Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212

Cum imi dau seama daca am pierdut dopul gelatinos?

fetele care au trecut prin asa ceva... astazi m-am cam invartit prin casa cu toate ca, colul meu e de 1,60mm am renuntat sa stau in pat dupa ce doctorul m-a incantat cu vorbele lui cum ca perioada critica a trecut (am colul scurt de la sapt 20 de sarcina) acum avand 29 sapt am considerat ca imi e bine si pot sa fac cate ceva prin casa.. acum am mers la baie...simtind absorbantul zilnic ud...culoare galben-verzuie de scurgere apoasa.. m-am sters si am observat servetelul umed ca e putin roz....nu am dureri sa ma ingrijorez???

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Dopul gelatinos se poate elimina treptat sau tot odata. Consistenta lui, de asemenea difera. La mine a fost maricel, gelatinos si rosiatic. Eu nu am avut niciun dubiu ca nu ar fi dopul gelatinos, dar chiar si asa am nascut dupa 30 de ore de la eliminarea lui. Eram in saptamana 40 de sarcina. Eu am sunat imediat medicul si mi-a spus sa stau linistita acasa pentru ca eliminarea dopului gelatinos nu e musai semn ca voi naste. Uneori poti naste si dupa 1 saptamana de la emininarea lui.
    In concluzie, dupa ceea ce am citit si experimentat nu ai avea de ce sa-ti faci griji, dar e greu sa fie 100% sigura.

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Citat Postat de catalina_buga Vezi mesajul
    fetele care au trecut prin asa ceva... astazi m-am cam invartit prin casa cu toate ca, colul meu e de 1,60mm am renuntat sa stau in pat dupa ce doctorul m-a incantat cu vorbele lui cum ca perioada critica a trecut (am colul scurt de la sapt 20 de sarcina) acum avand 29 sapt am considerat ca imi e bine si pot sa fac cate ceva prin casa.. acum am mers la baie...simtind absorbantul zilnic ud...culoare galben-verzuie de scurgere apoasa.. m-am sters si am observat servetelul umed ca e putin roz....nu am dureri sa ma ingrijorez???
    Eu zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi asa de tare.....eu sunt in 33 de sapt si de aproximativ o sapt jumate, doua, a inceput si la mine sa-mi curga o secretie, mai densa si mai vascoasa decat secretia vaginala pe care o aveam pana acum, care fie vorba intre noi :D era ca niste mucisori. La mine nu e nimic apos (momentan !) si tot asa alb crem si un picut verzuie, dar nu e nimic roze, nu ma doare....insa, bine, nu vreau sa fiu scarboasa, am observat ca si mirosul este un pic diferit fata de o secretie vaginala obisnuita.
    Deci stai linistita....momentan! Toate cele bune si nastere usoara!!!

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    va multumesc ptr raspunsuri..m-am mai linistit intre timp.. nu a aparut nici o durere sau alta scurgere pana acum..andreea ''mucisori'' am mai avut si eu doar ca acum mi s-a parut ciudat..rozu' de pe servetel. numai bine iti doresc si tie :)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu nu m-am confruntat cu astfel de probleme....dar din auzite de la alte burtici...si din citite...scurgerile galben verzui indica o infectie....fie a aparatului genital...fie fisurarea membranelor si "alterarea" lichidului amniotic....

Daca as fi fost intr-o astfel de situatie, as fi mers de urgenta la doctor, macar sa ma linistesc...scurgerea de culoarea asta nu este ok nici in mod normal...in sarcina cu atat mai putin....

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Subscriu cele scrise de Hayeti .

Mergi urgent la doctor.Multa sanatate !

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Draga mea,nu sta pe ganduri,mergi la medic!Nu este normal sa ai scurgere verzuie in sarcina si nici roz,orice modificare a scurgerii vaginale normale in sarcina trebuie anuntata medicului!Din cate stiu,culoarea verzuie indica o afectiune,cand ceva nu e in regula,e posibil sa fie in legatura cu problema pe care cel mic o are la rinichi...nu vreau sa te sperii,dar te rog sa nu mai astepti,ci mergi la medic!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999

Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Dragelor, eu zic ca ar fi bine sa cititi ca lumea planul de sarcina pe saptamani si acolo veti vedea ca scrie ca in spre sfarsitul perioadei de graviditate pot aparea scurgerile de genul asta! Eu nu am zis ca sa nu se duca la doctor, Doamne fereste ci i-am zis cum este si in cazul meu. Eu i-am zis doctorului si chiar asta mi-a si spus, sa nu imi fac griji. Si chiar mi-a facut si o lama ca sa scape de intrebarile mele. Si evident ca nu am nimic, si toata sarcina am fost foarte ok si chiar destul de usoara, multumesc lui Dumnezeu, chiar fara probleme.Luati de cititi:

„Scurgeri vaginale. Cu secretia vaginala albicioasa si abundenta probabil ca esti deja impacata din lunile trecute.S-ar putea sa faci cunostinta cu un alt tip de “secretie”, anume poti sa observi un fel de mucus slab verzui pe hartia de toaleta sau pe absorbantul chilotului tau. Nu trebuie sa te alarmezi, este un fenomen normal. Este ceea ce se numeste dopul gelatinos care iti sigileaza colul pentru a proteja continutul uterului, si a fost acolo toata sarcina. Acum incepe sa isi faca simtita prezenta datorita faptului ca, colul incepe sa se inmoaie si sa devina mai elastic, astfel ca acest dop mucinos incepe sa se “scurga” uneori cand te duci la toaleta.„

Deci daca voi nu ati intampinat in sarcina problema asta, nu inseamna ca nu exista abateri de la regula.
    Catalina, te poti duce la doctor si imi vei confirma spusele. :D Numai bine la toata lumea!
    Modificata de andreyutza_luca; 03.11.2013 la 19:09:01.

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    nu am mers la spital..aseara nu am mai avut alta scurgere si nici dureri sau contractii, am stat si am gandit situatia.. acum cateva zile am avut niste mancarimi de numa-numa... si ma intrebam de la ce..?! cu sotul nu am mai avut contact sexual de cateva luni si apoi mi-am pus intrebarea.....daca??? doctorul meu a fost acum 2 saptamani in concediu cum eu trebuia sa merg saptamanal la control doctorul mi-a spus in saptamana care el lipseste sa merg la spital la control(Sa masoare colul) si am mers, au intrat 2 doamne sefa de sectie si o asistenta si .. eu prima oara nu am realizat, una ma tinea de vorba una ma controla si am observat ca imi facuse intravaginala fara acea protectie(prezervativ) doar asa cu gel si atat.. am mers luni la doctorul meu si l-am intrebat daca acel prezervativ e obligatoriu.. si a zis ca de dezinfectat se dezinfecteaza oricum(ar trebuii) si ca extra masura de protectie da.. se pune prezervativ.. si i-am explicat si lui cum a fost si a ramas-...socat a intrebat cum asa ceva ..cum o cheama.. si a zis ca va suna la spital... acum ma gandesc sa nu fi luat ceva de la consultatia aia..(daca asa face la toate consultatiile fara protectie???)ca nu imi explic si mancarimile.. si acea scurgere... imi e sila de acel spital si refuz sa merg acolo! imi voi suna doctorul luni cand e la cabinet si voi vedea ce e de facut :(

Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Citat Postat de catalina_buga Vezi mesajul
    nu am mers la spital..aseara nu am mai avut alta scurgere si nici dureri sau contractii, am stat si am gandit situatia.. acum cateva zile am avut niste mancarimi de numa-numa... si ma intrebam de la ce..?! cu sotul nu am mai avut contact sexual de cateva luni si apoi mi-am pus intrebarea.....daca??? doctorul meu a fost acum 2 saptamani in concediu cum eu trebuia sa merg saptamanal la control doctorul mi-a spus in saptamana care el lipseste sa merg la spital la control(Sa masoare colul) si am mers, au intrat 2 doamne sefa de sectie si o asistenta si .. eu prima oara nu am realizat, una ma tinea de vorba una ma controla si am observat ca imi facuse intravaginala fara acea protectie(prezervativ) doar asa cu gel si atat.. am mers luni la doctorul meu si l-am intrebat daca acel prezervativ e obligatoriu.. si a zis ca de dezinfectat se dezinfecteaza oricum(ar trebuii) si ca extra masura de protectie da.. se pune prezervativ.. si i-am explicat si lui cum a fost si a ramas-...socat a intrebat cum asa ceva ..cum o cheama.. si a zis ca va suna la spital... acum ma gandesc sa nu fi luat ceva de la consultatia aia..(daca asa face la toate consultatiile fara protectie???)ca nu imi explic si mancarimile.. si acea scurgere... imi e sila de acel spital si refuz sa merg acolo! imi voi suna doctorul luni cand e la cabinet si voi vedea ce e de facut :(

Vai de mine....deci m-ai lasat cu gura cascata, ce sa-ti zic....atunci draga mea, cred ca este posibil sa fi luat ceva! Chiar imi pare atat de rau...iar eu credeam ca este exact ca si in cazul meu! Deci femeia aia este absolut inconstienta...eu nu prea pot sa redau ce am zis cand am citit ce ai scris tu ca ai patit, ca este cam greu sa cenzurez...sincer, am injurat-o ca la usa cortului. Doamne fereste sa nu iei vreo chlamydie, vreo gonoree ceva, din cauza unei ........ eu sunt convinsa ca se igienizeaza ecograful acela...dar eu cred ca numai ca sa il curete de gelul ala. La mine doctorul dadea cu gel pe el, apoi punea prezervativ si iar gel.... Si mai ai probleme cu sarcina saracuta de tine!!!! Pfuuuu!!!

Macar pana te duci la doctor, fa-ti niste spalaturi cu musetel (nu stiu daca in Romania se gaseste la farmacii extract de musetel, sunt niste pliculete galbene si se numeste KAMILLIN ROBUGEN), eu puneam cate 2 plicuri (este f concentrat) la jumatate de cada cu apa mai calda si stateam vreo 15-20 min si beam ceiut din codite de cirese cu matase de porumb, neindulcit (nu are gust rau deloc), si asa am scapat de infectia urinara in sarcina....Am facut si eu asta-vara si mi0a trecut destul de repede dupa tratament...asa m-am luat si eu dupa o incapabila de la un plafar din tara (cand am fost in concediu), care mi-a recomandat ptr infectie urinara in sarcina ceai din coada soricelului, si apoi dupa ce am baut am intrat pe net si am vazut ca acesta ceai este cap de afis in ceaiurile interzise in sarcina...si nu stiam de ce ma durea burta! Daca eram in Ro, cred ca era jale de cucoana aia de la plafar!

Dar nu inteleg de ce ti-a facut intravaginala...eu stiu ca nu e voie decat pana in luna a 3-a si apoi ecografie obisnuita si controlul ginecologic prin palparea colului (tuseu vaginal) de catre medic, ori poate eu ma insel...nu stiu ce sa-ti mai zic ca deja m-ai dat peste cap cu chestiile astea pe care mi le-ai zis! Si eventual sa-ti recolteze medicul tau o secretie vaginala ca sa o analizeze bacteriologic!
    Si daca te duci si o reclami pe aia la spital, ar ridica din umeri si ar spune ca nu ea este de vina!!! Incredibil! Sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari