Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexa.stan's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    6
    Am vazut ca in ultima vreme, in ultimii ani sunt din ce in ce mai multe femei care nasc prin cezariana in Romania si ma intreb totusi de ce? Intr-adevar la cezariana nu simti durerea in timpul nasterii insa recuperearea este mai lunga si destul de grea plus ca...este totusi vorba de o sectionare de muschi...

Voi ce parere aveti

Floricica Nou Venita simobe's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    3
    Cred ca motivul principal pt a alege cezariana este frica. Firca de durere, firca de a fi lasate sa ne chinuim ore in sir prin sala de nastere, si poate chiar si rusinea.

Eu am nascut prin cezariana pentru ca am fost determinata de circumstante (miopie mare) dar altfel as fi nascut normal pt ca o cezariaia asa cum ai zis si tu e sectionare de muschi, nu doare in timpul nasterii dar doare dupa

Floricica Nou Venita georgianamihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    3
    Simo eu am optat pentru cezariana exact din motivele pe care le-ai enumerat mai sus. Sora mea a nascut normal si am vazut la ea cat s-a chinuit si cum sunt mai fricoasa din fire am ales clar ceza. Plus ca am stiut exact ca miercuri la ora 11 vine bebe.

oanachampion
    Guest
    Pfaaaa... cum de n-am vazut subiectul asta pana acuma?
    1. E vina medicilor, care nu le explica pacientelor riscurile la care se supun (si isi supun atat copiii pe care trebuie sa-i nasca, cat si copiii rezultati din viitoarele sarcini) atunci cand aleg cezariana. Cezariana e ok doar in cazurile in care e necesara pt. sanatatea/siguranta mamei si a copilului.
    Insa medicilor (si nici nu ma chinui sa spun ca poate exista exceptii... sunt departe de a fi destule exceptii, atata timp cat in Bucuresti 50-70% din nasteri sunt cezariene) le convine sa ia mai multa shpaga si sa stie exact cand va naste o pacienta, decat sa fie la dispozitia ei 24 din 24, ca nu se stie exact cand se declanseaza travaliul.
    2. E vina pacientelor. In timp ce toata strainatatea "urla" ca nu e ok sa faci cezariana doar pt. ca asa ai chef sau ti-e frica (motive de toata jena, parerea mea), romancele se inghesuie sa-si hacuiasca burta, ca asa e "modern" si "elegant" (news flash: nu e deloc modern... ultimul racnet in materie de nasteri e nasterea naturala, fara nici un fel de interventii... intoarcerea la natura, la cum e firesc sa fie)... Ba mai si debiteaza niste ineptii de genul "numai vacile mai fata in sec 21" si se cred inteligente pt. asta... Orice gravida informata si care pune binele copilului pe primul plan nu numai ca alege nasterea naturala, ci chiar simte ca a esuat in cazul in care necesita o cezariana de urgenta. Cezariana NU e o chestie de care o femeie poate sa fie mandra, dimpotriva. Nasterea naturala e momentul suprem de glorie al unei femei. Niciodata n-o sa faceti ceva mai greu si mai frumos decat sa dati nastere unui copil. E momentul in care mama si puiul ei se chinuie impreuna, momentul in care se vor vedea pt. prima data, momentul in care mama isi da toata energia pt. puiul ei... "M-au adormit si mi-am vazut copilul peste 2-3 zile" nu face parte din categoria asta... Asta nici nu poate fi numita nastere, pt. ca mama nu contribuie in nici un fel... E o operatie... majora... atat. E un soc mult mai mare pt. bb (aviz celor care zic "nu vreau sa se chinuie bb la nastere" cand, de fapt, e mult mai traumatizant sa te "rapeasca" cineva din burta mamei decat sa te nasti asa cum a oranduit DD) si pt. organismul mamei.
    In concluzie... cred ca ar trebui sa faca cineva o campanie pt. scaderea ratei cezarienelor in Romania (poate adminii Copilul.ro se vor sesiza in sensul asta, e o chestie care chiar merita facuta).

Floricica Nou Venita tatiana88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    1
    Si mie mi se pare un lucru anormal sa faci cezariana atunci cind poti naste pe cale naturala. Cred ca frica e de vina,de fac ca unele femei sa recurga la operatie dar credetima ca cel mai frumos lucru este sa simti ca darui viata.Mult curaj viitoarelor mamici si nu va fie teama de nastere naturala.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari