Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458

Riscurile ce apar dupa nasterea prin cezariana

Topicul este raspuns la articolul Riscurile ce apar dupa nasterea prin cezariana

Este bun articolul , mai ales pt. amatoarele de cezariana!
    Cand nu este incotro, este cu totul altceva

Floricica Nou Venita gabrielamarinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2005
    Postari in forum
    17
    Dar nu e suficient, ca să le sperie pe amatoarele de așa zisa naștere ușoară.
    Doamnelor viitoare mămici, vă scrie o mămică care a suferit mult din cauza operației de cezariană. Am fost obligată să o fac (din cauza defecțiunilor interne- col strâmt și care se dilata și se strângea într-un ritm ciudat, uter fibromatos, lichid pierdut) și colac peste pupăză s-a mai răsucit și fetița într-o poziție imposibilă.
    Ținând cont că am rămas însărcinată după diverse tratamente, că am ținut sarcina cu tratamente, deja mi s-a părut că nu mai contează și operația. Pentru mine era important să scot fetița vie și nevătămată.
    Dar problemele mari au apărut mai târziu.
    Vă spun de cea mai ciudată: când fetița avea 2 ani și cinci luni eu scoteam din vagin 2 fire; erau firele cu care s-au cusut pe acolo "niște părți moi" a fost explicația doctoriței! Dar până să iasă am avut parte de o secreție roșiatică timp de o lună. Fără usturimi sau mâncărimi.

Floricica Nou Venita cristinarazor's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2007
    Postari in forum
    1
    Multumim de lamuririle generale. Nu ne-ati spus nimic insa despre ce urmeaza.Vreau sa stiu care este perioada de timp necesara refacerii organelor genitale trecute printr-o sarcina si cezariana pentru a putea avea o noua sarcina. Care sunt riscurile in cea de a doua sarcina care pot apare din cauza operatiei de cezariana! Exista sansa sa nasti normal dupa cezariana? daca da in ce cazuri!

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    Medicul recomanada o perioda de refacere a organismului de 2 ani; da se poate naste normal dupa cezariana depinde de la caz la caz

Floricica Nou Venita adrianadruta's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2007
    Postari in forum
    17
    Buna si eu am nascut prin cezariana,dar nu am avut probleme de loc ,nu ca am vrut eu sa nasc prin cezarianaasa a fost sa fie ,si eu eram speriata de operatie ,pt.ca am avut un la parascop si mi-am revenit foarte greu ,dupa cezariana mi-am revenit repede si am fost taiata 10 cm si la parascop 3 gauri.Nu toate sunt la fel depinde si de organism,si de medicul care t-ia facut cezariana. care poate sa nasca normal care nu cezariana.Bafta mamici din tara.

Floricica Nou Venita fiorella's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    22
    Buna,
    Eu am nascut prin cezariana...De fapt initial mi-am dorit foarte mult sa nasc normal, nu imi era teama de dureri! Dar fetita mea nu se mai angaja cu capul intre oasele mele si cred ca de aceea nici nu m-am mai dilatat (dupa o peridurala la 6 cm dilatare). In timpul cezarienei nu am simtit absolut nimic, eram total amortita, anesteziata si ********oare de la piept in jos). In schimb dupa nastere, cand anestezicul si-a terminat efectul am avut aproximatv o noapte si o zi niste dureri inumane, mi se contracta uterul si va imaginati cum era taiat cat de chinuita am putut sa fiu. Nu stiu cat de dureroase sunt contractiile dupa ce o femeie se dilata 6 cm dar durerea mea dupa cezariana a fost de 10 ori mai puternica decat cea care am simtit-o pana sa mi se faca peridurala! Ma durea ingrozitor si spatele, cred ca am umplut de sange vreo 5 schimburi de cearsafuri la pat...si sa nu va mai povestesc de sonda pe care a trebuit sa o port cam 24 de ore.(deci toate astea dupa ce am nascut). Nu vreau sa sperii pe nimeni.....fiecare femeie reactioneaza diferit dar va sfatuiesc sa nasteti normal daca se poate....urmarile sunt mult mult mult mai blande (am observat celelalte 5 fete de salon= multe alte mame ce se aflau in acel moment in spital). Si la cezariana nu apuci sa iti vezi puiutul decat dupa prea mult timp, dupa parerea mea(24 ore). Nu iti dau voie sa mananci decat iaurturi si fructe usoare si f f multe lichide).
    Pentru mine a fost cumplit dar AS MAI TRECE DE 10 ORI PRINTR_O CEZARIANA pentru omuletul care il tin la piept in fiecare zi acum.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si eu sunt pt normala
    am 2 nasteri fara rupturi fara taieturi si as mai naste de 10 ori tot asa
    te refaci urgent si asa e natural si normal

Floricica Nou Venita icabonta's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    82
    eu prima nastere am avut-o normala,dar acum la a doua nastere a fost nevoie de cezariana ,nu mi-a dat voie dr.sa nasc normal pt k aveam foarte mare tensiune si era pericolul sa moara fetita....dar un sfat prietenesc celor care fug de nastere normala...o sa va para rau...daca ar fi sa mai nasc de oricate ori tot spre nastere NORMALA as opta...nu se comparara durerea de la nasterea normala si cezariana...la normala te chinui atunci si dupa aceea gata ....dar la cezariana te chinui mult dupa aceea.Eu am deja 4 luni decand am nascut cu cezariana si ma doare si acum operatia si ma inteapa.Taietura e taietura pentru totdeauna.Bafta celor care vor fi mamici.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Si eu am nascut prin cezariana,am 4 luni si 3 saptamani de la operatie si nu am nici o problema.Daca ar fi sa mai nasc odata,as opta pentru nastere normala.

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Am nascut si eu cu cezariana, am 6 saptamani. Nu am a complicatii. Dar nu trebuie neaparat sa fie cezariana ca sa apara probleme. Tine foarte mult si de materialul clientului cateodata oricat ar fi de bun medicul.

Floricica Nou Venita soranas's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    4
    Si eu am nascut normal acum 9 ani,dar a fost groaznic.Mi-as mai dori un copil dar m-am hotarat ca numai cu cezariana as dori sa mai nasc.Mai ales ca am aproape 35 ani.Dar mai am o problema,am talasemie minora si mie frica de pierderile de sange care sunt mai mari cand nasti prin cezariana.S-a mai intalnit cineva cu o asemenea probleme,ce sfaturi mi-ati da.Sa stau linistita sau sa-mi doresc in continuare un copil indiferent de complicatiile care ar putea sa para?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari