintii care sunt sustinatorii copilului in toate situatiile grele, sunt ei insisi in dificultate in cazul problemelor dintre ei si a despartirii.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Da si din pacate sunt foarte putini parintii care ii ofera suficienta atentie copilului in perioada divortului si dupa. Si sunt si mai putini cei care dupa divort aleg sa ramana prieteni si sa se viziteze des de dragul copilului.
    Nu toata lumea intelege ca cei mici sunt cei care sufera cel mai mult in astfel de cazuri.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Nu stiu daca nu vor sau nu pot sa ramana prieteni dupa divort...

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    buna seara....divortul e foarte traumatic ptr unii copilasi insa stiu si cazuri in care dupa pasul decisiv factu de mama, copilului ii merge mult mai bine..adica are libertatea de a se comporta conform varstei lui nemaifiind inconjurat de atmosfere nasoale din familie...iar parinti care-si neglijeaza copii dupa divort fiti siguri ca au facut-o si innainte...stiu cazuri de asa zise familii carora nu le-as incredintza nici macar un animal din pacate.....

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna, Gugu!
    Asa este, se intampla, din pacate, ca unele familii sa nu-si gaseasca linistea, iar divortul sa fie o scapare pentru unul dintre parinti si pentru copil. Putem spune ca pentru copii aceasta este o schimbare benefica, in astfel de cazuri.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cine a propus aceste schimbari, se referea la mersul la cresa daca nu ma insel...asta inseamna schimbarea programului copilului, oameni noi, locuri noi...

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    schimbari in viatza copilului sunt multe...si adolescentul este copil si dincate am observat in ultimul timp e cam greu sa fii adolescent...am colegi si colege(adre didactice universitare )care intampina mari probleme cu copii lor adolescenti...chiar acum am raspuns unei doamne care afirma ca fetita ei este introvertita si ca nu poate comunica cu ea...ce sfatuitzi acestiparintzi?...cum pot ei sa se apropie de copii lor?ce ar trebui sa facem a nu ajunga copilasii nostri in prag de sinucidere din dragoste sau din cauza unei note proaste?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Eu cred ca sinuciderea nu are niciodata ca motiv o nota proasta si nici o deceptie amoroasa ci ceva mult mai grav si mai profund. Trebuie analizate in fiecare caz atat depresia cat si violenta actului suicidar. Putem aorda acest subiect daca vreti intr-o discutie viitoare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari