Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Comportament ciudat

buna ziua! baietelul meu de 1an si 6luni se manifesta tare ciudat cand se bucura! isi da palme peste fata, isi baga degetele in ochi si in gat provocandu-si greata. acelasi lucru se intampla si cand e nervos! nu e de mult timp situatia aceasta dar ma ingrijoreaza pt nu stiu cum sa procedez cu el sa nu mai faca asa! va multumesc pt orice sfat sau sugestie!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu cred ca e doar o etapa a lui si ca nu trebuie sa iti faci griji.Si Antonia acum cateva luni prinsese un obicei de isi legana capul cand intr o parte,cand in alta,de m am speriat sa mor si i am pov nasei si a zis ca si Vladutz al ei a facut asa si ca va trece, si asa a fost.Explica i frumos ca nu are voie sa faca asa ca isi face rau si poate intelege.Antonia are si ea momente cand se enerveaza si daca nu nimereste pe nimeni cu palmele da din ele si se pocneste singura :)).Si mai are un obicei urat,cand mananca laptele si ii este somn se trage de par pana isi smulge din el,acum cateva luni ma tragea pe mn,acum a trecut la al ei.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Parerea mea este ca ar trebui sa vorbiti cu medicul lui pediatru.El este in masura sa va dea un sfat.
    Copilul meu nu a facut asa niciodata( ma refer la baietel).Nu stiu ce raspuns sa vad dau.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si Irini a avut o perioada cand isi baga degetele pe gat, dar ea o facea cand era nervoasa, in special pe mine. Stia ca nu imi place sa faca asa, si stia cum sa obtina ceea ce vroia. In cele din urma am ales sa nu ii mai arat ca ma ingrijoreaza gestul ei si sa nu o mai bag in seama... in cateva zile a renuntat la obicei.
    Cred ca nu trebuie sa ii arati ingrijorarea ta, pentru ca la un moment dat e posibil sa faca asta intentionat... asa, ca Irini.

Maria, daca te uiti la filmulete cu bebelusi cand beau lapticul, ai sa vezi ca majoritatea fac ceva cu manutele. Foarte multi dintre ei se trag de par. Si Irini a facut la fel pe toata perioada alaptarii - 16 luni- dupa care a trecut direct la baut din pahar si a renuntat la gest. Ea se tragea de parul din spatele urechilor (uneori ma mai tragea pe mine de nas, sau de ce apuca) , si de foarte multe ori ramanea cu fire intre degete. Sincera sa fiu, niciodata nu m-am ingrijorat din cauza asta...

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Daaa si ea tot de parul din spatele urechilor se trage si nu m am ingrijorat de asta ci de datul din cap,dar a trecut asa ca m am linistit si eu :*

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este putin ce spuneti. Incercati sa va dati seama ce stare are el atunci pe langa bucuria de care spuneti si poate gasiti un exemplu.

Pe curand!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari