Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Cine spune NU? Luni, 27 iulie 2009, orele 20-23

Vom dedica cele 3 ore pe care le aveam astzi la dispozitie problemei lui NU. Am vazut ca cineva a deschis un topic despre cum sa facem ca cel mic sa accepte pe NU. De asemenea, am mai vorbit despre NU-ul copilului, despre refuzul sau de a indeplini o sarcina.

Despre NU-ul care este o interdictie, despre NU-ul care este un refuz, despre ce inseamna NU pentru copil si pentru parinte - iata ce ne propunem pentru asta seara.

Va astept asadar incepand cu ora 20!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct.
    Despre NU vorbim astazi incercand sa intelegem ce inseamna el pentru parinti dar si pentru copii.
    Va astept cu parerile, experientele si intrebarile voastre pana la ora 23!

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Buna seara, fetita mea in general accepta "nu-ul" sau mai bine zis "nu-i voie pt ca". Ce vreau sa o dezvat acum este urmatorul lucru: cand nu-i fac ceva pe plac sau nu-i dau un lucru ce si-l doreste, tranteste lucrurile pe jos, cam ce-i pica in mana....Si mai vreau sa o dezvat sa mai ste in brate. Azi am reusit sa ma plang de spate si sa ma icovoi si nu s-a mai cerut in brate....

Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    In rest mai invatati-ne Dvs din experienta pe cre o aveti ce sa facem, poate acum nu ne gandim la ceva ce poate va urma.....sper ca m-am facut inteleasa..

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Adelina si bine ai venit!
    Sigur ca refuzul ii declanseaza frustrare si furie si e firesc sa aiba o reactie. Pericolul acestui NU este ca cativa ani, copilul va fi el cel care va incepe sa refuze, folosind acelasi NU. De aceea se recomanda sa nu abuzati de NU acum pentru ca va avea tendinta de a va imita. Ii puteti pune limite sau interdictii, fara sa spuneti NU, ci dand alta varianta.

Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Da multumesc. Am inteles bine ca aceste reactii sunt specifice varstei? Cum zic strainii "criza varstei de 2 ani"...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Asa este. E vorba despre momentu cand copilul incepe sa departajeze lucrurile, cand incepe sa accepte si sa refuze si exerseaza asta, cand incepe sa testeze limitele parintilor si pe ale sale. Este si perioada marulor incercari si a marilor descoperiri si inceputul asa-zisei incapatanari.

Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Am inteles. Multumesc. Deocamdata n-am prea multe intrebari, dar sunt sigura ca voi avea peste cateva luni. As vrea sa stiu limitele pe care trebuie sa le impun, fara sa exagerez. Adica sper sa fac asa cum e bine totul si sa nu trag mai tarziu din cauza greselilor mele. Dar nimic nu e perfect. Trebuie doar fffff multa rabdare....

Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Mi-as fi dorit sa intre mai multe mamici sa ne dea exemple concrete...

Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Eu va las acum si va doresc o noapte minunata! Ma duc sa-i fac lapticul Iuliei si apoi incet spre nani. Mi-a facut placere sa povestim. Multumesc pt tot!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Incheiem subiectul acestei seri. Topicul va ramane deschis si veti putea posta in continuare.
    Ne intalnim din nou, luni 10 august 2009 la ora 20. Astept propunerile voastre despre subiecte care va intereseaza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari