Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita 05081982's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2009
    Postari in forum
    26
    As vrea sa stiu daca mai este cineva in situatia mea. . . . . . . Nicol este un copil ff energic inca de cand era mica dar de ceva timpnu stiu ce sa i mai fac. . . . Tipa mereu daca nu faci cum vrea ea se enerveaza te bate te zgarie se izbeste nu sta sa o schimb mai ales la pus pampersul. . . . Am pus pe seama dintilor dar a inceput sa ma depaseasca situatia. . . . . .

mother
    Guest
    vorbeste? raspunde la nume?

mother
    Guest
    acum am vaz ca e in sectiunea doamnei psiholog :) scuze ca m-am bagat :)

Floricica Nou Venita cristinela23's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    12
    Si fetita mea face la fel,dar incerc sa nu o bag in seama si sa nu ii fac pe plac doar ca sa nu mai tipe.Si ea are tot un an si patru luni...E perioada cea mai nasoala si sper sa treaca...

Floricica Nou Venita alexxa90's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    10
    buna si eu am un baiat de 1 an dar e foarte nervos de pe la 8 luni.si el ne bate dar cred ca inca nu stie ca nu e voie sa dea.in schimb plange imediat daca nui faci pe plac dar numa cand e somnoros sau bolnavior.iar cand ne bate nu e nervos el se amuza pe seama asta si rade cand ne plezneste.
    raspunde la nume si stie sa arate cu degetu ce vrea sau sa indice o persoana si pisica noastra.
    cred ca e varsta si rasfatul.mult succes cu bebeii si multa rabdare

Floricica Nou Venita monykcroz's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    2
    buna,eu am un baietel de aproape 12 luni,la inceput ma tragea foarte tare de par pana am inceput sa-l trag si eu pe el mai usor,acum duce manuta spre parul meu dar isi aminteste ce pateste si o lasa balta,dupa trasul de par a inceput sa ma plesneasca peste fata,am facut si eu la fel(mai usor ca el)dar nici asta nu i-a convenit si acum se pare ca stie ce-l asteapta si nu mai imi da nici palme.intradevar trebuie rabdare multa

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    fata mea are 1 an si 10 luni si mereu este nervoasa si agitata..nimic nu ii convine totul trebuie sa fie ca ea insa de vre o 2 sapt o ignor pur si simplu cand are acces de furie si ii zic gata lasa-ma nu mai vb cu tine si zice mami si ma ia de gat si ii trece ...poate te ajuta intr-un fel stiu cum e de multe ori iti vine si tie sa urlii dar..trebuie sa fi calma daca vede ca te enervezi face mai ra.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    eu sunt de parere ca atat timp cat iti tipa, sigur o sa vb! si inca ceva, se zice ca , copilul face ce vede-n casa, am un vecin care urla si face ca toate alea, dar si mama si tatal lui urla prin casa dupa el, asa ca... nu stiu cum este la voi...
    iar atata timp cat iti arata spre aia, ca aia vrea, trb sa te gandesti ca dc poate te faci ca nu te prinzi si nu iti dai seama exact ce vrea, poate vb cu tine, atat timp cat intelegi ce vrea de la tine, normal ca nu vorbeste, ca este mai usor sa arate cu degetul!
    eu una, am probleme cu bebelusul ca nu vrea sa manance mai mult, adica 100ml lapte la o masa, la 5 luni, este f putin, nu imi ia nici mult in greutate, dar acum am aflat din ce cauza-infectie urinara si sincera sa fiu, imi este f greu sa fiu calma, ca stiu ca el de la 50 sau chiar 40 ml bauti nu mai vrea sa pape... se satura putin si gata!

Floricica Nou Venita corina ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2008
    Postari in forum
    27
    Buna! Eu credeam ca doar alex al meu mai face asa cv,,,doamnee,,,ca tipa si 3 ore daca-l las. . . . El vorbeste, adica spune multe cuvinte,dar nu le leaga,inca,intre ele , are 1 an si 8 luni. Dar ce ma doare si pe mine cel mai tare faptul ca e foarte agitat, foarte nervos. . . Imediat se enerveaza, dac nu se poate sa-i dai cv in momentul in care cere,,,ma trage de cap, tranteste lucruri, sparge diferite lucruri, dar e f constient ca ce face e rau,si vine si imi spune ca el a spart/stricat respectivul obiect! ! Am fost la neurolog si acum facem tratament cu tonotil si b-complex. . . . Dar mi se pare mult ma agitat ca inainte! ! !

Floricica Nou Venita amaltthia's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2010
    Postari in forum
    3
    Buna,
    eu am un baietel care face pe 1 aprilie 1 an si 4 luni si este la fel. Cu pampersul e dificil de abia reusesc sa il fac sa stea 2 secunde, este plin de energie, devine nervos daca nu obtine ce vrea, strange din dinti si tipa sau maraie nu stiu cum sa descriu reactia. Seara cand se apropie ora de somn se impotriveste desi e frant de somn si adoarme tarziu in jur de 12 -2 , iar daca e obosit devine nervos, musca si ciupeste. Am incercat sa ii schimb programul de somn la sfatul medicului la care este inscris. Il trezesc mai devreme iar la pranz il bag la somn pe la 13-14 si doarme pana la 16 cel mult si parca e putin mai calm. Nu sta o clipa si ma intreb de unde atata energie. Credeam ca sunt singura cu aceasta problema.

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna mamici,
    si fetita mea, Enya 1 an si 5 luni, are aproximativ coportamentul piticilor vostrii!Este nervoasa, incapatanata, activa si foarte perspicace, sunt foarte multumita de ea, desi nu e usor cu un copil vesnic marait, care face circ imediat ce nu ii dai ce vrea sau nu o lasi sa faca ceea ce doreste! Suntem tentate sa le gasim explicatii gen: saracuta precis ii ies dintisorii...o doare ceva...etc.Personal incep sa cred, ca asa se comporta aproape toti copilasi nascuti in aceste vremuri, nu reusesc sa inteleg de ce au comportamentul acesta nervos si agresiv...Enya uneori cand se supara strange pumnuti si tremura...sau se arunca in fund...sau da sa loveasca...sau sa muste...nu plange ci urla...Am incercat sa ii corectez comportamentul ignorand-o, vai de mine ce greseala, s-a enervat si mai tare, a urlat 10 min. neintrerupt...momentan singurul mod in care o potolesc este prin distragerea atentiei!Cred ca este o perioada, va trece, cu cea mare Maya, a fost altfel este diferita ca si comportament...este calma, sensibila...asa ca NU cred ca acesti copilasi "agresivi si nervosi", se comporta asa datorita parintilor...atunci cum explicam diferenta de comportament ale fetelor mele, nu au ele aceiasi parinti, nu au crescut ii aceasi mediu...?
    O zi frumoasa tuturor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari