Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita galabera's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2008
    Postari in forum
    12

cezariana

buna mamici.Noi suntem pe ultima suta de metri,saptamana viitoare ar trebui sa nasc.Medicul meu a zis k va trebui sa fac cezariana,deoarece bebicu nu s-a intors,se afla intr-o pozitie destul de ciudata si este si maricel.Desi vroiam sa nasc natural va trebui sa fac ce e bine pt copil.Dar am o dilema.Dr mi-a zis sa astept pana va avrea el sa iasa,acum nu stiu voi intra in travaliu si atunci ma duc la spital?Oare nu va fi tarziu?Am mai fost sfatuita sa merg eu inainte si sa ma prtogramez pt operatie k nu ar mai avea rost sa astept.Voi cum ati facut?Si dak aveti idee,pana voi afla eu ce si cum...cam cat costa nasterea la maternitatea de stat?Trebuie platit ceva cand ma internz sau la final?Va multumesc si astept rasp

iubytzik22
    Guest
    Buna himera nu stiu cum ar trebui procedat insa eu am nascut prin ceza datorita unor probleme medicale.Insa am plecat la spital cu dilatatie de 2 cm si deja aveam contractii.....acuma nu stiu cum sa faci....Cat despre costul operatiei eu am dat 200 de euro...depinde de la spital la spital si de la doctor la doctor....oricum bafta multa si nastere usoara

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Buna himera, eu am nascut anul trecut si am dat tot 200 euro si am nascut tot prin cezariana...mie dr mi-a recomandat sa vin atunci cand se declanseaza nasterea (dar sa nu depaseasca 42 de saptamani), mi-a zis ca atunci se produc niste hormoni ce apara mama si bebelusul de boli si infectii si ca asa e mersul firesc al lucrurilor. Mie mi s-a rupt apa pe la 8 seara si abia dupa 7 ore m-a operat...am simtiti si cateva contractii adevarate, dar la operatie nu am simtit nimic, nici anestezia in coloana ... nimic nimic. Dupa cateva contractii cezariana e floare la ureche. Iti doresc sanatate, nastere usoara, recuperare rapida si un bebe sanatos.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna si eu am nascut cu cezariana anul trecut . eu eram in saptamna 40 si bebe se lasa asteptat am fost programata pt cezariana dar a fost la cerere si vroiam sa spun ca dr nu a asteptat pana in ultima clipa . sincer iti spun ca nu stiu ce sunt alea contractii ca nu am avut sau poate am avut dar fara sa stiu ce sunt alea ca nu am avut nici o durere .daca as fii ales sa nasc natural sigur bebe depasea cu mult 40 sapt. acum depinde de doctori dar e cel mai bine sa fie la termen de 40 decat mai devreme daca totul e ok.si sa stai linistita ca nu e asa dureroasa cezariana. eu la urmatorul tot cezariana fac ca mi-e frica de nasere naturala.nastere usoara.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu stiu daca greutatea mare a copilului ar fi chiar asa de importanta.La nastere, baietelul meu a avut 4,600kg (citit corect 4,600kg).Am nascut natural la 42 saptamani.Tind sa cred ca socoteala facuta de mine e cea corecta si in cazul asta am nascut la termen.Bazinul trebuie sa fie destul de larg pentru trecerea copilului.Am inteles ca e bine sa intri totusi in travaliu inainte de cazariana.Nastere usoara!
    Modificata de eliza rares; 01.07.2010 la 15:15:21.

Floricica Senior lauramaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2007
    Postari in forum
    2.951
    Citat Postat de himera00 Vezi mesajul
    buna mamici.Noi suntem pe ultima suta de metri,saptamana viitoare ar trebui sa nasc.Medicul meu a zis k va trebui sa fac cezariana,deoarece bebicu nu s-a intors,se afla intr-o pozitie destul de ciudata si este si maricel.Desi vroiam sa nasc natural va trebui sa fac ce e bine pt copil.Dar am o dilema.Dr mi-a zis sa astept pana va avrea el sa iasa,acum nu stiu voi intra in travaliu si atunci ma duc la spital?Oare nu va fi tarziu?Am mai fost sfatuita sa merg eu inainte si sa ma prtogramez pt operatie k nu ar mai avea rost sa astept.Voi cum ati facut?Si dak aveti idee,pana voi afla eu ce si cum...cam cat costa nasterea la maternitatea de stat?Trebuie platit ceva cand ma internz sau la final?Va multumesc si astept rasp
    eu am fost intr-o situatie asemanatoare...dr nu a vrut sa imi faca cezariana pana nu s-au instalat semnele nastere...imi aduc aminte ca dupa ce mi s-a rupt apa si aveam dilatatie4 m-a bagat in operatie...plata am facut-0 imediat dupa operatie..nastere usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari