Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita beatryce's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    1
    Buna.

Ce tratamente cunoasteti pentru aceasta "problema".

Imi doresc foarte foarte mult un copil insa am acest sindrom.

Ce ati incercat pana acum?

Floricica Senior Dana2101's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2.735
    Buna beatryce.

Mai intii trebuie sa te oprezi ca sa-ti scoata chisti de pe ovare. Nasa mea dupa o luna de la operatie a rams insarcinata. Multa bafta.

Floricica Nou Venita miki36's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2009
    Postari in forum
    1
    eu am ramas insarcinata de mai multe ori,cu toate ca aveam aceasta buna

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    se poate face laparoscopie pentru drilling ovarian! este o interventie chirurgicala usoara in care se face decorticarea ovarelor! Probabil la aceasta interventie s-a referit si gd. Succes!

Floricica Nou Venita elenutza84's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2009
    Postari in forum
    1
    eu am fost diacnosticata cu ovare polichistice si am fost la mai multi doctori timp de 4 ani
    acum 3 zile am facut 2 teste de sarcina si au aparut 2 linii
    sunt foarte fericita
    ultimul tratament a fost cu diane 35 si dupa 6 luni au aparut mult asteptatele liniute pe test
    ma voi duce la doctor pe 5 iunie
    bafta si voua

Floricica Nou Venita illa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2009
    Postari in forum
    1
    am fost si eu diagnosticata cu ovare polichistice mi sa recomandat sa slabesc si voi putea face un bb .am slabit 11 kg dar degeaba alt tratament nu mi-a dat .auzeam ca cea mai buna metoda pt a avea bb e driling ovarian sau sa treaca anii sa te experimenteze cu de toate

Floricica Debutanta leelyana83's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2009
    Postari in forum
    894
    scumpa mea illa si eu am aceeasi problema dar nu slabitul te scapa de toate ... daca slabesti nu iti trec chisturile de pe ovare... ci invers tratezi chisturile si vei slabi odata cu asta... ce medic ti-a zis asta cu slabitul?

Floricica Debutanta byadina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2009
    Postari in forum
    1.144
    Buna fetele, vad ca nu a mai postat nimeni de ceva vreme... si eu am fost diagnosticata de curand cu sidromul ovarelor polichistice. Cred ca trebuie sa avem in vedere in primul rand faptul ca sindromul ovarelor polichistice (PCOS) este diferit de diagnosticul care confirma doar prezenta unor chisturi pe ovare.
    PCOS este dat de o rezistenta a organismului la insulina ceea ce face ca ovarele sa secrete mai mult testosteron ceea ce duce la o conturare mai pronuntata a trasaturilor masculine; acest lucru poate duce in timp la hirsutism, diabet de tip 2, caderea parului, obezitate, infertilitate. Din pacate de cele mai multe ori se descopera aceasta afectiune abia cand un cuplu incearca sa aiba un bebe si intampina dificultati in obtinerea sarcinii.
    Pentru un diagnoastic clar de PCOS sunt necesare analizele hormonale din ziua 3 de cm, nivelul de glicemie, un cosult la ginecolog, un eco, verificare ovulatiei - PCOS are ca si caracteristica principala un cm neregulat si chiar absent o perioada de cateva luni si de cele mai mule ori anovulatoriu.
    Intr-adevar pierderea in greutate este des sugerata in aceasta afectiune si ajuta la pastrarea unui "control" asupra afectiunii; un regim alimentar regulat si un program de activitate fizica costanta ajuta mult dar nu rezolva problema.
    Ceea ce ar trebui sa stie toata lumea e ca aceasta afectiune nu se vindeca ci se amelioreaza si se tine sub control. Un tratament adecvat poate da doar medicul de specialitate deoarece fiecare organism e diferit si reactioeaza in felul sau.
    Eu personal in curand voi face un drilling ovarian si sper sa fie totul ok.
    Multa bafta si sanatate :)

Floricica Nou Venita monicel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    2
    buna! si eu am fost diagnosticata cu acest sindrom. lipsa menstruatie mai mult de 6 luni.dorinta mea este de a da nastere unui copil.am urmat tratament anul trecut si in cea de-a doua luna de stimulare ovariana cu clostilbegyt am ramas insarcinata. din pacate bebele nu s-a nascut din cauza colului care a cedat in luna a cincea. am facut pauza trei luni si in luna mai am inceput acelasi tratament duphaston pentru menstrautie si clostilbegyt pentru ovulatie. deci pot obtine sarcina si cele care au fost diagnosticate cu acest sindrom. va doresc ceea ce-mi doresc si mie sanatate si un bebe!

Floricica Nou Venita nyko4alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2009
    Postari in forum
    46
    buna dragele mele eu am facut o ecografie iar rezultatu este : ovar stang: dim :2.48/ 2.55 cm
    micropolihistic.
    ovar drept : dim: 3.07/ 2.31 micropolichistic. crede-ti ca ma poate impiedica sa devin mamica?

mother
    Guest
    SI EU AM OVARE POLICHISTICE SI AM "LUCRAT" DOAR 3 LUNI PT BB :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari