Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lourdess's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2008
    Postari in forum
    2
    Urmeaza sa nasc e prima oara si imi este foarte frica as avea nevoie de niste sfaturi va rog de la niste mamici care au trecut deja printr-o nastere normala am si eu o sora care a nascut pana acum 2 fete pe cale naturala are o fetita de 2 ani si 2 luni si o fetita de 6 luni a spus ca nastetrile ei au fost groaznice de dureroase si imi este foarte foarte frica asta ma face sa ma gandesc cu groaza la momentul cand mi se va rupe apa

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Buna! Imi primul rand iti urez bun venit pe site! Felicitari pentru sarcina, iti urez multa sanatate si o nastere cat mai usoara posibila. Stai linistita, o sa fie bine, nu-ti mai face griji...e normal sa-ti fie teama, mai ales fiind si prima sarcina...si oricum cred ca indiferent daca am mai nascut sau nu, e normal sa avem aceasta teama. Daca sora ta a nascut mai greu, nu inseamna neaparat ca si tu vei naste la fel de greu, eu am auzit multe mamici care au spus ca au nascut foarte usor. Daca doresti sa vorbim mai multe, iti trimit un mesaj cu id-ul meu...si eu sunt tot din Constanta. Pupici si multa sanatate tie si puiului tau, ai grija de voi, te-asteptam cu vesti bune!

Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905
    BUNA si eu am nascut acum un an pe cale nat. si a fost un cosmar, m-am incapatanat sa masc nat desi doct m-a sfatuit sa nasc prin cezariana....important e sa te informezi sii cu netul asta ai slava domnului de unde.....eu citisem pe net cum e travaliul ca la carte cu 2 zile inainte de nasc.....am reagsit simptomele la fete care au nascut inaintea mea dar la mine a fot ft atipic....sa te informezi despre tot ce presupune o nastere normala si o anestezie tip epidurala si care sunt riscurile acesteia(sunt multe) si sincer te sfatuiesc sa ceri cezariana daca trec un numar mare de ore si simti ca nu mai poti...nu te incapatana sa stai ca mine 48 de ore si imi pare rau ca nu am facut cezaraiana...am ramas cu pierderi de urina cand stranut sau tusesc si multe altele desi nu e obligatoriu sa patesti asta

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna lourdess ! bine ai venit la noi in comunitate! ne bucuram ca ni te-ai alaturat, observ ca fetele deja ti-au sarit in ajutor cu un sfat, astept si alte mamici .

Pentru ca esti noua in comunitate, trebuie sa iti povestesc ca noi in fiecare luni avem o discutie "in direct" cu psihologul Anca Munteanu incepand cu ora 20.00 pana la 23.00 in care discutam anumite teme propuse de voi si programate dinainte.

Noi am avut o astfel de discutie cu psihologul Anca Munteanu despre frica de nastere, te invitam sa citesti mai multe. pupici CLICK AICI.

cristina elena
    Guest
    Vai ce sperii fetele Andreea
    Nici o nastere nu se aseamana cu alta, daca sora/vecina a nascut greu nu inseamna ca si noi o sa nastem asa. Si la cezariana "la cerere" crezi ca e mai roz?!
    Eu am avut doua nasteri normale si destul de usoare, acuma na! de durut tot doare putin, dar cu gandul la bebicul ce vine parca trece orice durere.
    Lourdess nu trebuie sa privesti cu groaza, fii pozitiva si optimista. Conteaza foarte mult si starea de spirit din momentul nasterii daca esti panicata nu rezolvi nimic. Noi ca mame trebuie sa ajutam copilul sa iasa, nu sa ne concentram pe durere.
    La prima nastere habar n-aveam de nimic dar am ascultat pas cu pas de sfaturile moasei si-ale medicului si parca totul a trecut mai usor.
    La a doua nastere deja eram experta stiam ca urmeaza sa iasa bebica si eu trebuie sa-i fac venirea mai usoara, adica sa n-o tin prea mult pe "canalul nasterii" sa particip odata cu ea la iesirea la lumina. Ca noi de fapt asta facem in momentul contractiilor, le inlesnim iesirea. Nu m-am gandit deloc la durere si parca a si disparut.
    Impingeam si eu, se impingea si ea si in mai putin de 2 ore am reusit, o aveam in brate.
    Fiti pozitive fetelor si treceti mai usor peste durere, concentrati-va la marea intalnire cu minunea voastra si totul o sa fie ok.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Buna mamico... si eu zic ca e firesc sa ne fie de nastere... este un moment pe care il asteptam 9 luni de zile si nu stim ce si cum se va intampla. Eu pot sa zic ca am nascut usor... asta nu inseamna ca nu doare... dar am citit mult despre ceea ce se intampla in fiecare etapa a nasterii.
    Eu zic ca e foarte important sa asculti de ceea ce iti ice moasa si medicul... ptr. ca atunci va merge totul OK.
    In legatura cu ceea ce a zis sora ta... ca a fost greu... eu as mai adauga ca pragul durerii este diferit la fiecare... ceea ce ptr. unii doar efff tare ptr. altii mai putin.
    EU zic sa nu te stresezi prea mult...
    Iti doresc o nastere usoara si frumoasa.... gandeste-te ca la sfarsit vei avea un bb in brate... asta merita orice efort

Floricica Avansata alinutzab's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    si mie mi-era frica de nastere,dar,sincer,nu-i asa de groaznic precum pare,sau spun unii..fiecare nastere e diferita,incearca sa fii cat mai relaxata si sa asculti sfaturile moasei,te va ajuta f mult.nu te panica,intr-adevar..e dureros dar in acelasi timp e f frumos,emotionant..nu-ti fa griji,totul va iesi bine,si dupa,iti garantez ca o sa-l consideri cel mai frumos moment din viata ta.bafta si sa ai un bebe sanatos tun si frumos!

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    E normal sa ai dureri la nastere.Eu am nascut pe cale naturala de doua ori si nu-mi pare rau. La prima nastere a fost un pic mai greu dar tocmai lipsa de experienta si nestiinta m-a ajutat sa trec mai usor, daca pot spune asa. La a doua nastere am participat si eu cu toata fiinta mea pt. a ajuta copilul si a fost ff. usor. Au existat dureri dar atentia mea era indreptata spre copil, asa ca bebita s-a nascut f. repede si usor. Intradevar, consider ca si alinutza ca dupa nastere vei considera ca ai trait cel mai frumos moment din viata. Iti garantez ca atunci cand vei avea bebele in brate vei uita de toate. Nimic nu se compara cu bucuria de a avea pe puiul tau langa tine.Si iti mai garantez ca vei trece foarte usor daca in momentele nasterii te vei gandi la bebe, la cum arata, la cat de dragalas este. Iti doresc sa ai o nastere usoara si nu uita nici o nastere nu seamana cu alta.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    mult curaj!
    important e sa te incurajezi si singura!
    gandeste-te ca multe femei nasc zilnic, nu esti singura.
    si nu uita ca in curand il vei tine pe bb in brate!
    multa bafta!
    noi suntem alaturi de tine!
    sora ta te sperie,nu e bine!
    nu e chiar asa,eu am nascut 2 copii.
    chiar daca la prima nastere am avut dureri,mi-am dorit si la a2a sa nasc tot normal.
    nu e nimic rau! fii tare! mi-ar placea sa fiu langa tine in momentele astea....vad ca esti si din Constanta.
    unde stai??? iti trimit id-ul meu de mess pe mesaj privat.

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    buna fetelor! lourdess,nu-ti mai fie frica si nu te gandii ca va fi rau,gandeste0-te la lucruri pozitive,ca iti vei tine curand puiul in brate.si eu aveam temeri,dar cand eram pe masa de nasteri faceam ce-mi zicea dr si ma gandeam numai la fetitza,sa fie ea bine.nu ma mai interesa de mine.si iti mai spun ca atunci cand ai sa-ti vezi puiul uiti cu totul de tine.fii curajoaa pt ca chiar daca e durere,ec o durere frumoasa.eu asa am perceput-o.bafta si nastere usoara.pupici si asteptam povestea nasterii.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Draga Lourdess, asa cum spun majoritatea, gandeste pozitiv, gandeste ca va fi bine si vei naste usor. Invata din timp tehnica respirarii (tragi aer pe nas, tii respiratia cateva secunde si dai aerul pe gura), iar in timpul travaliului fa-ti dus cu apa calda, nu fierbinte, pe burtica, ca ajuta mult.
    Invata din timp niste miscari ale bazinului care sunt ca la dansul din buric, dar mai lente, si inca o chestie foarte importanta pe care s-o faci mereu chiar stand in casa sau mergand, mici contractii ale vaginului.
    Astea sunt chestii pe care le-am invatat la un curs pregatitor pt nastere si spun cu mana pe suflet ca mi-a ajutat mult.

La urma urmei nasterea e ca o extractie de masea, o spun mereu si sper sa fie ca si urarea de nastere usoara.
    Asa mi-a urat prietena mea de suflet si asa a fost.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari