Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Tristete vecina cu disperarea

Stiu ca unele femei incearca 8-10 ani poate si mai mult sa ramana insarcinate si nu reusesc, eu incerc de 2 ani si simt ca innebunesc. Mi-a intarziat o zi luna asta si am fost extrem de fericita si m-am rugat si...azi mi-a venit cu niste dureri....de nu va pot descrie. Am cazut intr-o depresie din care nu stiu daca voi mai iesi. Il rog pe Dumnezeu sa-mi dea si mie un sufletel si, se pare ca, refuza sa ma auda, parca as fi cel mai pacatos om de pe planeta. Nu mai stiu ce sa fac, merg si la Sovata luna aceasta, nu zic ca nu am incredere in tratament, sau ca nu e eficient, insa sunt ferm convinsa ca nu voi reusi sa raman in urma lui.... Nu mai stiu seripos ce sa fac, mi s-au umflat ochii de plans si mi s-a rupt sufletul in bucatele de tristete

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    atish, pentru discutii despre acelasi subiect intra la clubul aspirantelor ce lupta fara incetare pentru realizarea visului
    daca tu deschizi singura capitole, nu o sa intre persoane care au aceeasi problema ca si tine, si care deja discuta pe un topic
    acolo poti asculta pareri, poti cere sfaturi, exista o lista cu investigatii si multe fete super

Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    atish, pentru discutii despre acelasi subiect intra la clubul aspirantelor ce lupta fara incetare pentru realizarea visului
    daca tu deschizi singura capitole, nu o sa intre persoane care au aceeasi problema ca si tine, si care deja discuta pe un topic
    acolo poti asculta pareri, poti cere sfaturi, exista o lista cu investigatii si multe fete super
    am intrat acolo acum, insafiind atat de multe fete care deja se cunosc mi-e destul de greu sa ced ca voi primi un raspuns. Investigatii am facut cu sutele mai am histerosalpingografia( de care mi-e cam teama) iar daca trompele sunt infundate am mierlit-o( sa ma ierti), medicul meu spune ca nu mai am ce face decat FIV cu slabe sanse de reusita. Dumnezeu mai stie....

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Atish, schimba medicul. La ce medic mergi, de a fost in stare ca dupa doar 2 ani, si la varsta ta, adica atat de tanara, sa iti spuna ca alte sanse decat FIV nu ai? Schimba naibii medicul, cred si eu ca esti demoralizata cu asa discursuri pe care ti le tine.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Stiu ca unele femei incearca 8-10 ani poate si mai mult sa ramana insarcinate si nu reusesc, eu incerc de 2 ani si simt ca innebunesc. Mi-a intarziat o zi luna asta si am fost extrem de fericita si m-am rugat si...azi mi-a venit cu niste dureri....de nu va pot descrie. Am cazut intr-o depresie din care nu stiu daca voi mai iesi. Il rog pe Dumnezeu sa-mi dea si mie un sufletel si, se pare ca, refuza sa ma auda, parca as fi cel mai pacatos om de pe planeta. Nu mai stiu ce sa fac, merg si la Sovata luna aceasta, nu zic ca nu am incredere in tratament, sau ca nu e eficient, insa sunt ferm convinsa ca nu voi reusi sa raman in urma lui.... Nu mai stiu seripos ce sa fac, mi s-au umflat ochii de plans si mi s-a rupt sufletul in bucatele de tristete
    BUna, Atish! Ti-am mai scris si pe alt topic...iti inteleg tristetea si disperarea! Dar trebuie sa te linistesti si sa gandesti pozitiv!!! Majoritatea femeilor care incearca de mult timp sa ramana gravide sunt trecute de 30 de ani (eu sunt una dintre ele) si tot nu si-au pierdut speranta! Gandeste-te ca in ziua de azi, femeile , cu ajutorul tratamentelor reusesc sa faca bebei si la 58 de ani (printesa Lia).Eu in continuare, nu cred ca esti un caz extrem de dificil....mai ales ca inca nu stii cum stai cu trompele! Poate este totusi doar o problema de ovulatie! Trebuie sa fii puternica, bebelusul tau va avea nevoie de o mamica puternica si luptatoare! :)

Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    BUna, Atish! Ti-am mai scris si pe alt topic...iti inteleg tristetea si disperarea! Dar trebuie sa te linistesti si sa gandesti pozitiv!!! Majoritatea femeilor care incearca de mult timp sa ramana gravide sunt trecute de 30 de ani (eu sunt una dintre ele) si tot nu si-au pierdut speranta! Gandeste-te ca in ziua de azi, femeile , cu ajutorul tratamentelor reusesc sa faca bebei si la 58 de ani (printesa Lia).Eu in continuare, nu cred ca esti un caz extrem de dificil....mai ales ca inca nu stii cum stai cu trompele! Poate este totusi doar o problema de ovulatie! Trebuie sa fii puternica, bebelusul tau va avea nevoie de o mamica puternica si luptatoare! :)
    DACA si trompele sunt infundate nu stiu ce sa mai zic. Mi s-a spus ca instilatiile si laparo nu are rost sa fac pentru ca oricum nu sunt sanse sa raman in urma lor si ptr ca nu are rost sa mai trec prin asa ceva, deci singura sansa dupa cum spuneam si mai sus este FIV care la Sibiu costa 2000 de euro fara tratamentul adiacent, ceea ce ma ingrozeste si mai tare. Din salarul de profesor( pe care mi-l vor taia de luna viitoare) NU am de unde strabge atatia bani in toata viata. Apropos fetelor, daca tot sunteti asa de dragute credeti ca pregnylul influenteaza menstra, in sensul ca luna asta e abundenta......ca la robinet:((:((:((

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    DACA si trompele sunt infundate nu stiu ce sa mai zic. Mi s-a spus ca instilatiile si laparo nu are rost sa fac pentru ca oricum nu sunt sanse sa raman in urma lor si ptr ca nu are rost sa mai trec prin asa ceva, deci singura sansa dupa cum spuneam si mai sus este FIV care la Sibiu costa 2000 de euro fara tratamentul adiacent, ceea ce ma ingrozeste si mai tare. Din salarul de profesor( pe care mi-l vor taia de luna viitoare) NU am de unde strabge atatia bani in toata viata. Apropos fetelor, daca tot sunteti asa de dragute credeti ca pregnylul influenteaza menstra, in sensul ca luna asta e abundenta......ca la robinet:((:((:((
    Eu cunosc multe fete (chiar si aici pe forum am citit cateva cazuri) care au avut trompele infundate, au facut tratament si au reusit sa ramana imediat gravide! Eu am folosit o singura data pregnyl, si nu stiu sa iti zic daca influenteaza sau nu...:(

Floricica Avansata codra's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    1.557
    draga mea...iti inteleg disperarea.si eu 1 an de zile am umblat la un dr care mi-a facut tratament cu closty fara niciun fel de analiza hormonala.a dedus el ca am probleme cu ovulatia.in a2a luna de tratament(cand mi-a marit doza pentru ca prima luna nu am avut rezultate ok...dupa spusele lui)m-am ales cu un chist de 5 cm.spre norocul meu am scapat de chist si el mi-a zis sa fac FIV.dupa ce am renuntzat la el,dupa cateva luni,m-am apucat sa merg la alt dr.am facut multe chestii...analize,tratamente si la un moment dat mi-a facut HSG(e o investitie importanta pentru ca daca ai probleme cu trompele,poti sa faci tot felul de tratamente ca nu se intampla nimik).am avut trompele obturate(ti-am mai scris si pe alt topic despre asta...).a reusit sa mi le desfunde.mi-a zis ca daca nu se defundau,era nevoie sa faca acest lucru chirurgical.am avut noroc.asa si la tine.trebuie sa faci HSG sa vezi care e situatia si apoi sa vezi ce e de facut.
    trebuie sa le iei treptat.julay are dreptate.iti doresc multa bafta!Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita rgeorgeta's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2010
    Postari in forum
    2
    Buna,
    Am intrat intamplator astazi pe acest site si am citit ce ai scris ;Copilul vine cand trebuie nu cand vrem noi si Dumnezeu te asculta si o sa-ti trimita copilul sau copii ; Fiecare am trecut sau trecem prin astfel de depresii dar trebuie sa fim puternice sa le depasim;
    Sa-ti spun cate ceva despre mine, am facut si eu ff multe investigatii de tot felul si am decis sa nu mai fac nici un fel de control sa las lucrurile sa se intample de la sine , indiferenr cat de mult cautam raspunsuri la intrebarile : "de ce nu raman insarcinata sau cand se intampla"?nu gasim sau nu o sa gasim aceste raspunsuri.Dumnezeu ne da copii cand trebuie sa vina intr-o familie.
    Trebuie sa te calmezi si sa-ti gasesti puterea sa mergi inainte si sa lasi lucrurile sa se imtample de la sine si mai ales sa faci ceva pentru sufletul tau , ceva care te relaxeaza pe tine ceva ce-ti place , sa nu mai faci din acest fapt un "SCOP" ;
    Am si eu ceva timp de cand astept "minunea"am trecut prin toate etapele care le trece o femeie cre vrea copii , dar asta este concluzia mea:"Copii vin cand trebuie", nu cand vrem noi .

Te pup, mai vb .....daca vrei sa discutam mai multe lasa-mi adresa de e-amil si*ti scriu.

Cu drag,
    Romelia

Floricica Nou Venita rgeorgeta's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2010
    Postari in forum
    2
    Ce am scris mai sus este mesaj pentru Atish si nu numai.

Floricica Nou Venita pantera_0077's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2011
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de rgeorgeta Vezi mesajul
    Buna,
    Am intrat intamplator astazi pe acest site si am citit ce ai scris ;Copilul vine cand trebuie nu cand vrem noi si Dumnezeu te asculta si o sa-ti trimita copilul sau copii ; Fiecare am trecut sau trecem prin astfel de depresii dar trebuie sa fim puternice sa le depasim;
    Sa-ti spun cate ceva despre mine, am facut si eu ff multe investigatii de tot felul si am decis sa nu mai fac nici un fel de control sa las lucrurile sa se intample de la sine , indiferenr cat de mult cautam raspunsuri la intrebarile : "de ce nu raman insarcinata sau cand se intampla"?nu gasim sau nu o sa gasim aceste raspunsuri.Dumnezeu ne da copii cand trebuie sa vina intr-o familie.
    Trebuie sa te calmezi si sa-ti gasesti puterea sa mergi inainte si sa lasi lucrurile sa se imtample de la sine si mai ales sa faci ceva pentru sufletul tau , ceva care te relaxeaza pe tine ceva ce-ti place , sa nu mai faci din acest fapt un "SCOP" ;
    Am si eu ceva timp de cand astept "minunea"am trecut prin toate etapele care le trece o femeie cre vrea copii , dar asta este concluzia mea:"Copii vin cand trebuie", nu cand vrem noi .

Te pup, mai vb .....daca vrei sa discutam mai multe lasa-mi adresa de e-amil si*ti scriu.

Cu drag,
    Romelia
    De acord cu tine ca trebuie sa fie puternica, sa mearga mai departe si sa se relaxeze, insa nu cred ca un copil vine atunci cand trebuie, pentru ca inseamna ca nu am mai auzi de cazuri in care copiii sunt aruncati la cosul de gunoi, abandonati, maltratati etc. Deci, permite-mi sa te contrazic. Si eu incerc sa raman insarcinata si nu reusesc si inteleg perfect stare de spirit aproape de depresie.
    Cum scria cineva mai devreme, medicina este foarte avansata si cu siguranta se vor gasi solutii si pentru noi...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari