Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IrinaLucian's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    299

Bagaj pt spitalul Municipal / Universitar

BUna ziua, am fost azi la spital la control si am fost s-o intreb pe asistenta sefa de la obstretica cu ce ar trebui sa vin la spital, nu a stiut sa raspunda. Cand am intrebat daca trebuie sa aducem chestii de spalat bebe, a zis ca nu crede ca se gandeste ca au cei din spital.

Va rog frumos cele care ati nascut la Municipal sa ma ajutati cu cateva sfaturi ce ar trebui sa contina bagajul, nu as vrea sa ma duc nepregatita si sa urle cineva la mine pe acolo.

Va multumesc frumos!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Irinam nastere usoara!
    Pana iti raspund mamicile care au nascut la Municipal, am sa iti dau eu cateva linkuri ale unor subiecte unde s-a discutat in linii mari de ce am avut nevoie in maternitate cand am nascut fiecare, ca sa iti faci o idee.
    Bagajul pentru maternitate
    Bagajul de maternitate
    Bagajul pentru maternitate pentru mami si bebe

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    buna !! nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte iti doresc!!
    cum spunea si mamica ce a scris inaintea mea ,pana iti raspund mamicile care au nascut la municipal,iti spun eu cate ceva.
    eu am facut bagajul dupa link-urile trimise de mamica ,,de mai sus`` dar multe chestii nu le-am folosit,asa ca iti voi spune ce am folosit:daca vei naste natural vei avea nevoie de schimburi multisoare pentruc a lohiile sunt abundente si se pateaza.eu am avut 10 perechi de chiloti normali,dar mi-ar fi trebuit mai mult,cei de acolo nu erau de acord cu folosirea tampoanelor normale ci a tampoanelor de vata invelite in pansament,pentru a vedea mai bine culoarea lohiilor.deci trebuie asa: incepem cu mamica
    1 - camasa de noapte pentru ziua nasterii+ halat(optional)
    2- pijamale cate vrei( 4 perechi am avut eu si mi-ar mai fi trebuit macar una)
    3 - prosoape de baie + fata si produsele pentru baie ,sampon,gel de dus,creme,etc,ce ai tu nevoie la o baie
    4 - chiloti normali ,10 perechi sau mai multe,recomand mai multe
    5 - tampoane din vata invelita in pansament facute cam din 5 pachete mari de vatasi cam 3-4 role de pansament
    6 - telefon mobil + incarcator
    7 - reviste cateva,nu una
    8 - buletinul+ carnetul de sarcina( adica acel carnetel in care ti-a notat mediculc e a urmarit sarcina,cum decurg lucrurile)
    9 - buletinele de analize
    10 - uitam de papuci de camera,poti opta pentru o pereche de casa si una din plastic sau cauciuc pentru dus,sau numai pentru una pe care o vei folosi si la dus
    11- crema pentru sanii tai,daca vei alapta.cica cea mai buna e garmastan,personal am considerat-o scumpa si buna de aruncat.poti intreba si la farmacii si iti vor spune de acolo ce recomanda ele
    schimburi de haine pentru tine nu are rost sa iei pentru ca te vei imbraca cu cele cu care ai venit la spital,sau poti ruga sotul sa iti aduca

acum pentru bebe:
    1 - schimburi pentru bebe ,cam 7 randuri( presupunand ca te tine o saptaman ,sa ai in fiecare zi cate una,desi nu e nevoie ca bebe nu se murdareste,dar ce mamica nu adora sa isi imbrace bebe cat mai frumos?eu as fi imbracat-o si de 10 ori pe zi!!)+ caciulite
    2 - pampersi ,un pachet mic ajunge ,dar ,daca vrei ,sa fii sigura,pentru ca nu toti bebelusii sunt la fel,poti lua doua pachete mici cu pampers nr 1
    3 - sampon pentru bebe+ ulei/crema de corp
    4 - crema pentru funduletul bebelusului( eu am folosit sudocrem,mi s-a parut cea mai buna)
    nu ai nevoie de forfecut pentru unghiute pentru ca ma indoiesc sa te lase sa i le tai,aici nu e voie ,sa nu se imbolnaveasca bebelusul
    un cearsaf micut sau o paturica pentru patutul in care va sta bebelusul ,daca va sta in salon cu tine + o paturica cu care sa il invelesti
    cam atatea imi vin in minte.poate alte mamici au folosit mai multe lucruri

Floricica Nou Venita IrinaLucian's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    299
    Va multumesc frumos pentru informatii, eu mi-am facut o lista de chestii care mi-ar trebui si mie si lui bebe, dar as vrea totusi sa aflu mai exact de la cineva care a nascut in acest spital. Ca daca nu e nevoie de toate, sincer nu le-as lua, nu as vrea sa ma fac de ras sa ma car cu o gramada de chestii dupa mine.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    uite aici s-a discutat despre nasterea la Municipal
    poate te ajuta cu ceva..pana una alta
    https://www.copilul.ro/forum/sarcina...pal-13436.html

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    MAi bine ai mai multe lucruri in geanta (nu rade nimeni, nu stie nimeni), decat sa te trezesti ca iti trebuie ceva si nu ai- de multe ori a trebuit sa cer sotului sau mamei sa imi aduca, pentru ca nu am stiut ca imi trebuie una sau alta. De exemplu, mi-au cerut ulei de bebe, pt ca avea pielea descuamata. Baneocin pudra pentru buric. Ceai de colici (chiar si din asta mi-au spus sa aduc- copilul meu plangea de foame, dar ele spuneau ca are colici). Multe servetele umede, atat pentru tine, cat si pentru bebe. Daca faci cezariana, sunt niste plasturi de la Vivapore, lungi si eficienti, mult mai buni si mai confortabili decat bandajele grosolane din spital. Paturica pt bebe, mai multe pelincute si schimburi mai multe pt ca ii mai si schimba dupa baita. Cam atat imi amintesc eu, desi ar trebui sa imi reimprospatez memoria :)
    Oricum, cred ca de data asta o sa am mai mult bagaj decat data trecuta :)

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    POMPA PT SAN! obligatoriu sa o ai la tine
    mie mi s-au umflat sanii de credeam ca vor exploda
    noi alaptam la 12 noaptea si la 6 dimineata - asa era la giulesti, si in cele 6 ore mi se faceau sanii... de nici nu puteam sa dorm!

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    exista, si la carrefour, la raionul unde se gasesc biberoane, suzete..., chiloti de unica folosinta - FFFF PRACTICI
    marca tigex
    cam 15 perechi iti trebuie

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    daca imi mai vine vreo idee revin si iti scriu

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de dragalasha Vezi mesajul
    POMPA PT SAN! obligatoriu sa o ai la tine
    mie mi s-au umflat sanii de credeam ca vor exploda
    noi alaptam la 12 noaptea si la 6 dimineata - asa era la giulesti, si in cele 6 ore mi se faceau sanii... de nici nu puteam sa dorm!
    Doar atat se alapteaza acolo?La noi in Tulcea se alapteaza la fiecare 3 ore.Ultimul alaptat e la 12 noaptea iar primul e la 6 dim.Pe timpul noptii nu se alapteaza, se da lapte praf.

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Doar atat se alapteaza acolo?La noi in Tulcea se alapteaza la fiecare 3 ore.Ultimul alaptat e la 12 noaptea iar primul e la 6 dim.Pe timpul noptii nu se alapteaza, se da lapte praf.
    nuuuu, la 12 era ultimul alaptat si la 6 era primul

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari