Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Hehe! Vad ca v-ati distrat si voi alaturi de mine, ma bucur ca n-am fost singurica, de aceea mi-am dorit sa si impartasesc alaturi de voi.

Linkuri, pff, v-as da, dar sunt multe si sunt si in engleza si franceza. Ce zici gina daca va promit un articol complet pe maine?

Sa stiti ca mi-a dat totusi de gandit un pic cu glucoza aia..

s-au efectuat studii conform carora s-a demonstrat ca glucoza ar avea rol vizavi de capacitatea si abilitatea spermatozoidului de a fecunda un ovul, insa nu se stie inca daca glucoza ofera mai multa energie metabolica prin glicoliza (reactie in organism prin care glicogenul stocat la anumite nivele - muschi, inima.. este transformat in glucoza.

hehe am gasit un articol la noi:
    Sexul copilului

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    citez: "Iata cateva date de anatomie si fiziologie pentru a explica de ce toate acestea sunt false.

Femeia e caracterizata de prezenta a cate doi cromozomi X in celule, barbatii au un cromozom X si unul Y. Sumar spus, ovulele si spermatozoizii sunt jumatati de celule care, cand se vor uni vor forma din nou o celula intreaga. Informatia genetica se imparte la doi cand iau nastere celulele sexuale. Cromozomii sexuali (perechea XX si perechea XY) se impart si ei, fiecare gamet primind cate un cromozom de sex. Ovulele vor avea toate cate un cromozom X iar spermatozoizii - 50% cate un cromozom X si 50% cate un cromozom Y. Acest raport este exact si nu se poate modifica in nici un fel.

E usor de dedus ca spermatozoizii sunt cei care au drept de veto in ce priveste sexul viitorului copil. Un ovul X si un spermatozoid X vor da un zigot XX, adica fetita. Un ovul X si un spermatozoid Y vor da un zigot XY, adica baietel.

Factorii implicati in realizarea miraculoasei intalniri intre celulele sexuale si realizarea fecundatiei sunt: permeabilitatea colului si a trompelor, fluiditatea mucusului cervical, dinamica fluidelor care transporta celulele sexuale, mobilitatea proprie a spermatozoizilor datorita careia ei pot inota contra curent in susul trompelor uterine, simturile speciale ale spermatozoizilor (reotactismul si chemotactismul) si, bineinteles, prezenta celulelor sexuale viabile si sanatoase.

Reotactismul este proprietatea spermatozoidului de a percepe curentul fluidelor din interiorul uterului si al trompelor. Chemotactismul este ghidarea dupa substantele chimice emise de ovul pentru care spermatozoidul are receptori speciali.

Pentru nidatie, endometrul, la randul lui, trebuie sa fie sanatos si tabloul hormonal cu aspectul normal.

Prezenta sau absenta orgasmului, locul exact unde este depusa sperma in vagin sunt lipsite de importanta, avand in vedere aceste dotari tehnice si echipamentul sofisticat al aparatului reproducator uman.

De asemenea, preferintele alimentare n-au nimic de-a face cu procesul intim al fecundatiei. Alimentatia nu influenteaza compozitia mucusului cervical astfel incat sa favorizeze unul din sexe. Proprietatile acestuia sunt controlate prin mecanisme hormonale in functie de fazele ciclului.

Sexul copilului e stabilit in momentul fecundarii si absolut nimic nu mai poate schimba acest lucru. In prezent nici cea mai evoluata inginerie genetica nu e capabila de asa ceva. Cu atat mai putin diabetul sau ce mananci.

Nu exista nici un mecanism fiziologic care sa lege trasaturile de temperament ale parintilor cu functia spermatogenetica si totdeauna gametii mascului se produc in raportul de 1:1 spermatozoizi X: spermatozoizi Y. La orice barbat cu aceasta functie pastrata."

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Cam asa stiam si eu! am revenit pe teren cunoscut, m-am linistit.
    Oare daca s-ar putea, ar fi multi parinti care sa faca eforturi sa influienteze sexul copilului? Eu cred ca as lasa tot pe mana destinului, sa fie o surpriza :)

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    interesanta treaba!atunci eu cum sa-mi explic faptul ca acu 17 ani cand l-am avut pe ionut-lucian nu prea se gaseau banane!!! acum cand o am si pe corina-maria imi dau seama ca nu imi plac cerealele si nu le-am mancat niciodata.nu stiu dar nu cred ca cerealele ar influienta sexul...va dati seama ce ar fi la raioanele de cereale...

Floricica Nou Venita monik998's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2008
    Postari in forum
    6
    Fetelor, eu cred ca sunt doar pure speclatii. Eu am un baietel de 4 luni, baiat am vrut, baiat am facut dar credeti ca daca ar fi fost fetita, m-as fi suparat?! DELOC! Slava Domnului ca e sanatos si cuminte, ma rog, cu mici exceptii .
    Daca s-ar putea influenta in vre-un fel sexul viitorului copil, multi parinti ar face asta, dar nu se poate, ramane la latitudinea cromozomilor, care dintre ei "se lipeste": x sau y.

Floricica Nou Venita tesa4's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    80
    buna fetelor
    eu am un baiat si acum as vrea o fetita . ce simplu ar fi daca chiar ar depinde de mine....
    totusi cred ca ar trebui sa-i lasam si lui doamne doamne un cuvant de spus . ...

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Fabiana, ce bine ca mi-ai adus aminte de documentar. e foarte ok ca si informatii, am aflat o gramada de lucruri, la un moment dat chiar am ramas super impresionata cand au zis ca daca ne uitam la degetul aratator stang la cerculetele care formeaza amprenta, numarul acestora ne vor arata cat de bine a fost oxigenat bebe in pantecul mamei. cred ca e valabil si pentru adulti pentru ca amprenta ramane aceeasi toata viata. si au venit si cu o explicatie super logica si anume, atunci cand bebe se dezvolta, iar daca vor exista momente in care creierul nu mai primeste oxigenul necesar, organismul va reactiona in asa incat sa ii ofere sangele necesar, iar cum cele mai vascularizate zone sunt extremitatile atunci, se va prelua din circulatia de la extremitati pentru creier.

iar astfel se vor forma aceste cerculete. mi se pare atat de genial... sper ca am fost coerenta, sper ca se intelege tentativa mea de explicatie

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am deschis un subiect nou: Documentare si carti despre sarcina va astept sa completati si voi

Mersi fabi de idee!!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Hehe am gasit o chestie foarte interesanta un video interactiv despre cum se "formeaza" sexul copilului: sexul copilului sau pentru cine nu are instalat flash-ul: Sexul copilului

Floricica Avansata bubulynaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2008
    Postari in forum
    1.887
    Nu cred ca este important ce mananci in timpul sarcinii, in privinta asta, pentru ca oricum sexul fatului se determina inca din momentul conceptiei....

Floricica Cu Vechime fd_laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2008
    Postari in forum
    7.417
    neata...ne dati si noua un votulet? musumim mumos

razvan sava-ivanov

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari