Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Ce sentimente va incercau in sala de nasteri?

Momentul nasterii este minunat dar si putin "infricosator" as putea spune, sunt atatea sentimente amestecate si trairi atat de intense, incat este un moment unic.

Pentru mine momentul in care am pasit in sala de nasteri a fost asa ca un vis, parca eram hipnotizata (si inca nu imi facusera asnestezia ) eram atat de incantata si de emotionata ca in sfarsit voi face cunostinta cu "baietica" (asa cum il alintam noi pe Edi cat era in burtica), insa imi era si ingrozitor de teama, eram pur si simplu extrem de speriata pentruc a stiam ca urmeaza o operatie la care voi fi treaza. Atat eram de speriata incat nici nu am simtit cand mi-a facut rahianestezia despre care am auzit ca este destul de dureroasa. Eram in continuare speriata pana in momentul in care mi-a spus anestezista ca "a iesit capul" iar in urmatoarele secunde l-am auzit pe Edi tipand si a trecut totul parca m-am relaxat total si m-am bucurat asa cum n-am facut-o niciodata. Ce a urmat dupa nu a mai fost placut insa sentimentul pe care l-a trait cand i-am auzit pentru prima data glasul nu poate fi egalat.

Cum a fost pentru voi? Ce sentimente va incercau in sala de nasteri?

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    in sala de nasteri eram emotionata si foarte obosita(dezavantajele nasterii naturale ) :))).
    imi aduc aminte doar ca ginecologul m-a intrebat daca vreau sa-mi puna o oglinda sa vad cu iese bb, i-am zis ca nu.
    deoarece daca vedeam nu ma mai concentram si bb nu mai iesea repede.
    mi-e cel mai frica mi-a foast de nastere deoarece ma intrebam cum este posibil ca un bb asa de mare sa iasa printr-un loc asa de mic. :))))

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    un amestec de emotii,bucurie,teama,incertitudine cu ceea ce avea sa urmeze,avand in vedere ca nu eram pregatita de nastere naturala ci de cezariana si nu stiam cum sa procedez in cazul nasterii naturale.urmarisem cateva filmulete pe net dar doar de curiozitate si amuzament.mai era si teama ca eric avea 36 de saptamani cand l-am nascut....dupa nastere plangeam,tremuram de frig si eram speriata...iar moasa ma intreba dc nu ma bucur,,,in sinea mea ma bucuram dar imi era si frica pt el ,sa nu se intample ceva.dar ii multumesc lui dd,a avut greutate normala,nu a fost nevoie sa stea la incubator sau la terapie intensiva
    sunt sentimente unice,o emotie imbucuratoare si nu realizezi ca bb este al tau si ca a avut loc in burtica ta,ca esti mamica

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cu toata durerea si spaima, cred ca a fost cea mai frumoasa experienta din viata mea... nu stiam daca e baiat sau fata, desi intotdeauna cand ii vorbeam si ea era in burtica ma adresam ca unei fetite... mie mi-au pus un sedativ pentru ca nu ma dilatam si eram foarte ametita. travaliul a fost foarte lung si la final eram epuizata, nu aveam forta sa imping si imi era teama sa nu-i fac ei rau.... in momentul in care am vazut-o, cand mi-a pus-o pe piept, am trait niste emotii imposibil de descris, si acum mi se face pielea de gaina... nu-mi venea sa cred ca minunea aia care ma privea cu ochi mari am facut-o eu... si m-a izbit din primul moment asemanarea cu taica-su :)))))))) apoi am intrebat doctorita ce e si mi-a spus ca fetita... culmea e ca in loc sa ma simt obosita sau terminata, dintr-o data aveam o energie ca imi venea sa sar de pe masa si sa strig in gura mare ca am o fetita... sincer, a fost incredibil...

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    sentimente contardictorii..
    eu am nascut prin cezariana si ca atare mi-a fost foarte frica in primul rind de operatia in sine , apoi ptr viata lui bb, nu stiam cum va fi, daca vom fi bine atit eu cit si el
    mari emotii, oricum...
    in momentul in care mi l-au scos si mi l-au dat sa-l vad nu stiam ce sa fac- sa pling sau sa rid.....sa pling de fericire bineinteles..
    sa rid...de bucurie ca am scapat
    una peste alta. oricum ar fi nasterea eu zic ca este un moment unic pe care numai dupa ce ai trecut prin el realizezi ce inseamna.....

Floricica Senior mihaela_74's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    3.956
    este un moment special mult asteptat.si frica si nerabdare...ptr mine a fost totul pe nepregatite,eram programata ptr cezariana dar am nascut normal..s-a hotarat sa vina inainte de data care eram programata ca atare a fost surpiza..fusesem la control inainte cu 3 zile de a naste si imi facuse programare peste 10 zile..
    contractiile au fost dureroase,cu un travaliu de 5 ore.. la ultimul control mi s-a spus ca era mic,,surpiza doctorului a fost sa constate ca era mare si ca a gresit ne mai facand operatia.aveam dureri mari iar sa imping nu mai puteam.
    .dupa nastere nu mi l-au aratat 8 ore,stiu doar ca era vanat tot iar dr ramasese uimit de greutatea lui..
    ma simteam usurata ,aveam o bucurie mare,dar totusi ingandurata de ce nu mi-l arata,nu era deajuns ptr mine doar cuvintele ''este bine bb''
    a fost o nastere cu probleme iar a doua zi am ajuns la reanimare cu el..inghitise sange si lichid...nu as mai trece printr-o nastere normala daca ar fi iar.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    huh...ce sentimente ma incercau? Greu de cuprins in cuvinte...nici nu am avut timp sa ma gandesc prea bine, sa mai am emotii ..vroiam sa iasa bebe cu bine si atat.

Am vrut sa nasc in apa..natural la o clinica privata din Brasov. Toate au fost bune si frumoase pana cand a trebuit sa nasc.
    Ce s-a mai intamplat..puteti citi si vedea aici Jurnal de Razvan Nazdravan: cum a devenit mami, mamica mea...

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    :) desi extrem de obosita dupa un travaliu de 12 ore, vroiam sa iasa bebe o data sa il vad. dupa ce a iesit, foarte mult calm si sentiment de linistire.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Citat Postat de cris25 Vezi mesajul
    :) desi extrem de obosita dupa un travaliu de 12 ore, vroiam sa iasa bebe o data sa il vad. dupa ce a iesit, foarte mult calm si sentiment de linistire.

Astia ai nostri...pana si la travaliu au fost ceas!!!

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Dimineata la 10 inceput sa pierd lichidul,am plecat la spital unde ma stepta doaman doctor,mi-a bagat perfuzia pentru a-mi provoca nasterea ca nu aveam contractii si in timpul travaliului ma tot gandeam cu cine o sa semne si daca chiar va fi baiat cum stiam de la ecograf.
    La 16.20 am intrat in sala de nasterii si era atat de emotionata incat nu mai simtea durerile tin minte ca eram pe masa de nasteri cu telefonul langa mine si la 16.30 cand am nascut si mi l-a pus in brate cand ii taia cordonul ombilical eram atat de incantata incat pe sot l-a sunt doamna doctor sa-i dea vestea.Dupa ce l-au sters si cantarit l-au mai adus o data si au venit sa-mi spuna ca e un copil sanatos,iar sotul meu era asa de fericitcand l-a vazut imediat dupa nastere ca uitase si cum o cheama pe docora,duap de 9 luni amers cu mine la fiecare control.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Ce sa va spun o spaima teribila oboseala frica mai ales ca am nascut natural fara anestezie dar cand ia-m auzit glasul bobitei mele mi-au trecut toate durerile intradevar un moment unic in viata si care nu poate fii repetat !

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari