Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Igiena intima dupa cezariana

buna ziua, imi vine putin greu sa deschid acest subiect, dar trecand pt prima data prin acest lucru nu prea am de unde sa stiu ce si cum, si nu am nici pe cine sa intreb, asa ca apelez la ajutorul vostru, am nascut prin cezariana acum aproape 3 sapt si as vrea sa stiu daca ma pot spala si vaginal.dr cu care am nascut nu mi-a zis decat sa nu fac baie in cada pana la 6 sapt din cauza lohiilor, dusuri cate vreau, dar nimic de spalaturi vaginale, si e drept ca mi-a fost jena sa intreb.multumesc.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Spalaturile vaginale se fac numai la recomandarea medicului si doar in cazul afectiunilor ginecologice, cu medicamentele indicate de el.
    Vaginul se curata singur, el nu trebuie spalat cu sapun sau dezinfectat cu diverse substante. Riscul infectiilor este mai mare cand faci spalaturi, modificandu-se echilibrul delicat al florei vaginale.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu e recomandat sa faci spalaturi intra-vaginale decat foarte rar, numai atunci cand iti zice medicul. nu e nevoie de nici-o igiena suplimentara dupa cezariana, doar sa te speli normal. asa ca stai linistita si multa rabdare cu bebele!

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    eu stiu ca nu e bine de fel sa te speli vaginal din varii motive, dar eu m-am spalat de cand ma stiu asa, si acum de cand am nascut, mi-a fost frica, si ma simt murdara parca ... si asta vroia sa stiu daca e in regula sa ma spal sau sa mai astept !multumesc oricum de raspunsuri .o zi buna.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Minim 6 saptamani trebuie asteptat pana sa faci spalaturi vaginale, desi eu chiar nu inteleg de ce femeile apeleaza la asa ceva.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ioana_marian, citeste aici: Vaginita bacteriana sau vaginita nespecifica | Sanatate, medicina, tratament
    Care sunt factorii de risc?
    * Spalaturile vaginale, utilizarea unor produse de igiena feminina (cum ar fi tampoanele vaginale) si spuma de baie pot creste riscul de vaginita bacteriana.

si aici: Spalaturile vaginale
    De ce aleg femeile spalaturile vaginale

Sus
    Femeile aleg sa foloseasca dusurile sau spalaturile vaginale dintr-o varietate de motive. Multe dintre acestea sunt mituri sau informatii eronate legate de efectul benefic al spalaturile vaginale. Astfel se considera ca prin dusurile vaginale:

- pot fi clatite resturile de sange menstrual ramase in uter la sfarsitul perioadei menstruale - acest lucru nu este necesar intrucat curatarea va avea loc fara alte interventii, in mod natural.

- se vor evita sarcina, bolile cu transmitere sexuala sau alte infectii - spalaturile vaginale nu au rol contraceptiv si nici nu pot proteja organismul de bolile cu transmitere sexuala sau alte infectii. Prin folosirea excesiva a spalaturilor vaginale poate creste riscul dezvoltarii unor infectii.

- se vor diminua mirosurile vaginale - femeile care au un miros vaginal neobisnuit trebuie sa consulte medicul pentru un diagnostic corect, intrucat acesta poate fi simptomul unor infectii grave, iar spalaturile vaginale pot duce la complicatii.

- vor fi mai curate - de fapt, vaginul se curata singur, iar dusurile vaginale nu sunt necesare.

- sporesc eficienta tratamentelor prescrise de medic pentru tratarea infectiilor cronice cu fungi sau bacterii - dusurile in acest scop ar trebui sa se faca doar la indicatiile medicului.
    Sunt sanatoase spalaturile vaginale?

Sus
    Raspunsul este nu. Spalaturile vaginale scad sansele unei femei de a ramane insarcinata, pe parcursul unei luni cu aproximativ 30%. Pe de alta parte, spalaturile vaginale care se fac in mod regulat schimba flora si echilibrul chimic, delicat al vaginului si pot predispune la aparitia infectiilor.

De asemenea, in timpul dusurilor vaginale pot fi introduse bacterii in vagin care se pot raspandi in colul uterin, uter si trompele uterine. Cercetatorii au descoperit ca femeile care au facut in mod regulat spalaturi vaginale au mai multe iritatii si infectii, cum ar fi vaginita bacteriana, si un numar crescut de boli cu transmitere sexuala.

In plus, persoanele de sex feminin se confrunta cu un risc semnificativ de a dezvolta boala inflamatorie pelvina, o afectiune cronica, ce poate duce la infertilitate sau chiar la deces daca nu este tratata.

Vaginita bacteriana si boala inflamatorie pelvina pot avea reactii adverse grave in timpul sarcinii, ce includ infectii ale nou-nascutilor, complicatii in travaliu si chiar nastere prematura. Din aceste motive, dusurile nu sunt recomandate pentru curatarea in mod constant a vaginului.

Pentru a mentine igiena si a nu perturba echilibrul delicat al vaginului, nu se vor introduce solutii si substante in interiorul acestuia, intrucat vaginul are capacitatea de a se curata singur.

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    ms mult Roxie de raspuns, e drept tot ce scrie in articol, si eu am ales spalaturile vaginale, deoarece cred eu ca nu sunt suficient de curata daca nu ma spal si inauntru, dar in acest caz o sa mai astept, si poate asa ma si dezvat de obiceiul meu nesanatos.multumesc.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ioana, este un fel de cerc vicios pe care tu il intretii. Tu faci o igiena agresiva, distrugi echilibrul florei si se inmultesc bacteriile care nu trebuie, care provoaca secretii cu miros neplacut - de unde tu tragi concluzia ca nu esti suficient de curata, iar faci spalaturi interne agresive si reiei tot ciclul.

sadia
    Guest
    Cum speli vaginul,scz..da folosesti para clasica sau "DEGETELUL"?Ca daca folosesti a doua varianta chiar nu e deloc sanatos.....

Floricica Nou Venita RaluIoana's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2014
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    buna ziua, imi vine putin greu sa deschid acest subiect, dar trecand pt prima data prin acest lucru nu prea am de unde sa stiu ce si cum, si nu am nici pe cine sa intreb, asa ca apelez la ajutorul vostru, am nascut prin cezariana acum aproape 3 sapt si as vrea sa stiu daca ma pot spala si vaginal.dr cu care am nascut nu mi-a zis decat sa nu fac baie in cada pana la 6 sapt din cauza lohiilor, dusuri cate vreau, dar nimic de spalaturi vaginale, si e drept ca mi-a fost jena sa intreb.multumesc.
    Buna fetelor.Si eu am avut aceeasi problema ca si tine, Ioana.Dupa ce am nascut nu stiam ce produs pentru igiena intima sa folosesc.Mi-a recomandat medical ginecolog o spuma care se numeste Lady Health, de la Ropharma.am inteles ca o poti folosi si inainte si dupa nastere.Eu una sunt foarte multumita, mai ales ca am incercat destul de multe produse in perioada postnatala si de fiecare data ori ma iritam, ori imi apareau tot felul de bubite.Spuma de la ei are in compozitie aloe vera si extract de arbore de ceai, deci nu este toxic.Ti-l recomand cu drag.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari