Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Dorit, indelung asteptat sau sosit prea devreme, un copil produce multe modificari in relatia de cuplu chiar daca parintii lui sunt constienti sa nu de ele. Sacina, nasterea, eventuale probleme medicale, relatiile cu familiile de origine, amenajarea spatiului pentru copil, legalizarea relatiei cu partenerul, certuri sau despartiri, conflicte sau impacari – sunt doar cateva dintre evenimentele care apar in cuplu. Cum le simt partenerii? Ce influenta au asupra relatiei lor?

aparitia unui copil in cuplu

Va astept luni, 26 mai, la ora 20 la o discutie in direct despre aparitia unui copil, cu tot ce implica ea din punct de vedere psihologic.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit. Discutam astazi despre cum anume influenteaza venirea unui copil viata celor doi parteneri.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Buna seara!
    Vad ca nu prea sunt mamici pe aici la discutii. Ma gandeam ca deja s-a discutat destul de mult pe aceasta tema destul de interesanta. O sa incep eu.
    Cand a venit pe lume Vladutz, acum un an si aproape 3 luni, totul s-a schimbat in viata noastra si nu exagerez cand spun totul. Si relatia noastra s-a schimbat, in mult mai bine, din fericire. Noi inainte de venirea lui bb eram mai libertini, adica ne plimbam, calatoream mult, alergam mult si pentru serviciu, avand serviciuri active si solicitante amandoi. Dupa, s-a schimbat programul nostru radical. Totul depinde de Vladutz acum, de cat doarme el, la ce ora s.a.m.d.
    Chiar si programul de somn s-a schimbat, dormim mai devreme... eu una cum se culca Vladut seara, top si eu la somn, ca ma termina ziua... e foarte activ...
    Si tati acum e mai responsabil, e schimbat, e mamos cu Vladutz... imi place, e mai atent cu mine.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Da, recunosc, primele luni cu bebelul nostru au fost mai grele, pana ne-am adaptat cu totii, dar a trecut totul si acum suntem foarte fericiti, mult mai impliniti ca inainte.
    Nopti nedormite, griji multe, daca fac totul bine, daca e ingrijit cum trebuie, etc... eram foarte obosita, dar sotul ma intelegea. Chiar daca il vedeam cateodata ca e suparat si el sau ceva nu ii convine, mai ales cand aveam eu mici crize de oboseala si stres, isi revenea repede si ma alina si pe mine. Din acest punct de vedere sunt foarte norocoasa.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Asteptam si alte mamici sa ne spuna povestea lor la aparitia bebelusului in viata lor.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    E foarte important ca apreciezi ca atat de multe s-au schimbat, ca asa cum spui ati devenit o familie, un camin dupa venirea copilului.

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    Buna seara!si la noi pot spune ca venirea lui Seby in viata noasra a fost ceva unic,mai ales ca am ramas insarcinata cu el foarte greu c-am la 3ani de la casnicie si intr-un moment in care nu mai speram...eu am o problema menstruatia nu este regulata si ma tot saturasem sa fac teste sa vad daca apar doua liniute...si asa in luna martie a anului 2004 s-a produs minunea.Eu cu sotul pot spune ca am crescut unul cu altul...suntem impreuna de 15ani din care 8ani suntem casatoriti.Inainte de a veni Seby in viata noastra simteam ca ne lipseste ceva,nu eram completi zic eu!...a-s fi cinica daca a-s zice ca nu au fost si momente tensionate ca in orice familie de oamenii normali dar totul a fost trecator...si acum suntem foarte mandri de ceea ce am realizat pana acum....si asteptam sa se intample si a doua oara minunea sa devenim parinti iar!!!! ... [floare galbena]

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca adesea copilul este considerat o implinire a cuplului. Este si in cazul tau un caz fericit in care viata cuplului s-a schimbat in bine dupa aparitia copilului.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    buna seara....ptr ca nu vreau sa repet spun doar ca situatia noastra e identica cu cea prezentata de claudia

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    Asa este si inainte de a veni Seby pe lume era foarte frumoasa dar nu completa ...acum suntem intradevar o familie fericita cu bune si rele....iti multumesc ca mai ascultat(citit) ...va doresc sa aveti o noapte linistita!!!!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    O saptamana minunata va doresc si ne re-intalnim lunea viitoare la o noua discutie in direct!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari