Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sarah2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    5
    Fetita mea are 9 luni si 2 saptamani si de o saptamana nu mai vrea mancare, nici lapte, refuza totul si abia abia daca mananca, in rest toata ziua joaca si totusi nu inteleg cum de nu-i este foame. De dimineata canta, apoi incepe cu jucariile, premergatorul, leaganul, dar cand vine vorba sa-i dau papica si vede biberonul sau castronelul incepe sa urle si sa-mi dea mana la o parte sa nu-i bag in gura nimic. Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, i-am dat mancare fortat saptamana asta ca nu o puteam lasa flamanda. Vreau sa stiu cum sa ma port cu ea, cum sa fac cu mancare, cum sa fac cu atata joaca, sa-i fac un program, s-o invat cand e mancare e mancare cand e joaca e joaca? Nu mai stiu, pur si simplu sunt fara idei.
    Si inca ceva, daca ma vede iesind din camera ma striga continuu, mama mama mama, tipa dupa mine, daca sunt in spatele ei crede c-am plecat si plange, nu ma pot dezlipi o secunde de ea,abia daca ma pot duce la baie, va rog ajutati-ma!

Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    Buna!fetita mea are 2 ani jumatate si inca mai avem probleme cu mancarea.spre diferenta de a ta,eu daca ii dau o ocupatie,sa stea locului,de ex. multe jucarii in fata sau un desen la calculator care sa o tina atenta ,o pacalesc si manaca tot.dar totusi a mea este mai mare si intelege.la varsta de 9 luni eu nu am avut probleme cu ea cu mancarea decat atunci cand a avut probleme de ordin medical.incearca si la un consult al medicului,poate o doare in gat,poate are ceva afte in gura,poate ii dau dinti,nu cred ca de joaca este problema.cat despre dezlipire,am avut si eu aceeasi problema.probabil ai stat doar tu cu ea si de aceea este asa.si eu ma duceam la wc cu ea in brate.dar din ce creste ,se mai dezvata.a mea si acum daca sta cu mamaia o ora,intreaba de 10 ori unde e mami,dar e mai mare si daca ii explici intelege.pana akm cateva luni nu vroia nici apa de la altcineva,decat de la mami.acum usor usor vad ca ii trec aceste /fite/,ca se le numim asa.bafta multa!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Trebuie sa va uitati un pic in urma si sa vedeti cand au inceput aceste manifestari si sa le legati de un eveniment sau ceva care s-a intamplat in viata ei. Este posibil sa fi fost o schimbare, ceva care a speriat-o sau a tulburat-o. De asemenea, pentru refuzul ei de a manca este mevoie sa mergeti la medic cat mai curand.

Floricica Nou Venita mmaaddii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    13
    E posibil sa i iese un dinte. Fetita mea refuza mancarea cand o dor gingiile. Ii fac jucari sa nu si dea seama ca mananca. Macar ia cateva inghitituri.

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    buna.eu am un nepot care nu vroia sa maninca mincare vroia doar lapte.are 2 ani si refuza cumnata mea la invatat sa manince singur dar asta nu a durat mult.acum vrea sa ii dea mamasa mincare.a fost cu el la doctor si doctoru ia spus ca e prea alintat.incearca sa o lasi cu o alta persoana pentru ca a devenit independenta de tine.si eu am un baiat care maninca cu noi la masa sau cind sta pe olita si sint reclame la tv.mult succes.

Floricica Nou Venita biandre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Buna! Stiu si eu cum este cand copilul este strans legat de mami a lui.Fetita mea are 3 ani si 5 luni si tot plange cand o las singura.Acum a trecut de stadiul acela ca vrea doar cu mama,sta cu oricine din familie numai sa nu ramana singura.Ai sa vezi ca dupa varsta de 1 an se vor schimba lucrurile.Iar cu mesele ce sa-ti spun?Ar fi bine sa nu o mai fortezi sa manance pt.ca va prinde repulsie si vei da din una in alta.Incearca sa-i dai sa manance ce-i place ei mai mult si pentru care ar lasa si joaca.succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari