Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ne intrebam cum isi petrece familia in intregul ei cele 9 luni de asteptare? Prin ce sunt aparte aceste 9 luni diferite fata de restul vietii? Pentru femeie ele sunt cu siguranta niste luni deosebite dar pentru partenerul ei, rudele lor, un copil care exista deja in familie? Ei cum asteapta nasterea bebelusului? Fie ca este fiu, frate sau nepot...

In articolul in asteptarea bebelusului vedem diferite situatii atunci cand este vorba despre asteptarea nasterii unui copil. Ce o declanseaza pe fiecare? Ce starneste sarcina in fiecare membru al familiei? Cum se modifica legaturile dintre ei cu acesta ocazie? Multe intrebari carora ne propunem sa le cautam impreuna raspunsurile.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct! Va astept pana la ora 23 cu experientele, opiniile si intrebarile voastre.

Floricica Avansata ioanacata's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    2.021
    Buna seara!
    Pentru mine,a fost cea mai frumoasa perioada din viata!
    M-am simtit minunat,mai ales dupa 5-6 luni,cand nu am mai avut greturi!
    Imi aduc aminte cu nostalgie,cat eram de fericita atunci cand am simtit pentru prima data copilul miscand!Imi este dor de acele momnte!
    Din punctul meu de vedere,perioada asteptarii unui copil in familie,e foarte frumoasa,.
    Copilul este asteptat de toti membrii familiei cu nerabdare,este dorit cu ardoare,iar atunci cand vine pe lume,bucuria este deplina.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Ioana si bine ai venit! Cui ai spus prima data si cum au primit rudele tale vestea ca se va naste un copil in familie?

Floricica Avansata ioanacata's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    2.021
    Multumesc frumos pentru raspuns!
    In ziua in care am facut ecografia si am stiut sigur ca urmeaza sa avem un copil,am sunat cele mai apropiate rude.
    Am sunat in primul rand nasii,pe care-i iubim foarte mult,apoi am sunat parintiisi socrii.
    Toata lumea era fericita pentru noi,iar acest lucru a insemnat foarte mult.
    Puiul care avea sa se nasca era dorit.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara draga Anca, buna seara tuturor [floare galbena]..

Intr-adevar, vestea ca bebe e pe drum este o bucurie pentru oricine, in special pentru familie in multe cazuri, insa sa nu uitam ca exista si situatii in care membrii familiei nu sunt atat de aproape sau alaturi de noi precum ne-am dori. Cum reactionam noi? Ce simtim? Cum reactionam fata de ei si cum reactioneaza ei fata de noi?

Oare bucuria vestii este umbrita de neaprobarea celor din jur sau de faptul ca nu exista sprijinul pe care ni l-am dorit sau care ne era necesar?

Sunt foarte multe cazuri de mamici singure, care au reusit sa treaca peste acest moment, le asteptam si pe ele la discutia de astazi.

Ioana, ma bucur ca ai gasit sprijinul de care ai avut nevoie, e frumos cum ai spus tu "puiul care avea sa se nasca era dorit". In acest sens, credeti ca daca nu primim sprijinul necesar, el este mai putin dorit?

Floricica Avansata aureliastav's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2008
    Postari in forum
    2.075
    buna seara!!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Aurelia si bine ai venit! Cum astepti tu si familia ta fetita frumusica foc?

Membru inregistrat la
    26.08.2008
    Postari in forum
    2.075
    inca o data buna seara!!
    am incercat sa mai postez de vreo 2 ori si nu a mers pagina!!
    pot sa spun k am fost luati prin surprindere toti, la aflarea vestii k vom avea un bebik!! doar eu si sotul stiam despre sarcina....dar in urmatoarele zile au aflat si ceilalti intr-un mod nu foarte placut...eram internata in spital si era sa pierd sarcina a 2 oara!! dar se pare k a fost cu noroc, si doamne doamne a vrut k acest copilas sa vina pe lume...sa imi aline durerea pierderii unei sarcini anterioare!!
    sotul nu pot sa spun k avea in plan sa aibe un copil, ii era foarte bine in 2, si dandu-i vestea ca vom avea un bebik nu prea a fost incantat!! timp de trei luni de zile a stat deoparte de acest bebl si era foarte rece, si cred ca l-am inteles k nu vroia sa se ataseze de el sa nu il pierd!! dar se pare k nu s-a intamplat asa!! acum avem 28 de saptamani si mergem inainte!!! sa speram k va coopera pe parcursul acestei sarcini mai mult decat se vede in momentul de fata!! va pup [floare albastra]

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigrr ca in cazurile in care exista o sarcina pierduta inainte, sarcina poate fi resimtita altfel. Dar celelate rude? Cum asteapta familia extinsa nasterea copilului?

Membru inregistrat la
    26.08.2008
    Postari in forum
    2.075
    sa stii k nu sunt foarte entuziasmati, pe cat ar trebui sa fie ...sunt mai retrasi in privinta asta..si eu una nu prea am putut sta de vb cu ei dak este vreo problema k acest copil va veni... dar au ajuns si ei la varsta la care trebuia sa se astepte la un nepot sau o nepoata!! eu cum ar trebui sa ma port? ce ar trebui sa fac?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari