Ultimele discutii din forum
    ok
    ok este offline.
    Floricica Nou Venita ok's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2009
    Postari in forum
    6
    buna!
    chiar asa de unde ideea ca ne intereseaza asa putin....? sa fim realisti: totul se reduce la puterea financiara a fiecaruia indiferent ca vrem sau nu sa recunoastem...

,,...faptul ca trebuie sa ne imbracam frumos...atata tot!" ce intelegi prin frumos?
    da, poti sa te imbraci si cu bani mai putini dar atunci de unde vine ,,dezinteresul"??
    nu prea am inteles ideea...

Sa sti ca nu toate mamicile isi permit sa isi cumpere haine de gravidutze, sunt destul de scumpe (aproape 100 lei o pereche de pantaloni...) iar ca sa iti faci o ,,mica" garderoba te costa ceva banuti pentru a le putea combina frumos...poate si mai mult ca sigur tu iti permiti sa iti cumperi si sa porti haine ,,frumoase".
    Si in plus atunci cand esti gravida ai si alte costuri decat hainele pt tine, cred ca e mai important sa pot achizitiona tot ce imi trebuie pt bebe decat sa dau bani multi/putini pe haine de gravida pe care apoi le pun in dulap poate pt totdeauna sau pt cativa ani...important este sa arat ingrijita ca si femeie indiferent ca sunt sau nu gravida in rest...haina nu il face pe om...
    Cred ca fiecare isi vede prioritatile indiferent de starea in care este: domnisoara, gravida, mamica, om de afaceri etc...

sa fie asta cumva o aluzie/reclama la magazinul pe care il deti?

andreea2929
    Guest
    Raluca da-mi voie sa-ti spun:calitatea costa.Pe toata perioada sarcinii mi-am cumparat lucruri noi si frumoase,plus creme specifice,etc.
    Si daca mi-as fi cumparat cateva lucrusoare nu as fi putut sa le port numai pe acelea si doar sa schimb esarfele sau unele accesorii.
    Ca sa fiu clara,in 9 luni de sarcina mi-am cumparat 5 perechi de pantaloni,peste zece bluzite,pulovere(pt.ca era iarna),2 paltonase,o haina groasa,lenjerie intima(pt ca mi-au crescut sanii),doua rochii de seara(revelion si o petrecere),plus haine lejere din bumbac de stat prin casa si pijamale.Toate aceste lucruri m-au costat peste 3000 E si tot am considerat ca nu am suficient.Pt mine e o suma modica,dar pt alti oameni inseamna mult.Asta nu inseamna ca celelalte mame nu se ingrijesc,dar nici nu ar avea cum sa participe la niste discutii despre niste lucruri pe care nu le pot cumpara.
    Daca tu zici ca nu costa calitatea,inseamna ca am umbalat eu degeaba prin multe magazine din lumea asta,cand de fapt in Ro se pot cumpara lucruri bune cu bani putini.

claudia73
    Guest
    "......cand de fapt in Ro se pot cumpara lucruri bune cu bani putini." De unde soro, ca ma duc si eu si spun si la altii..... Astea-s aberatii.
    Dar, sa nu uitam ca, asa cum a spus si utilizatorul ok, nu toate mamicile isi permit sa-si faca o garderoba atunci cand sunt gravide. Mai ales ca e vorba de doar cateva luni. Si mai ales acum, in criza. Se schimba si prioritatile, atunci cand esti gravida. Nu-ti mai pasa ca nu stiu la care rochie, cu forme fix pe burta ta, i s-a redus pretul cu 10 - 15%. Te intereseaza ce poti sa cumperi cu aceeasi banii, dar pentru copilul care e pe drum.

oanachampion
    Guest
    In perioada sarcinii am avut fix 3 bluze si 3 pantaloni. Cred ca, in afara de persoanele care au bani sa-si permita orice vor, orice mama normala la cap ar alege sa-i cumpere copilului ce-i trebuie in loc sa se imbrace ea de fitze... Iar imbracatul mai modest nu denota lipsa de interes, in nici un caz... Eu nu as blama nici o femeie curata, ingrijita, cu sprancenele pensate, epilata, cu manichiura/pedichiura facute etc (pt. astea sunt chestii pe care le poti face f bine acasa si nu te costa nimic), insa imbracata mai modest... Mi se pare muuult mai ridicol cat de imbracate dupa ultimul racnet sunt unele care, de fapt, sunt muritoare de foame...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    fiecare se imbraca cum are chef..daca detine oarece finante..nu trebuie sa-mi spuna nimeni ca nu e de bun gust ca port colanti si alte chestii..e problema mea pe ce arunc banii ..daca-i am..cand sunt gravida..si ma simt super frumoasa si super bine in pielea mea cu hainele pe care le-am dorit si mi le-am achizitionat...nu participam la vreun concurs ..dar daca as fi facut-o..hi hi hi..sigur castigam ..!!!!!!

Floricica Nou Venita sunshine_cio's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    117
    Buna tuturor...sunt noua pe forum si am citi si eu citeva din mesajele voastre. Sincer nu mi se pare ok sa cheltui foarte multi bani pe hainele pt perioada sarcinii, mai ales ca foarte multe sunt urate, materiale proaste iar cele care ar fi ok au niste preturi exagerate. Sunt gravida in 17 saptamani si abia ieri mi-am achizitionat o pereche de blugi de gravida, pentru ca vine sezonul rece si trebuie sa am burtica acoperita. Am umblat in citeva magazine, standuri raioane care au haine pt "gravide"....niste uratzenii de haine....preturi mari in raport cu calitate/model, etc. Voi purta blugii si puloverele largi, cele 2 sarafane si bluzitele babydoll pe care le am dinainte.....
    Prefer decit sa cheltui baii pe niste haine lalaii si urite....sa cheltui banii pt bebe care e pe drum....

Moderator Floricica Nou Venita ralucaonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    Sunt foarte multe pareri pro si contra...dar, din cate inteleg, a fi ingrijit si a te imbraca frumos nu e un lux pt ca exista haine si orice alt lucru pt toate buzunarele...
    ..ramane doar sa alegem variantele - adica lucrusoarele care sa ne avantajeze si sa ne pastreze tonusul si fericirea specifica perioadei..oricum toate gravidutele au o sclipire aparte, care poate fi exprimata si prin haine
    ...noi toate vrem sa aratam bine si despre asta e discutia noastra..si.. cum sa facem ?

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    problema nu cred ca e INTERESUL SCAZUT pt a ne imbraca frumos ci mai curand lipsa variantelor la un pret rezonabil.in timpul sarcinii eu nu mi-am cumparat haine de pt burtica exclusiv din motive lesne de inteles pt oricine "scumpe si urate", la 7 luni de sarcina aveam o burtica normala si nici nu eram grasa cand incercam o pereche de pantaloni pt gravide(cu bata pana la sani ca altfel nu gaseam si care costau si cca 100-120 ron)aratam ca un amfibian biped.
    sa fiu din nou insarcinata as purta cu placere colanti cu bluzite/plovere lungi si cizme inalte cu macar 3-5 cm toc si un palton de genul celor babydoll.
    ca femeie insarcinata ai perioade cand moralul tau mai scada atunci macar aspectul exterior sa te ajuta !

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    imi place f mult ultima fraza in care spui ca desi exista perioade in care moralul este mai jos, macar sa compensam cu un aspect exterior placut ...si cat adevar este in ea!!
    Minunat!..si bine de luat in seama!

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    lorem ipsum

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    offff Cicero!!! mai bine vorbim despre tine!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari