Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice simona popescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Sunt insarcinata in 4 luni si vreau sa cunosc cat mai multe amanunte despre nasterea in apa. Am urmarit o emisiune la T.V. si am inteles ca ar fi cea mai buna solutie atat pentru mamica cat si pentru bebelas. Daca stiti un spital in Romania si pretul unei astfel de nasteri, va rog sa-mi dati de veste !!! va pup!!

Floricica Nou Venita macrina's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    41
    Salut Simona, am citit si eu cate ceva despre nasterile subacvatice, insa am inteles ca in romania sunt foarte putine locuri unde se poate face. din ce am vazut si am mai citit, pentru mama nasterea sub apa determina un travaliu scurt, mai putina dureroasa, relaxare, etc, iar pentru copil favorizeaza o trecere mult mai usoara din uter catre exterior,pe cand in nasterea normala micutul este expus efectului brutal al fortei de gravitatie. Incearca Active center, cred ca au si pagina de web, trebuie sa ai acordul medicului pentru o astfel de nastere. Poate ne povesteste cineva care a nascut astfel...Succes! Ne mai auzim!

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    O colega de birou mi-a trimis urmatoarele detalii:

Nasterea este unul dintre cele mai fericite, dar si cele mai traumatizante si dureroase evenimente din viata unei femei... Usureaza-ti travaliul apeland la nasterea in apa, care iti promite 'un dulce-chin' putin solicitant si mult mai lin.

Mai multa relaxare

Cand o femeie in travaliu se relaxeaza intr-o cada cu apa calda, libera de gravitatia care o face sa se simta greoaie, cu un grad de stimulare senzoriala redus, corpul ei produce? hormonul care inhiba durerea - endorfina - ce insoteste de obicei nasterea. O femeie pe cale sa nasca si care poate sa se relaxeze fizic se va relaxa si psihic. Din aceasta cauza, multe femei, moase si doctori recunosc efectul analgezic al apei.

Mai putin stres

Femeile ating un nivel de relaxare in apa care le poate reduce nivelul de teama si stres. Perceptia femeii aspupra durerii este influentata foarte mult de nivelul ei de anxietate. Cand travaliul devine mai usor de suportat fizic, abilitatea femeii de a se concentra si de a-si pastra calmul este sporita si astfel ea isi poate axa atentia pe mentinerea unei respiratii regulate. Apa poate ajuta unele femei sa atinga o stare in care constientizeaza tot si in care barajul psihic si fizic poate fi diminuat sau indepartat complet. Odata ce corpul este relaxat, copilul se naste in cel mai usor mod posibil.

Mai putine sfasieri si epistomii

Alt beneficiu al nasterii in apa este elasticitatea pe care lichidul primordial o ofera tesuturilor perineului, reducand atat incidenta si severitatea sfasierilor vaginale, cat si nevoia de epistomie. Un doctor a raportat ca din 100 de nasteri in apa pe care le-a asistat nu a fost nevoie de nici o epistomie si au fost 29 de cazuri de sfasieri, insa pe suprafete foarte mici.

Avantajele oferite bebelusului

Apa ofera un confort familiar bebelusului dupa stresul nasterii si socul senzorial - lucruri iminente intr-o nastere. Luminile si sunetele sunt mai gentile cu organele de simt ale copilului, atunci cand sunt percepute din apa. Chiar si atingerea mamei lui ii pare mai usoara daca se petrece sub apa. Impreuna, atat mama cat si bebelusul sunt afectati intr-un mod pozitiv de prezenta apei in timpul nasterii.

Este o provocare si in acelasi timp o incercare!

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Cand am nascut eu (in anul 2000) tocmai s-a interzis nasterea in apa. Se facea la Victoria, langa Brasov si a murit o mamica din cauza unei septicemii facuta din cauza conditiilor nesterile in care se desfasurau nasterile. De atunci nu m-a mai interesat subiectul dar poate ca au aparut clinici in care se practica. Am vazut pe Discoveri ca in Anglia se naste acasa in cada sub supravegherea unei asistente. Cine are atat curaj poate sa incerce!

Floricica Nou Venita elianadima's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2005
    Postari in forum
    25
    Si pe mine ma intereseaza acest subiect...E trist ce spune cerasela67, dar si incurajator modelul englez...sper sa ajungem si noi mai repede acolo.
    Voi ce ati mai auzit de nasterea in apa [nu stiu sa inot]? Sunteti pentru? Sunt clinici in Romania specializate?

Floricica Nou Venita dana borlovanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2006
    Postari in forum
    3
    Si eu sunt insarcinata in 9-10 saptamani si ma intereseaza sa stiu mai multe despre nasterea sub apa.Azi dimineata la Antena 1 era in studio o doamna care zicea ca a nascut sub apa la spitalul din Rupea jud.Brasov si era f.multumita de acesta tehnica.Zicea ca durerile sunt mult diminuate, iar faptul ca atmosfera este placuta si asculti muzica, te relaxeaza si mai bine.Voi ce stiti, a nascut cineva acolo sau in alt spital din Romania sub apa?Ar fi interesant sa-i stim parerea.

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Salutare fetelor!!! multrumesc tuturor pt raspunsuri! Vreau sa va spun ca am reusit sa ajung la doctorul Baiulescu din Victoria- Brasov pentru a naste in apa ! Este un extraorinar, mi-a spus ca pot sa nasc in apa si a zis ca totul e in regula, si ne mai vedem la 37 de saptamani, adica pe 11 martie. Sper ca totul sa fie bine pana atunci ! va pup !

Membru inregistrat la
    07.02.2006
    Postari in forum
    3
    Simona, imi dai si mie te rog nr.de telefon si adresa D-lui Dr.Baiulescu.Cum l-ai gasit? Iti doresc nastere usoara si te rog, nu iuta, dupa nastere sa ne povestesti si noua, cele care ne gandim la o astfel de optiune pt.nasterea copilului noastru, cum a fost.Multa bafta!!!!!!!!

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    SAL DANA! NR DE TEL AL DR. BAIULESCU ESTE 0744391694 SI IL POTI GASI IN ORASUL VICTORIA JUD. BRASOV . ACOLO ARE CABINETUL PARTICULAR.

Membru inregistrat la
    07.02.2006
    Postari in forum
    3
    Simona, iti multumesc pt.nr.de telefon.Am citit tot pe net cum ca tariful (oficial, nu spaga) pt.o astfel de nastere este de 1.500 Euro. Stii ceva despre asta? Tu ai intrebat de tarif cand te-ai intalnit cu dl.dr.?

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Da, si eu am citit pe net acelasi lucru numai ca acest tarif se percepe la clinica Aqua materna (nu stiu a cui este), si ma speriasem si eu cand am vazut un asemenea pret.Renuntasem chiar la ideea asta cu nasterea in apa. Apoi cand am aflat nr. tel m-am gandit totusi sa ma duc la un control la dansul si sa discut cu el de pret si in primul daca imi permite sarcina sa nasc in apa !
    Mi-a zis ca totul e in regula ca pot sa nasc in apa asa cum imi doresc, si atunci binenteles l-am rugat sa-mi spuna cam cat costa o astfel de nastere, nu de alta dar ca sa stiu cat pot economisii pana atunci. Atunci el mi-a zis sa stau linistita ca nu costa mai mult decat o nastere normala la Slatina. Asa ca eu cred ca mai mult de 3-4 hai 5 mil max nu costa . O sa vad atunci!Dar nu cred ca o sa coste mult pt. ca la dansul consultatia+ECHOGRAF costa 400.000 ROL ,pe cand la Slatina o consultatie costa 500.000 rol iar eco inca 500.000.In concluzie nu cred ca are tarife asa mari. Eu zic ca merita sa te duci la control si sa discutati. As fi curioasa sa vad ce-ti spune si tie! Te pup!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari