Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cand suntem mici ne gandim ca vom creste si vom avea la randul nostru copii. Auzim fetite care spun: "Cand ma fac mare, voi avea o fetita", "Eu vreau o fetita si un baiat", spune alta. Apoi in timpul sarcinii sau chiar inainte de a ramane insarcinata, femeia se gandeste la un nume pentru copilul ei. Uneori face parte dintr-o discutie cu partenerul, cu iubitul, cu sotul sau cu rudele.

Cine alege numele copilului? Cum este ales acest nume? Iata intrebari care ne conduc catre adevarate istorii familiale. Numele nu este intamplator ci plin de semnificatie. In marea majoritate a cazurilor este numele purtat deja de cineva foarte important pentru parinti, pentru mama sau pentru toata familia.

Cum alegem numele copilului?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bun venit la o noua discutie in direct. Asta-seara discutam despre cum alegem numele pentru copilasul nostru. Pana la ora 23, va astept cu opiniile si experientele voastre.

cristina elena
    Guest
    Buna seara va spun si eu
    Interesant subiect
    Eu am ales deja numele copiilor-pot relata deja experiente- cum am mai spus aici pe forum la un topic intotdeauna mi-am dorit sa am un baiat si o fetita.
    Si neaparat trebuiau sa aiba 2 prenume.
    Am convenit cu sotul cand s-a "anuntat" primul copil ca acesta trebuie sa-mi poarte numele si al doilea prenume sa-l aleaga sotul. Iar fetita a trebuit sa poarte numele sotului si al doilea prenume l-am ales eu. Asa au venit nazdravanii Cristian Ovidiu si Patricia Maria din parinti Cristina si Petru.
    Eu zic ca au nume frumoase copilasii nostri.

cristina elena
    Guest
    Nu m-am gandit ca numele (prenumele) lor ar trebui sa aiba o anumita semnificatie sau sa le dam nume de sfinti.
    Pur si simplu ne-am gandit sa fie niste nume care sa "dea" bine si in copilarie si cand vor fi adulti. Si sa nu fie nume ciudate "de telenovele". Sa fie nume normale si frumoase. Imi treceau prin cap in perioada cand eram insarcinata cu fetita nume precum "Aniela", "Antonela" dar am ramas pana la urma la Maria (bunica paterna fiind Maria)

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Cristina si bine ai venit. Asadar am inteles ca tu si sotul tau ati fost cei care ati ales numele copiilor si ca fiecare dintre familiile voastre sunt prezente in numele copiilor. Asta e un fel de mostenire a prenumelor si nu doar a numelui de familie.
    Ne mai spui ca desi te-au tentat diferite nume, ai preferat nume care faceau deja parte din familie, nume care sa nu provoace dificultati copiilor nici cand sunt mari, nici cand vor fi adulti.

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    Eu am ales numele fetitelor mele impreuna cu sotul. Ne-am gandit ca e frumos ca fiecare din ele sa aiba doua nume din care unul sa fie de sfant neaparat. La fetita cea mare am spus noi ca Marilena vine de la Maria si asa a ajuns sa se numeasca Bianca Marilena. La fetita cea mica de numai 1 anisor si o lunitza am dorit in mod deosebit sa se numeasca Georgiana care sigur e nume de sfant(am intrebat si un preot) si Catalina care ne-a placut in mod deosebit si mie si sotului dar mai ales surioarei ei mai mari de 11 ani.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Adina. Numele de sfant este o traditie respectata de multe familii crestine si iata ca si tu cu sotul tau ati fost cei care au hotarat numele copiilor vostri.

Floricica Avansata stafie luminita's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    1.898
    Buna sear! Numele bebelusei nostre l-am ales noi, parintii. Astfel, ea se va numi Alexandra-Maria. Alexandra pt ca este numele meu favorit si Maria pt ca am vrut sa aiba ca sfant protector pe Sfanta Maria caci eu cred ca Ea m-a ajutat mult(psihic) sa trec peste primele patru luni care au fost de gtroaza pt mine.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Luminita si bine ai venit. Iata o alta istorie frumoasa a aparitiei numelor pentru fetita voastra.
    Si copiilor le place sa auda povestea numelor lor si sa stie cua u fost ele alese si ce inseamna.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Buna seara,in cazul meu fiind familie mixta eu rominca sotul turc a fost un pic mai greu .fetitei eu i-am ales numele si cel rominesc si cele turcesti(initial vroiam un singur nume comun)dar m-am gindit si nu am gasit asa ca in ultimul moment cind sa ies din spital m-am hotarit,La baietel Vroiam doar MIkail(mihail in traducere)apoi rudele din Turcia au vrut si Efe iar tatal tinea mortis la numele SELAHATTIN .in Concluzie au niste nume foarte lungi si combinate!

cristina elena
    Guest
    Interesante nume au copilasii tai Raluca
    M-am tot intrebat ce inseamna.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari