Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032

Nasterea in spitalele din Iasi

Sunt o viitoare mamica de iarna 2009.Voi naste la Cuza Voda din Iasi,dar din pacate nu prea stiu mare lucru despre conditiile de acolo...Si cred ca mai sunt si alte viitoare mamica in postura mea..De aceea le-as ruga pe mamicile care au nascut la Cuza Voda sau la Elena Doamna sa ne povesteasca despre ce sa intampla pe acolo....

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    sal am nascut acum 2 luni si ceva la cuza voda si cum sa fie............cam greu, dar daca ai bani si tupeu ca sa le dai mai merge. eu nu am fost de acord cu asa ceva, dar poate era mai bine sa le dau,ma refer mai mult la lapticul pt bebe. eu nu am avut lapte cateva zile in spital si iti dau de acolo cam la 3 ore,dar culmea e ca de la 12 noaptea pana la 6 dim cica nu mai au lpte,iar noi cele care nu avem lapte ce facem? asta a fost singura mea problema. aaaa,daca vei avea probleme cu sanii,furia laptelui,apeleaza la o asistenta pt a te mulge IMPORTANT.sarcina si nastere usoara

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    buna
    eu am nascut tot la cuza voda, acum depinde si la ce clinica nimeresti, eu am fost parca la clinica I, care e mai modernizata, paturi si mobilier nou in saloane. in rest conditii ca in orice spital de stat, cel putin acum 1 an, poate pana acum s-a mai modernizat. in sala de nasteri aceleasi mese naspa pe care cand le vezi iti vine sa fugi. daca nu ai lapte sunt obligate asistentele sa iti dea, sincer nici eu nu intelegeam d c nu voiau sa ne dea lapte daca nu aveam, dar noroc ca alex sugea la san tot ce gasea. bani daca ai de dat nimeni nu se supara, eu la asistentele de mamici nu am dat deloc si au fost super de treaba, pe cand la cele de copii ... no comment.
    daca ai noroc si stai intr-o rezerva poate ai conditii mai bune, macar nu ai de mers o gramada pana la baie unde merg toate mamicile. acum depinde si de cum vei naste, eu am avut cezariana si a fost un chin sa ajung la baie si sa o mai gasesc si ocupata, asta e.
    la cuza nu iti da voie cu haine de acasa pt mamica cel putin si nici nu recomand pt ca scurgerile de dupa nastere sunt destul de abundente si mai bine patezi ale lor, noua ni le schimba si de 2 ori pe zi daca ceream, intr-o zi de 3 am schimbat camasa de noapte si nu s-a comentat. haine pt bebe depinde de medicul care va veni pe salon, unii zic da, altii nu, cum o sa vrei si tu.
    nastere usoara.

Floricica Nou Venita larisahlaghi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    58
    buna...io sunt din suceava si am niste pb...mi s-a recomandat sa fac o laparoscopie la dl dr Onofriescu...ati auzit de el?
    cum e? a mai fost cineva la el? am programare pe 8 dec :(

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    buna , am o prietena care si a facut o eco la el 1 in isi se sppune ca e cel mai bun medic cu competenta in ecografie!sanatate

Floricica Novice buibui's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    489
    A mai nascut cineva intre timp la Cuza voda?

Floricica Nou Venita zandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2009
    Postari in forum
    18
    Da. :)
    Asa cum am spus si pe alt topic, am nascut la maternitatea Cuza Voda si va recomad sa nasteti acolo. Se respecta reguli stricte de igiena, nu am avut probleme deloc cu bebelina din cauza asta.
    Cadrele medicale se poarta ok, chiar daca nu le dai spaga. Nu toate asistentele sunt cu zambetul pe buze dar nici una nu s-a purtat urat.

Floricica Nou Venita nicoletadaniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    6
    si eu am nascut acum 3 luni tot la cuza voda ,prin cezariana.sincer a fost o experienta groaznica incercarea de a naste natural.cand imi amintesc ma iau fiori.nu stiu cum sunt alti medici dar doctorita mea m-a adus in stare de depresie.mi-a luat foarte mult timp pana sa pot dormi noaptea fara sa am cosmaruri.tot imi baga pe gat cezariana.si eu am vrut sa incerc natural.dar nu m-am gandit ca o sa trec prin ce am trecut.trecusera 7 ore de contractii.le avea din 2 in 2 minute si nu aveam dilatatie suficienta.era 4 noaptea cand urlam si o imploram sa-mi faca cezariana numai sa fie fetita sanatoasa iar ea imi spunea ca daca am vrut natural,natural sa nasc indiferent de consecinte.ca sa nu mai spun ca ii masurau bataile inimii fetitei din burtica si erau cu mult mai multe decat trebuiau sa fie.cand incepeam sa urlu de durere ieseau toti si ma lasau singura ca pe un gunoi.am uitat sa spun ca am mers luna de luna la cab particular al doctoritei mele si plateam mai mult decat facea consultatia.am crezut ca o sa tina cont,dar deloc.pana la urma ca sa scape de gura mea si fiindca era obosita mi-a facut cezariana.atunci am lesinat si m-am trezit in sala de terapie intensiva.si nu mi-au facut anestezie totala,deci eu ar fi trebuit sa fiu constienta de tot ce s-a intamplat in sala de operatie.dar eu imi amintesc doar ca m-au taiat si am vazut fetita.apoi nu mai tin minte nimic.m-a cusut foarte urat.dar din momentul in care am iesit din spital nu am mai mers la acea doctorita nici macar sa-mi scoata firele.sper sa nu treceti si voi prin ce am trecut eu.a fost groaznic.dar sunt multumita ca am fetita langa mine.ea m-a facut sa trec peste tot ce s-a intamplat acolo.

Floricica Nou Venita fluturas10's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2009
    Postari in forum
    1
    Imi pare rau de ce ti s-a intamplat! Ne spui si noua, te rugam, despre ce medic este vorba?
    Mie mi se pare tare trist..sa duci o sarcina atatea luni de zile, sa ai dureri si sa nu te bage nimeni in seama, sa ti se vorbeasca urat in momentele delicate...Ufff
    Sanatate multa si numai bucurii alaturi de fetita!

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    Doamne Dumnezeule...... ma ia cu fiori.eu oricum o faceam de tot rahatul dupa nastere ca sa stie ca asa ceva nu se uita si nici nu se iarta.Doamnee!!!!! ce fel de doctori avem in tara asta?zi-i macar numele nicoleta ca sa stie si celelalte fete sa nu ajunga pe mana ei.
    sanatate micutei tale si tie si sa dea domnu sa uiti de experienta aia nefasta.imi pare tare rau si ma ingrozeste ce am citit.

Floricica Novice buibui's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    489
    Doamne prin ce ai putut trece!!! Ce medic a fost?? merita sa il faci public ca sa ne ferim de asa bestii!!
    ma iau fiorii ca eu mai am 1 zi pana la termen si nasterea bate la usa.. nasc natural..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari